Szent Miklós napja keresztény eredetű ünnep, melyet nyugaton a X. század óta tartanak, Miklós (Nikolaosz) pedig, aki a kis-ázsiai Patarában született, és később a szomszédos Myra püspöke lett, a katolikus és a görögkeleti egyház legtiszteltebb szentje, a gyermekek és diákok patrónusa. Ma azonban mégsem Törökországba utazunk, ha a gyerekek kedvében szeretnénk járni Mikuláskor, hanem a hófödte Lappföldre, Rovaniemibe.
Bár egy ilyen kirándulás nem olcsó mulatság, ha ügyesen megtervezzük, tényleg csak azokért az élményekért kell fizetni, amit magunk is szeretnénk átélni. A Finn Air december 5-i indulással és december 9-i visszaúttal már kínál repülőjegyet Budapest és Rovaniemi között, ami egy négy tagú családnak 628.000 forintra jön ki turistaosztályon (ebben azonban nincs benne az átszállási ponton, Helsinkiben foglalható szállás ára, a csatlakozás ugyanis csak másnap reggel indul).
Rovaniemiben a városközpontban, illetve a település szélén is bőségesen találhatunk pénztárcánknak megfelelő szállásokat. A megadott időben, 4 éjszakára 2 felnőtt és 2 gyermek számára 500 ezer forinttól találunk apartmant, de ha igazi hófödte fenyvesekkel körülölelt romantikus házikót szeretnénk a városközponttól kicsit távolabb, az 1.300.000 forint körüli összegben található a megadott 4 éjszakára. Ez már valóban olyan villa, mintha a Narnia krónikái filmsorozat helyszínéből kölcsönözték volna.
Egy ideális lappföldi Mikulás-programot legalább négy naposra érdemes tervezni, hiszen a helyszín európai mércével viszonylag távol van, ráadásul rengeteg érdekes program várja kicsiket és nagyokat egyaránt, nem érdemes rövidebb időintervallumba gyömöszölni mindent. De mégis, milyen programok várják az ide utazókat?
A legfontosabb a Mikulásfalu (angolul Santa Claus Village, finnül Joulupukin Pajakylä), hiszen itt lehet találkozni a finn Mikulással, Joulupukkival, legalábbis, ha az irodai, vagy inkább fogadóórában érkezünk hozzá. A Mikulás iroda egyébként a falu főépületében található. Szintén itt található a karácsonyi öltözetű postamanók által üzemeltetett Mikulás főposta, mely valójában egy hivatalos finn posta, amely 1985 óta több mint 15 millió levelet kapott 198 országból, a legtöbbet Kínából, Olaszországból és Lengyelországból. Ezeket a leveleket is olvashatjuk itt.
A Mikulásfaluban egy érdekes múzeumot is felkereshetünk, amely a Joulupukki által használt motorosszánok történetét és fejlődését követi nyomon. Ez a Santa's House of Snowmobiles, magyarul a Mikulás hómobiljainak háza főként a technikai dolgokért rajongó gyerekek, vagy apukák érdeklődésére tarthat számot. De fotózkodhatunk az Északi-sarkkört jelképező fehér vonalnál is, noha a valódi sarkkör kicsit odébb, 700 méterrel északra, a Rovaniemi repülőtértől délre húzódik.
Szintén a Mikulásfaluhoz tartozik a Santa Park Arctic World, egy karácsonyi tematikájú szórakoztató park, melyet 1998 telén nyitottak meg a látogatók előtt. Érdekessége, hogy a témapark nem csak télen, de június közepétől augusztus első hetéig, nyáron is nyitva tart, noha a téli szezon mindig forgalmasabb.
Van itt Varázsvonat, Manóiskola, Manóműhely és Manó Show, míg a Jéghercegnő birodalmában a Sarkkörön is átkelhetünk a föld alatt.
Mézeskalács asszony pékségében egy csésze meleg glögit, azaz fűszeres finn forralt bort is elfogyaszthatunk, az Elfek játékgyárában pedig szuveníreket lehet beszerezni.
A belépőjegy ára a Santa Parkba ebéd nélkül négy főre 175 euró (70 ezer forint), míg ebéddel együtt 256,60 euró (104 ezer forint), ha pedig ajándékot is szeretnénk a nagy szakállútól négy főre, az már 358,60 euró (145 ezer forint).
De térjünk vissza magába a városba, Rovaniemibe, ahol a gyerekprogramok mellett a szülők számára is bőven akad választási lehetőség. Egy félnapos séta keretében a várost is érdemes megcsodálni, hiszen modern épületei egységes, letisztult jelleget kölcsönöznek a településnek. A színházként, koncertteremként szolgáló Lappia Hallt, a Kongresszusi Központot, illetve a könyvtár épületét például a híres finn építész, Alvar Aalto tervezte.
Az 1992-ben megnyílt Arktikum Tudományos Múzeum az Északi-sarkvidék kultúráját, történelmét, és jelenét mutatja be. Az épület maga is kiváló példája a skandináv értékmegőrzésnek: a padlók Perttaus gránitból és mésszel mosott lappföldi fenyőből, míg a székek nyír- és rénszarvasbőrből készültek.
Az érintetlen természettel büszkélkedő környék számos szabadidős programot is kínál, legyen szó a különféle téli sportokról, síelésről az Ounasvaara síközpontban, melynek térségében 1927 óta fejlesztik a rekreációs tevékenységeket. A legkedveltebb programok között szerepel a kutyaszánozás, illetve a husky és rénszarvas farmok is, melyek már fejenként 35 ezer forinttól elérhetők.
Ebben a másfél órás programban megismerhetjük a rénszarvas-pásztorkodást és a pásztorok életmódját, kipróbálhatjuk a rénszarvas szánt, illetve forró gyümölcslével frissülhetünk fel a csípős hidegben. Egy hat órás program – amely a sarkköri erdőkben való motoros szánozást, rénszarvas- és husky szánozást, Mikulásfalu látogatást és egy tradicionális lazacleveses ebédet tartalmaz – már 80 ezer forinttól elérhető.
Érdemes azonban tudni, hogy a hómobiltúrákat jogosítvánnyal rendelkező felnőttek számára ajánlják, gyerekek 14 éves kor alatt még utasként sem ülhetnek a járművekre!
Utazásunkat talán az Aurora Borealis, az északi fény elbűvölő, meseszerű látványa koronázhatja meg, abban az esetben, ha szerencsénk van, és a természet felfedi előttünk ezt a csodalátványt. Ugyanis még egy skandináviai tartózkodás sem lehet garancia arra, hogy az ég zöld, vörös, rózsaszín, lila, sárga, vagy akár kék színeket öltsön a kedvünkért.
Ez a csodálatos jelenség augusztus közepétől április elejéig átlagban mintegy 150 éjszakán figyelhető meg, melyet Rovaniemi környékén elsősorban az Arctic Gardennél és az Ounasvaara-hegy tetején látható.
Ilyen csodatájon él a lappföldi Mikulás:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.