Tavaly a Szépművészeti történetének legerősebb évét zárta, négy világszínvonalú életmű-kiállítással. Cezanne, Bosch, Matisse és El Greco kiállításainak köszönhetően a múzeumba rekordszámú, 750 ezer látogató érkezett, sőt a Magyar Nemzeti Galériával együtt az intézmény egymilliósnál nagyobb közönséget fogadott.
Amint a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, Baán László elmondta, 2023-ra talán még ezeknél is nagyobb dobásra készül a két kielemkedő kulturális intézmény. Az egyik kiemelt esemény A festő és modelljei címmel szeptember 21-én nyíló, Pierre-Auguste Renoir nagykiállítása lesz, mely a mester alakábrázolásait állítja a középpontba.
Az impresszionista mester életművéből hazánkban most nyílik majd az első átfogó tárlat, amelyen a magyar kurátorok évek óta együtt dolgoznak a párizsi Musée d'Orsay-val és Musée de l'Orangerie-vel, de több más nagy gyűjteményből is érkeznek munkák. A kiállítás apropóját egy 2019-es gyűjteménygyarapítás adta, amikor a múzeum megvásárolta Renoir Fekvő női akt (Gabrielle) című remekművét. Ennek az akvizíciónak köszönhetően, az őszi kiállításon először lesz együtt látható a francia mester 1903 és 1907 között festett három nagy, fekvő női aktja.
Százhetven éve született Csontváry Kosztka Tivadar
Ezt az évfordulót közös kiállítással ünnepli a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria és a pécsi Janus Pannonius Múzeum. A több mint 40 művet felvonultató, az életművet átfogóan bemutató tárlat április 13-tól lesz látható Budapesten, ezt követően pedig Pécsen is bemutatkozik.
Amíg a pécsi Csontváry-képek a fővárosban vendégeskednek, a két intézmény együttműködésének köszönhetően egy Toulouse-Lautrec munkáiból összeállított válogatás mutatkozik be a Janus Pannonius Múzeumban.
A Szépművészeti Csontváry-kiállításával párhuzamosan az MNG Gulácsy-életműtárlattal jelentkezik, így először látható párhuzamos nagykiállításokon a két "nagy, magányos mester" - emelte ki Baán László. Mint hozzátette, a Na'Conxypan hercege címmel meghirdetett kiállítás több mint 80 festményt bemutatva tárja fel Gulácsy Lajos művészetét.
A Nemzeti Galéria ősszel Barabás Miklós-emlékkiállítással is jelentkezik, a Technocool című tárlat a kilencvenes évek popkultúráját és a technokorszak születését vizsgálja, míg a főváros egyesítésének 150. évfordulójáról a Fortepan és a Deutsche Fonotek gyűjteményeiből rendezett válogatás emlékezik meg.
Új Szépművészeti terek
Mivel tavaly befejeződött a Szépművészeti Múzeum épületének átfogó rekonstrukciója, ezért 80 év után ismét együtt látogatható a Román, a Reneszánsz és a Barokk csarnok. És ha ez még nem volna elég, 2023 végén újranyílik egy kisebb kiállítótér a Reneszánsz csarnok fölött, valamint június elején két kiállítással újra megnyílik a múzeum megújult grafikai kiállítótere is.
A papír varázsa című tárlat a múzeum grafikai gyűjteményének történetét idézi fel, a Baselitz X Schiavone című kiállítás pedig az egyik legismertebb kortárs német képzőművész, Georg Baselitz munkáit állítja párhuzamba egy 16. századi olasz mester lapjaival.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.