Utazási pszichózisok – veled is megtörténhet, hogy ennyiféle őrület keríthet hatalmába utazás közben

pszichózis
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 08. 08:00
Hallottál már a Stendhal-szindrómáról? Netán a Párizs-, vagy a Jeruzsálem-szindrómáról? Pedig létező nyavalyák, és esetleg veled is előfordulhatott már, hogy megtapasztaltad egyik-másik tüneteit, csak éppen nem tudtad, hogy a jelenségnek neve is van.
Etédi Alexa
Utazási pszichózisok: 2018-ban a firenzei Uffizi Képtárban élte át a Stendhal-szindrómát, és kapott szívrohamot valaki, miközben Sandro Botticelli mesterművét, a Vénusz születését csodálta - illusztráció Forrás: Schuterstock/canbedone

Szindrómák, pszichózisok, amelyeket utazás során megtapasztalhatsz

A Stendhal-szindróma

Kerített már hatalmába valaha is olyan furcsa érzés egy-egy gyönyörű műalkotás szemlélése során, hogy mindjárt elájulsz, a lábadból kifut az erő, felgyorsul a szívverésed, hallucinálsz, elveszíted a tájékozódási képességedet, vagy egyszerűen csak elsírod magad? Most felvetődhet benned a kérdés: tényleg lehet a művészet olyan gyönyörű, olyan magas fokú, hogy megbetegítse az embert és pszichózist okozzon?

Valóban, az Amerikai Pszichiátriai Társaság által kiadott és nemzetközileg elfogadott kiadványában, a Mentális zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyvében nem szerepel ilyen mentális rendellenesség, ez azonban nem akadályozta meg "tettében" azt a művészet kedvelő látogatót, aki 2018-ban a firenzei Uffizi Képtárban Sandro Botticelli mesterművét, a Vénusz születését csodálta, hogy szívrohamot kapjon.

Vajon csak Firenzében tapasztalhatjuk meg a Stendhal-szindróma jeleit, vagy más, művészettől gazdag helyszíneken is? - illusztráció Forrás: Schutterstock/tapanuth

A jelenséget Stendhal-szindrómának nevezik a híres francia íróról, Stendhalról, aki 1817-es itáliai körútján tapasztalta meg ezeket a kellemetlen tüneteket, amikor a firenzei Santa Croce bazilikába látogatott – ahol olyan egyetemes nagyságok alusszák örök álmukat, mint Michelangelo, Galilei, vagy Macchiavelli – és egyfajta katartikus élményt tapasztalt, amely meghatottsággal, extázissal, szívdobogással, és ájulás körüli érzéssel párosult.

Noha a pszichológia máig vitatja, hogy létező betegség-e a Stendhal-szindróma, Firenze legrégebbi, de máig működő kórháza, a Santa Maria Nuova orvosai jól ismerik azokat a turistákat, akik sürgős orvosi ellátásra szorulnak, miután egy-egy kimerítő, művészettel átitatott városnézés után szédüléssel, tájékozódási zavarral kerülnek be a kórházba. Egyébként ez az a kórház, ahol annak idején Leonaro da Vinci is feltérképezte az emberi test anatómiáját.

A Párizs-szindróma

Mintha csak a Stendhal-szindróma ellentéte lenne, a Párizs-szindróma a kulturális sokk egy olyan súlyos formája, amikor a városba látogató ember mély csalódottságot él meg, úgy érzi, hogy a város nem az, amire számított.

Tényleg túlmisztifikált lenne a francia főváros, vagy te is csalódottságot éreztél, amikor meglátogattad Párizst? - illusztráció Forrás: Schutterstock/Catarina Belova

Jóllehet, ezt a kórságot elsősorban japán turistáknál figyelték meg, körükben a legmagasabb a Párizs-szindróma tüneteivel – akut téveszme, hallucináció, üldöztetés, előítélet, agresszió, ellenségesség érzése, szorongás, illetve izzadás, hányás – orvoshoz került esetek száma.

Okai több dologra is visszavezethetők, mint például a nyelvi akadályok, a kulturális különbségek, Párizs idealizálása, illetve a hosszú repülőút után jelentkező jetlag, illetve kimerültség.

2004-ben Mario Renoux, a Francia-Japán Orvosi Szövetség elnöke egy cikket írt a jelenségről a francia Libération című újságban, amelyben érdekes megvilágításba helyezte a szindróma kialakulását, amely felelősévé a médiát és a turisztikai reklámokat tette.

Ebben kiemelte, hogy a magazinok gyakran úgy festik le Párizst, mint egy olyan helyet, ahol még az utca emberei is egytől egyig modellek, ahol minden nő a legnagyobb divatmárkák ruháit viseli, miközben a valóságban sem Van Gogh-ok, sem modellek nem szaladgálnak a francia főváros utcáin.

Milyen hatással vannak rád a világ leghíresebb helyszínei, mint például a párizsi Champs-Élysées, amit még Ady Endre is versbe öntött? - illusztráció Forrás: Wikipedia/Josh Hallett

A Jeruzsálem-szindróma

És innen már csak egy ugrás Jeruzsálem, pontosabban a Jeruzsálem-szindróma, amely egy, a szent városban megtapasztalt vallási fókuszú pszichózis, amelyeket Jeruzsálem városának látogatása vált ki. Nem kizárólag egy vallásra vagy felekezetre jellemző, hanem észlelték zsidók, keresztények és muszlimok körében is.

A Jeruzsálem-szindróma szintén nem szerepel a Mentális zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyvében, ennek ellenére számos esetet feljegyeztek, amely a betegséghez, illetve magába a városba, Jeruzsálembe érkezéshez köthető.

E szindróma mértéke jelentkezhet a legenyhébb formában, amikor valaki, aki korábban kiegyensúlyozottnak tűnt, jeruzsálemi látogatása során intenzív vallási pszichózist él át, majd miután elhagyja a várost, a tünet megszűnik. Ugyanakkor korábbi pszichotikus betegség miatt is kialakulhat a szindróma a szent városba érkezéskor, akik már eleve küldetéstudattal érkeztek oda.

Jeruzsálem, a szent város, amely vallási pszichózist kiváltó helyszín lehet - illusztráció Forrás: Schutterstock/John Theodor

Gyakran előfordul például hogy az érintett személy fontos történelmi vallási személyiségnek gondolhatja magát, vagy fontos vallási eszmék vagy elképzelések befolyásolhatja (például a Messiás eljövetelének vagy Krisztus második eljövetelének előidézése).

Ugyanakkor vitatott, hogy ezek a viselkedések konkrétan Jeruzsálem meglátogatásából fakadnak-e, mivel hasonló viselkedést figyeltek meg más vallási és történelmi jelentőségű helyeken, például Mekkában és Rómában is.

Egy Jeuzsálem-szindrómában szenvedő férfia, aki azt állította magáról, hogy ő a Messiás - illusztráció Forrás: Wikipedia/Jacek Proszyk

Amikor csak a Wanderlust-szindróma kerít hatalmába

Nyilván mindannyiunkat megérintett már egy-két különlegesebb helyszín, akár művészeti, akár kulturális, vagy egzotikus sajátossága, történelmi jelentősége miatt.

Én is több esetben éreztem hasonlót, legyen szó az iráni Peszepoliszról, amikor a legendás romváros feltűnt előttem, én pedig úgy éreztem, hogy minden erő kifut a lábamból, szinte elsírtam magam, hiszen sosem gondoltam volna, hogy egy ennyire elzárt világban valaha is láthatom azt a fenséges várost, amelyet Nagy Dareiosz építtetett és Nagy Sándor pusztított el.

De hasonló érzés kerített hatalmába, amikor a wittembergi vártemplom kapuja előtt álltam, és láthattam azt a „fadarabot", amelyre 1517. október 31-én Luther Márton kitűzte 95 pontos tételét, az esemény pedig megváltoztatta a történelem menetét.

Te is szeretsz utazni? Akkor lehet, hogy csak Wanderlust-szindrómában "szenvedsz" (a wittenbergi vártemplom kapuja) - illusztráció Forrás: Schutterstock/Torben Knauer

Nem gondolom azonban, hogy e megtapasztalások miatt bármelyik szindrómában is szenvedtem volna, egész egyszerűen csak szeretem átérezni azt az élményt, megszerezni az a tapasztalatot, amelyet ezek az utazások nyújtanak. Amiért az ember szeret utazni.

Amikor csak a Wanderlust-szindróma, közérthetőbb nevén az utazhatnék kerít hatalmába.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.