Érdekességek a repülőgépekről 1. rész: titkos fényjelzések és rejtett szobák a levegőben

fedélzet
PUBLIKÁLÁS: 2022. december 05. 08:09
Az átlag utas sok mindent nem tud a repülőgépekről. Azt sem sejtheti, hogy mennyire nem egyszerű feladat több száz utast jól kezelni egy repülőgépen. A stewardesseknek mindent tudniuk kell a fedélzeten zajló történésekről akkor is, ha a gép más-más részén tartózkodnak. Emiatt titkos jeleket is küldenek egymásnak, amelyek a szemünk előtt zajlanak, de nekünk fogalmunk sincs róluk.

Miért világítanak színes fények a fedélzeten?

Ha hosszabb repülőúton utaztok, feltünhet, hogy különböző színű fényekkel világítják meg az utasteret. Nos, ezek a színek nem ad-hoc jelleggel lettek kiválasztva, hanem a légiutas-kísérők használják, ezzel üzenve a gép távolabbi pontján dolgozó kollégáiknak.

A világ minden táján mosolyogva fogadják az utasokat, bár cseppet sincs egyszerű dolguk a stewardesseknek Forrás: Sorbis/Shutterstock

Ha kék fény jelenik meg a fejünk felett, az azt jelenti, hogy egy vagy több utas megnyomta a hívógombot az ülésén, így a stewardessnek segítenie kell. A narancssárga vagy borostyánsárga fény azt tudatja a gépen tartózkodó összes légiutas-kísérővel, hogy valami történik a mosdóban.

A folyamatos narancssárga fény azt jelzi, hogy valaki a mosdóban megnyomta a hívógombot. Ha a lámpa villog, akkor arra figelmezteti őket, hogy aktiválódott a füstérzékelő.

Kék fény jelent meg, ami jelzés a személyzetnek, hogy munkájuk akadt Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2017 Sorbis/Shutterstock. No use without permission./Sorbis

A rózsaszín fénnyel azt jelzik egymásnak, hogy telefonhívásra kell válaszolniuk. Állandó rózsaszín fény esetén egyirányú hívásról van szó, a villogó rózsaszín fényt pedig csoportos hívásoknál kapcsolják be. Bár ezek a fénykódok meglehetősen univerzálisak, a repülőgépgyártótól függően előfordulhatnak kisebb módosítások is.

Most már tudjuk, hogy a legtöbb repülőgépen mit jelent, ha a gép belseje rózsaszín fényárban úszik Forrás: Jolene Carlier/Shutterstock

Amikor egy repülőgép éjszaka száll le, a légiutas-kísérők tompítják a belső világítást. Miért? Abban a valószínűtlen esetben, ha a gép leszállása rosszul sikerülne, és az utasokat evakuálni kellene, mert addigra a szemük már jobban hozzászokott a sötéthez.

Milyen eldugott helyek rejtőznek a gépeken?

Bjornpilot azaz Björn kapitány a repülés megszállottainak egyik kedvence, aki a Facebook-oldalán rendszeresen beszámol a levegőben zajló hírekről, és olyan belső információkat oszt meg az érdeklődőkkel, amelyekhez kívülállóként nem juthatnának hozzá.

Bjornpilot "akcióban", itt épppen egy saját, kisebb géppel Forrás: Bjornpilot/Facebook

Az egyik videójában például különleges bemutatót tart egy Airbus 350 fedélzetén és a videó közben néhány titkot is elárul a repülőgéppel kapcsolatban. Kiderül, hogy sokkal több dolog van egy ilyen gépen, mint azt feltételeznénk, például egy apró, alvó kabin a személyzet számára, és egy titkos szoba a pilótafülke alatt.

Már maga a pilótafülke is rendkívül izgalmas, vonzó hely - illusztráció Forrás: skeeze/Pixabay

Ezt a kisfilmjét úgy kezdi, hogy megmutatja az apró területen kialakított személyzeti pihenőrészt. Ott a pilóták nemcsak leülhetnek, hanem le is dőlhetnek egy kapszulában, amiben függönyökkel leválasztva két ágy is található. Az igazi különlegesség viszont akkor jön, amikor Bjorn egy rejtélyes, keskeny csapóajtót mutat a pilótafülke belsejében, ahonnan egy szűk létra vezet le egy titkos helyiségbe. Nézzétek csak!

Ez egy repülőtechnikai helyiség, ami a padlótól a mennyezetig a repülőt működtető számítógépekkel van felszerelve. Ide tényleg csak az arra felhatalmazott személyzet tagjai léphetnek be. További repülési titkokat, amelyekről még a rendszeres utazók sem tudhatnak, Bjornpilot YouTube-csatornáján nézhettek meg.

Forrás: travelandleisure.com, matadornetwork.com

Címlapfotó: CK Foto/Shutterstock - illusztráció

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.