A Kék Golyó utca megannyi története

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2023. április 13. 14:12

A budai oldalon, a 12. kerületben, Krisztinavárosban lépten-nyomon érdekes és furcsa utcanevekkel találkozhatunk, de az egyik legismertebb a Kék Golyó utca. A Déli pályaudvarral párhuzamosan futó utcában találjuk az Országos Onkológiai Intézetet; a főváros leginkább erről az intézményről ismeri az utcát.

Kékgolyó utcatábla - Stefániay Edit alkotása Forrás: kozterkep.hu/ Ády / CC BY-NC-ND 4.0

De a múltban, egészen másról volt híres; mégpedig egy ismert vendégfogadóról, amit "Zum Blauen Kugel"-nek, vagyis fogadó "a Kék Golyóhoz" hívtak. Az utca erről kapta a nevét, de azért több eredettörténete is van ennek a közterületnek.

Az említett vendégfogadó a 18. század közepén nyitott meg, és mintegy 200 éven át működött. Homlokzata a Városmajor utcára nézett, a sarkán pedig látható volt egy nagyméretű, befalazott, kékre festett kőgolyó. A golyó eredetéről már akkor keringtek legendák a kerületben. Egyesek szerint a római korból maradt fenn, mások szerint egy ágyugolyó a török megszállás idejéről.

Az üres épületről felvétel 1962-ben készült Forrás: Fortepan / FŐFOTÓ

A történeti iratok szerint azonban a kék golyó egyrészt a régi fűszerárus kalmárok cégéréről származik. Az indigógolyócskákat szimbolizálta, amelyeket máig kékgolyó néven árusítanak a festékboltok. Minden régi, hagyománykövető bolt ezt használta cégérül. Másrészt "A királytól, adózás fejében kapott italmérési jog jelvényeként egy kék erszény szolgált, ennek leegyszerűsített változata volt a kék golyó" - olvasható a hegyvidekujsag.hu oldalán.

A Kékgolyó Vendéglő (ma banképület) Forrás: hegylakómagazin.hu

A németül Bierkugelnek, vagyis Sörgolyónak nevezett szimbólum hamar elterjedt, és Európa-szerte azt jelezte, hogy a hely tulajdonosa törvényesen, a királynak adót fizetve üzemelteti a csapszéket. A vendéglő 1904 őszéig működött a házban. A fenti képen látható Kékgolyó Vendéglő (ma már banképület) emlékét egy tűzzománc tábla őrzi, melyet Stefániay Edit készített. A táblát a sarkon lévő kis parkban lehet megnézni, Laborcz Ferenc 1965-ben készült alkotása, a Halas fiú szobra mellett.

Másodlagos forrás: Hegylakomagazin.hu

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.