Zöldellő völgyek, barlangok és tavak hűsítő csendje kánikulára

túra
PUBLIKÁLÁS: 2022. június 30. 13:33
Nem lehetetlen, hogy a jelenlegi hőségnek van, aki kifejezetten örül. Sokaknak azonban ez már sok. A legegyszerűbben a medence és a vízpart mellett lehet elviselni, de ha erre nincs lehetőségünk, viszont menekülnénk a felforrósodott aszfaltról, akkor válasszuk a zöldellő, hűvös völgyeket, a jó hőtartóságukról ismert parasztházakból kialakított turistaszállásokat, a barlangok mélyét.

Azoknak, akiknek ez a hőség már túl sok, jó hír lehet, hogy július 1-től hidegfrontot ígérnek a meteorológiusok, de nagy változást sajnos ez sem fog hozni, mivel a mai és pénteki 38-39°C-os maximumokhoz képest csak pár fokkal hül le a levegő - írták a Köpönyeg.hu oldalán. Cserébe viszont jön az északnyugati szél, mely sok felé feltámad.

A Holdvilág-árok a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén Forrás: Wikipedia.org / Takkk / CC-BY-SA-3.0

Hogy mikor jön majd tényleges lehűlés? Mivel még rövid távon is sokszor megtréfálja a szakembereket a változékonyság, ezért a hosszabb távú előrejelzések sem tudják megmondani pontosan. Egyelőre úgy tűnik, hogy jövő hét közepéig várnunk kell a felfrissülésre.

Addig viszont összeszedtünk pár olyan helyszínt, ahova egész könnyen eljuthatunk egy kicsit felfrissülni, és nem kell a fél nyarat a légkondi alatt ülve eltöltenünk.

Barlangtúra, amihez már pulcsi kell

A hőségben igazi felüdülést nyújtanak a barlangok, amelyeket állandóan hűvös, 12 °C-os hőmérsékletben fedezhetünk fel. Magyarországon több mint 4100 barlang található, ebből 40 látogatható a nagyközönség számára is – olvasható az Agrárminisztérium oldalán.

A Barlangok Napja alkalmából még június 25-én közöltünk egy jó kis összeállítást azokról a hazai és környékbeli barlangokról, ahova elég könnyen eljuthatunk. Köztük volt a Szemlő-hegyi-barlang, mely Budapest egyik legnépszerűbb, idegenforgalmi célokra kiépített, látogatható barlangja. Bemutattuk a függő és álló cseppköveiről, cseppkőoszlopairól és cseppkőzászlóiról simert Aggteleki cseppkőbarlangot, amit már az ősember is felfedezett magának néhány ezer évvel ezelőtt.

Tapolcai tavasbarlang Forrás: Elstef/Pixabay

Az 1903-ban, kútásás közben felfedezett Tapolcai-tavasbarlangban mi is csónakáztunk nemrég, és megnéztük az érdekes kiállítást is, amit a falai között találni. Hűsítő és örök élmény marad, ahogy kicsit félve, de közben izgatottan irányítottuk a csónakunkat egy olyan barlangrendszerben ami 13,7 millió éves. Még mindig kiráz minket a hideg, ha rágondolunk.

A gyűjtésben szerepelt egy meglepő osztrák helyszín is, az Eisriesenwelt-barlang, ami Salzburgtól nem messze található. Ezt, a világ legnagyobb jégbarlang-rendszerének tartott földalatti helyet májustól októberig tapasztalt idegenvezetők kíséretében látogathatjuk meg.

A látogatás másfél órát vesz igénybe, és jó fizikai állóképesség szükséges, hiszen a barlangban több lépcsőfokot kell megmászni. Mivel a jégbarlangban nincs mesterséges világítás, a látogatóknak karbidlámpát osztanak, a vezető pedig magnéziumcsíkok elégetésével mutatja be a különleges jégalakzatokat.

Hűves völgyek és sziklák

A Holdvilág-árok a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén, az 556 méteres Nagy-Csikóvár déli lejtőjén található, ahol kis tavak, úgynevezett tólakok vannak. Itt húzódik a Holdvilág-árok is. A Kiskovácsi vagy a Lajos-forrás felől gyalogosan is megközelíthető területet pont ilyen száraz időben ajánlott meglátogatni, mint a mostani, mert eső esetén nagy a csúszásveszély.

Az árokba a kalandos Meteor-létrán kell leereszkedni, lent azonban kellemes hűs, fa és föld illatú levegő fogad bennünket. A Holdvilág-árok érdekessége, hogy egy Anonymus-tól fennmaradt írásos utalás és a témában kutató régészek szerint, ezen a helyen kell keresni Árpád fejedelem sírját.

A Bakonyban található Római-fürdő vízesés szurdokvölgye is egy remek nyári menedék lehet. A Gaja-patak mentén húzódó völgynek minden fotós más arcát mutatja, és egyik szebb, mint a másik.Több irányból is megközelíthető, például Jásd felől, az Országos Kéktúra vonalán, vagy Bakonynána irányából.

A 4,5 kilométer hosszú út egy régi fűrészmalom mellett is elhalad, amit vendégházzá alakítottak, aztán az út a Gaja-patak feletti hegyoldalban folytatódik, és onnan ér el a vízesés előtti tisztásig – olvasható a Csodahelyek.hu oldalán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.