Virágzik a szervkereskedelem
A világon virágzik a szervkereskedelem: Indiában, Pakisztánban, Fülöp-szigeteken, Brazíliában Kínában, Törökországban, Moldovában, Irakban és Egyiptomban pénzért viszonylag könnyedén lehet veséért jutni. Bár pontos adatok nincsenek, becslések szerint Indiában és Pakisztánban évente 2000 illegális veseátültetést végeznek el. Az Európai Tanács szerint az utóbbi időben Kelet - Európában is terjed a szervkereskedelem. Spanyolországban a gazdasági világválságnak köszönhetően az emberek nem csak a veséjüket, már a májukat és a tüdejüket is áruba bocsátanák.
Nyomorba jutottak a szervüket eladók
Lawrence Cohen a szervkereskedelem etikájáról írt könyvet. Háromszáz, pénzért amputált veséjű férfit kérdezett meg, hogy jobbak lettek-e az anyagi körülményeik. A válaszok egybehangzóak: a pénz átmeneti javulást hozott, azonban az operáció után 2-3 évvel a helyzet sokkal rosszabb lett, hiszen a családfő képtelenné vált a fizikai munka elvégzésére.
Ötmillióba kerül a hivatalos szerv
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóirodáján megtudtuk, más az anyagi vonzata annak, ha egy élő személytől kapja valaki a donort, és más, ha már elhunyttól. – Élő donoros transzplantáció esetén a szervkivét egy normál finanszírozású műtéti eljárás, melyért az OEP jelenleg közel 300 ezer forintot fizet – közölte lapunkkal a szervezet. – Továbbá a donor kivizsgálását, műtét utáni kezelését, rehabilitációját, utazási költségeit, jövedelem kiesését. A vesetranszplantáció díja 4,2 millió forint. Agyhalottból történő szervkivét esetén az OEP a donorgondozásért és a riadójelentésért 456 ezer forintot, a szervkivételért 420 ezer forintot, a vesetranszplantációért 4,2 millió forintot fizet.
csr