Egyre komolyabb problémát jelent az indonéz szigetcsoport közepén fekvő Bali szigetén a fokozódó vízhiány, amely már a világörökség részét képező területeket és a sziget élelmiszer ellátását is veszélyezteti.
A vizet a sziget nagy részén hagyományos öntözőrendszer, az úgynevezett subak osztja szét csatornák, gátak és alagutak segítségével – a szisztémát az UNESCO 2012-ben nyilvánította védetté, mint a balinéz kultúra egyik központi elemét.
A fő problémát az jelenti, hogy a a népszámlálási adatok szerint a 40 éven aluli lakosok száma 70 százalékkal, 4,3 millió főre emelkedett a szigeten. A turizmus növekedése pedig még ennél is jelentősebb volt; 1980-ban még kevesebb mint 140 ezer külföldi látogató, 2019-ben pedig már több mint 6,2 millió külföldi és 10,5 millió belföldi turista érkezett a szigetre.
Putu Bawa, Bali vízvédelmi stratégiájának projektmenedzsere szerint a turizmus fellendülésével a helyi gazdaság is felvirágzott; a rizsföldek jelentős részét, amelyeken az öntözőrendszer egykor végigfutott, beépítették, a subak számára természetes vízgyűjtőként működő erdőket pedig kivágták. A bali gazdák pedig arra panaszkodnak, hogy a korábban megszokott kettő, három alkalom helyett most már csak egyszer tudnak rizst betakarítani a vízínség miatt, ami a sziget élelmiszerellátását is veszélyeztetheti. Bawa szerint a turizmus kulcsfontosságú Bali számára, de azt össze kell hangolni a vízgazdálkodással a sziget érdekében, írja az MTI.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.