A klímaváltozás következményeiről beszélgettünk Scheftsik Tamás szakújságíróval egy korábbi interjúnkban, melyből az is kiderült, hogy az ENSZ jelentése szerint nagyjából 10 évünk van még arra, hogy komoly lépéseket tegyünk a felmelegedés ellen. Ha ezeket nem tesszük meg, akkor olyan láncreakció indul el, amit már nem tudunk megállítani.
A mai napon, március 26-án van a Föld órája, ezért megkértük Tamást, szedje össze nekünk azokat a területeket, ahol mi is tehetünk valamit azért, hogy ezt a folyamatot megállítsuk, vagy legalább lelassítsuk. Praktikus tippjei könnyen kivitelezhetők, és még spórolhatunk is velük.
Szigeteljünk! Ez jelenthet költséges beruházásokat is, hiszen ezek hatékonyak igazán, de ha nincs rá keret, a növények is sokat segítenek. Ha a ház mellé támasztékot készítünk, és arra a növényeket felfuttatjuk, azzal is szigetelünk valamennyit a házon, főleg a nyári tűző nap ellen. Ne káros anyagot kibocsájtó klímával hűtsük le a házat, ami szintén generálja a klímaváltozást, hanem ültessünk árnyékot adó fákat, ahol csak lehetséges.
Ahol az utcákon nincs növényzet, az aszfaltot 60-70 fokra hevíti a Nap, míg egy fákkal beültetett utca ugyan abban a napszakban már csak 40 fokra melegszik, mert a fák leárnyékolják, sőt, frissítik a levegőt és megfogják a port is.
Energiahatékonyságra kell törekedni! Az alacsonyabb energiafogyasztás az áramszámlából farag le. A telefontöltőt, laptoptöltőt áramtalanítsuk, mert a csatlakoztatott eszköz használaton kívül is fogyaszt. Erre jók a kapcsolós konnektorok, pláne egy időzítős konnektor.
Főzésnél használjuk a fedőt! Sok időt spórolunk, és a víz gyorsabban felforr, az étel előbb lesz készen. A kukta csodálatos találmány, nyugodtan alkalmazzuk, időt és energiát lehet vele spórolni!
A szárítógép is hasznos találmány. Télen nagy segítség, hogy nem a lakásban száradnak a ruhák napokig, nedvességgel telítve a levegőt, adott esetben penészt előidézve. Tavasztól őszig azonban a Nap sokkal hatékonyabban szárít, sőt, fertőtlenít, és utánozhatatlan illatot is kölcsönöz a ruháknak.
A fogyasztói társadalom árnyoldalait mindenki ismeri, de előnye is van: mi diktálunk! Amikor a boltban választunk egy terméket, azzal a döntéssel sok dolgot befolyásolunk. Ha egy távoli országból érkező terméket választunk, mely például félkész élelmiszer, műanyag csomagolásban, akkor támogatjuk a műanyagok gyártását. A félkész ételekkel ráadásul az egészségünket romboljuk, emellett pedig nem hazai gazdákat támogatunk.
Habár a friss, organikus élelmiszer drágább, de lényegesen jobb az egészségnek. Ha itthonit, leginkább helyi élelmiszert választunk, akkor megspóroljuk a benzint, és jó eséllyel friss lesz az áru, mindezt pedig műanyagmentesen is tökéletesen meg lehet oldani a legtöbb esetben. Ne feledjük: az élelmiszerpazarlás már a boltban kezdődik a túlvásárlással, a nem friss termékekkel, melyek gyorsan megromlanak a hűtőben.
Ruháknál a fast fashion kerülése alap, de a hölgyek ismerik a trükköt, amivel még környezettudatosabbak lehetnek – alapdarabokat vásároljanak, amiket kiegészítőkkel fel lehet dobni. Így lényegesen kevesebb ruhaneműt vesznek, ami a környezetnek is jó, arról nem beszélve, hogy a ruhavásárlás visszafogása több ezer forint pluszt hagy a pénztárcában.
Nagyon sokan jutottak el arra a pontra, hogy ha csak a szomszéd utcába kell menni, akkor is autóba ülnek. De messzebbre is el lehet jutni ha vonatra, buszra, metróra ülünk – sokszor még időt is spórolunk és nyerünk – a tömegközlekedésen lehet olvasni, adott esetben akár dolgozni is. A bicikli is jó opció, a városban gyors megoldás, és persze a mozgással, a gyaloglással az egészségünknek is jót teszünk!
Sokak szerint ez azt jelenti, hogy most aztán bőségesen lehet termelni a szemetet, csak éppen szét kell válogatni. De sajnos központosított újrahasznosítás eredményessége elkeserítően siralmas. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne kellene szelektálni, de továbbra is szempont, hogy a lehető legkevesebb szemetet hozzuk létre. A kisebb kuka nem mellesleg kevesebb negyedéves szemétdíjat jelent.
Az újrahasznosítás akkor az igazi, ha mi maguk csináljuk – így nincs elszállítási díj, benzinfogyasztás stb. Már pedig meglepően sok dolgot lehet otthon újrahasznosítani. A legjobb példa az ételmaradék, ami mehet a komposztba, de porrongyot sem kell az üzletben venni, ha van otthon egy rossz póló. A régi edényekből cserép, némi kreativitással dísz, vagy tároló is lehet.
A műanyag flakonokból remek "spárgát" lehet készíteni, a törött cserepek, bögrék és tányérok is kaphatnak új életet. Kis darabokra törve, kaspóra ragasztva nagyon mutatósak lehetnek! Tekinthetjük újrahasznosításnak azt is, ha igyekszünk a nekünk már nem kellő dolgokat nem a kukába dobni, hanem odaadni annak, akinek szüksége van rá.
Ma van a Föld órája, kapcsolj le te is!
A szimbolikus 60 perces sötétség mellett ma van a világ legnagyobb önkéntes akciója annak érdekében, hogy vigyázzunk egymásra és közös otthonunkra, a Földre. Tegyünk közösen lépéseket a fenntartható életmód felé: március 26-án 20:30-tól te is oltsd le a világítást és kapcsolj ki minden elektronikus berendezést egy órára, ezzel is kifejezve támogatásodat közös természeti értékeink megóvásáért!
A Föld órája eredetileg azzal a céllal indult 2007-ben Ausztráliából, hogy az éghajlatváltozásra és annak negatív hatásaira irányítsa bolygónk lakosságának figyelmét, tavaly pedig már több mint 190 ország vett részt a kezdeményezésben. Bár ez az üzenet azóta is aktuális – és világszerte az épületek, nevezetességek díszvilágítása lekapcsol március utolsó szombatján egy órára –, a szimbolikus 60 perces sötétség mellett 2018 óta a természeti értékekre és azok megóvására, ezzel együtt pedig a fenntartható életmódra helyezi a hangsúlyt. A tudományos konszenzus szerint a globális felmelegedés másfél fokon belül tartásához is elengedhetetlen az energiafogyasztásunk csökkentése. Ezért fontos, hogy a Föld óráján túl is figyeljünk természeti erőforrásaink mértékletes és hatékony felhasználására" – mondta Harmat Ádám, a WWF Magyarország éghajlatvédelmi programvezetője.
Ha csatlakoznál a kezdeményezéshez, akkor regisztrálj a www.foldoraja.hu oldalon, ahol nemcsak egyének fejezhetik ki szándékukat, de településeknek is lehetősége van a csatlakozásra, akik díszkivilágításuk leoltásával állnak ki otthonunk, a bolygó védelme mellett, írja sajtóközleményében a WWF.
Címlapkép: anncapictures/Pixabay - illusztráció