A napokban bejárta a világhálót az a szubjektív toplista, amely a leghíresebb fotográfiákat tartalmazza. Ezzel egy időben megjelent a legdrágább fényképek, legkapósabb fotóművészek lajstroma is. Ezekből szemezgettünk, szemezgessen az olvasó is kedvére.
Andreas Gursky 2001-ben készült 99 cent II. Diptychon felvételeiről elég, ha azt mondjuk, hogy 3 346 456 dollárért keltek el, pedig mindössze egy élelmiszer-áruház gazdagon megrakott pultjait ábrázolja a két nagyméretű fotográfia. Bárki azt gondolhatja, hogy hasonlót ő is könnyedén „lőhet”. Tegyük hozzá, hogy minden idők legdrágább fotója szintén Gursky nevéhez fűződik: a Rajna 4,3 millió dollárért kelt el!
Jevgenyij Haldej 1945: Zászló a Reichstagon című képével robbant be a köztudatba. Ő egyike azoknak, akik egy felvételüknek köszönhetik hírnevüket. A kép beállított, ráadásul a támogató szovjet katona jobb karjáról Jevgenyij Haldej haditudósító később kiretusálta a zabrált órát, mert feltűnő volt, hogy a tiszt mindkét csuklóján virít egy. A felvétel azért is művi, mert az ostromlók már jóval korábban kitűzték a győzelmi lobogót. Békeidőben fotografálták a zászlót, amiről az épület előtti, letakarított utca is tanúskodik. Mindazonáltal a fotó jelképpé vált.
A Richard Prince által elkövetett Cowboy című felvételt 1989 óta cikizik. Szakértők ugyanis állítják, a híres fotográfus közismert cigarettahirdetést használt fel munkájához. Finoman szólva kultikus lopást követett el. Mindezek ellenére a kép ára 1 248 000 dollár volt.
A híres vagy drága fényképet mindig becsmérlés és legenda övezi. Nem kivétel ez alól Jeff Widener 1989-ben készült, Tienanmen téri tüntető című fotója sem, amelyet a Peking főterén vérbe fojtott diáktüntetés idején fotózott. Állítólag a felvételt nem is ott készítették… A képen azt látjuk, hogy egy férfi két cekkerrel a kezében, puszta jelenlétével és eltökéltségével képes megállítani egy egész tankoszlopot. Widener ugyan vérbeli fotóriporter, de valószínűleg több tízezer fényképét adná oda még egy ilyen felvételért, amely nevet adott neki.