Az emberi evolúció jövője
Kérdésünkre Dr. Miklósi Ádám, az ELTE Etológiai Tanszékének vezetője elmondta, az emberi faj evolúciós jövője kiszámíthatatlan. Annyi valószínűsíthető csupán, hogy az eddig egymástól elszigetelten fejlődő emberi rasszok a globalizációs folyamatban eltűnnek, néhány évszázadon belül egy teljesen egységes populáció jöhet létre.
Mindez azért rendkívül érdekes, hangsúlyozza a szakember, mert egy-egy faj akkor életképes, ha sokféle irányban nyitott a fejlődésre, illetve sokféleképpen tud reagálni a külső körülményekre. Mint egy százoldalú dobókocka, amely számtalan megoldást kínál. Ám ha az emberiség elveszíti sokszínűségét, genetikai, nyelvi sokrétűségét, akkor a dobókocka csupán négy vagy hatoldalú lesz, és nagy kérdés, ez a csökkentett számú lehetőség vajon mennyiben jelent genetikai, evolúciós védelmet a kihívásokkal szemben.
Miklósi Ádám szerint óvatosan kell bánni az evolúciós elméletekkel: „Ha a szavanna-elmélet recseg-ropog, akkor a többi még inkább!" A kevés kézzelfogható lelet miatt olyan ez, mintha egy 10x10 méteres kockaformájú puzzle-t akarnánk kirakni úgy, hogy csak öt-hat piciny elemét ismernénk. Történhetett így, történhetett úgy, csaknem minden elmélet mellé és ellene is ugyanannyi érv felsorakoztatható.
A vízimajom-elmélet…
…azt feltételezi, hogy valamikor a csimpánztól történt elválás után, de még az ausztralopitecuszok megjelenése előtt (tehát több millió évvel ezelőtt) az emberszabásúak egy csoportja különböző véletlenek – közöttük geológiai változások – miatt kiszorult a hagyományos erdei élőhelyeiről és egy-kétmillió évet egy tengerrel körülvett szigeten töltött, ahol az egyetlen lehetősége az volt, hogy a tengerparton, illetve a tengerben keresse, szerezze a táplálékát. Ezzel kezdett áttérni a tengeri emlős életmódra.
Forrás: Dr. Csányi Vilmos: Az emberi természet c. könyve
No de hová lett a szőrzetünk?!A bonobó és az ember: szex szemtől szembenAgyunk akár a delfineké!Harle Tamás