Aktuális

Véres összecsapásba torkollott a meleg felvonulás

Létrehozva: 2008.07.06.

Az ellentüntetők beváltották a fenyegetőzéseiket, és tojással, kövekkel felszerelkezve támadtak rá a homoszexuálisokra és szimpatizánsaikra. A Városliget valóságos csatatérré változott, a maszkos, sálas emberek több irányból is támadtak. A tervezett programot nem tartották meg a Hősök terén, a felvonulókat a földalattiba menekítették, ahol kiürített szerelvényeken vitték őket a Bajcsy Zsilinszky úti megállóhoz.

1969. június 28. - Stonewall öröksége


A New York-i Christopher Street-en álló Stonewall Inn nevű szórakozóhelyet néhány nap történései avatták a meleg és leszbikus felszabadítás bölcsőjévé.
A rendőrök az 1969. június 27-i, sorsdöntő éjszaka előtt is gyakran "látogatták meg" a bárt. Passzióból igazoltatták a betérőket, a kiszolgáló személyzetet olykor tiltott kábítószer-terjesztéséért, máskor zugalkohol-árusításért vonták felelősségre, akit pedig nem a saját nemének megfelelő öltözékben találtak, vagy nem tudta - netán nem akarta - magát igazolni, egyszerűen bevitték a rendőrségre, ahogyan ez máshol is szokás volt akkoriban. A meleg közösség képviselői hiába fordultak a hivatalosságokhoz az egyre rendszeresebbé váló rendőri zaklatások ellen, erőfeszítéseik eredménytelennek bizonyultak.

A nevezetes estén, 1969. június 27-éről 28-ára virradó hajnali fél kettőkor 8 erkölcsrendészeti tiszt lépett a Christopher Street-en álló melegkocsmába azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a bár alkalmazottait tiltott szeszesital árusítása miatt letartóztatja. A szokásos igazoltatás hatására azonban a vendégek ezúttal nem somfordáltak haza, hanem az utcán kezdtek gyülekezni. A forradalmi szikra kipattanásához az első zsuppkocsi megérkezése kellett, no meg egy feldúlt traveszti, aki veszekedni, illetve verekedni kezdett a rendőrökkel. A jócskán meglepődött és beijedt rendőrök erősítést kértek a felháborodott tömeg lecsillapítására, s nemsokára le is csendesedett a környék. Ám a meleg közvélemény nem: a következő napokban újabb összecsapásokra került sor a rendőrök és a vegzatúrákat megelégelt melegek között. A szokatlan összecsapásra odafigyelt a média is, s csakhamar a melegek társadalmi kitaszítottságának problémájára irányította az amerikai közvélemény figyelmét. Noha korábban is előfordult - ugyan elszigetelt jelenségként, hogy tiltakoztak a rendőri túlkapások ellen, a nemzetközi melegmozgalom megszerveződésének mégis az első, nagy nyilvánosságot kapott Stonewall-lázadás adott óriási lendületet.
Ennek tiszteletére 1970. június 29-én szervezték meg először New Yorkban a Christopher Street Gay Liberation Day (azaz a Christopher utcai Meleg Felszabadulás Napi) felvonulást, amelyet azóta minden évben megtartanak, sőt az azóta eltelt csaknem negyven év után, manapság alig akad olyan ország a világ felvilágosultabb részén, amelynek jelentős városában-városaiban ne rendeznék meg a nyár valamelyik napján a Gay Pride Day-t, azaz a Meleg Büszkeség Napját.
(forrás: budapestpride.hu)






Fotók az erőszakba fulladt melegfelvonulásról itt!






Két rendőr megsérült a csatában




Lévai Katalint és Szetey Gábort is megtámadták

Gergály - Csupor
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek