A piros borítéktól a házi oltárig - Így érkezett el a tigris hátán a Holdújév

holdújév
PUBLIKÁLÁS: 2022. február 01. 08:03
Békeidőben színes és hangos ünnepléssel várnák és köszöntenék a Kínai Újévet Kína szerte, Tajvanon, Koreában és Vietnamban is, valamint a világ összes ázsiai kolóniájában, de idén még visszafogottan, a családdal ünnepel mindenki. Mutatjuk, hogyan éli meg a világ a Holdújév, avagy Tavasz Ünnep ünnepkörét határainkon túl és Budapesten is.
Gerencsér Dóra

A holdnaptár szerint a Holdújév idén a tigris évét hozta el. Ez azt jelenti, hogy akik 2010, 1998, 1986, 1974, 1962, valamint 1950-ben és így tovább... születtek, azoknak igazán szerencsés lesz ez az évük. A tigris egyébként az egyik legméltóságteljesebb teremtménye az állatövek szerint jelölt tizenkét esztendőnek, így a bátorság, a kitartás és az erő szimbóluma. És mivel megérdemli az ünneplést, ezért országonként ugyan eltérően teszik, de ami közös: a Holdújév ideje sehol sem egynapos ünnep.

A Ma Zhu Miao szentély Yokohama városának kínai negyedében, január 31-én, szilveszterkor Forrás: AFP/Philip Fong

Kínában akár 15 napig is eltarthatnak az ünnepségek, kezdve a kínai szilvesztertől, vagyis január 31-től. Vietnamban legalább három napos az ünnep, ahogy Dél-Koreában is, ahol Seollal néven ünneplik. Japánban nem számít ünnepnapnak, de nem is feledkeznek meg róla. Békeidőben Yokohamában tartják a szigetország egyik leghosszabb Kínai Tavasz Fesztiválját, ami 15 napig tart. Itt a helyiek láthatnak oroszlántáncot, különböző zenés, táncos, hagyományörző bemutatókat és egy hatalmas lampion parádéban is gyönyörködhetnek.

Hogy ünnepelnek Kínában?

Kínában az újévi programok felét az ünnepi készülődés és a körülötte élő hagyományok teszik ki. Akik már régóta nem laknak Kínában, hanem Angliában, az Egyesült Államokban vagy éppen Kanadában élik a mindennapjaikat, még ma is úgy tartják, hogy nincs is annál jobb, mint ezen az ünnepen összeülni a családdal és a barátokkal, főzni és enni egy jót, hálát adni az idősebbeknek, és a szentélyben, vagy az otthon felállított díszes oltárnál imádkozni a jövő évi szerencséért – olvasható a Woksoflife.com oldalán.

A mandarin, vagy a klementin és a piros boríték sem hiányozhat az asztalról Forrás: Shutterstock.com / Asia Images Group

Innen tudtuk meg azt is, hogy vannak olyan hagyományok a Holdújévi ünnepségek ideje alatt, amiket mindenképpen illik betartani, és olyanok is, amiket nagy erőkkel el kell kerülni, ha azt szeretnénk, hogy az új évünkből ne tűnjön el a szerencse.

Mit szabad és mit nem Holdújév idején?!

♦ A kínai családok, hogy meghívják a jó szerencsét az otthonunkba, vagy az üzletükbe, piros dekorációs elemekkel díszítik fel azt.
♦ Alaposan kitakarítják a házat még az újév napjai előtt.
♦ Semmiképpen sem feledkeznek meg a piros borítékról, amiket a gyerekek és hajadon fiatal felnőttek kapnak az idősebbektől. A borítékokba pénz és arany csomagolású csokoládéérmék kerülnek.
♦ Új ruhát viselnek újév napján, lehetőleg valami pirosat, és kerülik a fehér vagy fekete színeket.
♦ Az egyik legfontosabb, hogy ha teheti, mindenki hazamegy az ünnepekkor a családjához.
♦ Otthon pedig mindig van az asztalon édes rizstorta, mandarin, narancs, illetve kínai töltött húsosbatyú, aminek a receptje is generációról generációra száll.

♦ Rossz ómen, és elhajtja a szerencse, ha valaki újév napján káromkodik, vagy illetlenül viselkedik.

♦ Szintén a szerencséjükbe kerülhet, ha aznap eltörnek valamit, vagy ha rizskását esznek, mert az a nélkülözés jelképe és kihathat az egész évre

♦ Valamint olyan baljós ajándékokat sem illik senkinek adni, ami a négyes (szerencsétlen) számmal kapcsolatos.

A koreai Seollal is érdekes tradíciókat tartogat

A Seollal ideje három napos, mivel az újév előtti és utáni nap főzéssel és utazással jár. A koreaiak, ugyan úgy, mint a kínaiak február 1-re visszatérnek szülővárosaikba, és meglátogatják a rokonaikat, ahol pénztárcától függően, de bőséges lakomákat tartanak.

Hagyományos koreai házi oltár (chusok) újévi finomságokkal Forrás: Shutterstock.com / BYUNGSUK KO

Viszont ahelyett, hogy január 31-én az éjfélre várnának, azok akik még mindig követik a hagyományokat, inkább az újév reggelére koncentrálnak. Ekkor tartják meg ugyanis az úgynevezett Charye szertartást. Ehhez a rítushoz egy házi oltárra felhelyezik a család őseinek szánt, előző este, vagy aznap reggel frissen elkészített ételeket, és felajánlják őket áldásért cserébe. A családtagok ezután szépen, általában hanbokba felöltözve, leguggolva, mélyen meghajolnak az oltár előtt. A rituálé után az étel nem vész kárba; a család nagy lakomát rendez - tudtuk meg a Kocis - Koreai kulturális és információs oldal közleményéből.

Egy másik gyakori Seollal rituálé a Sebae, amikor a gyerekek szerencsét kívánnak az idősebbeknek, mély meghajlásokkal. A nagyszülők vagy nagybácsik nagynénik pedig pénzt ajándékoznak nekik.

A 21. században azonban a szokások megváltoztak, főleg a járvány okozta társadalmi távolságtartás miatt – így sokan online tartják a Charye-ünnepeket. Az idősebbek pedig nem kérik meg a gyermekeiket, hogy órákat autózzanak az ország egyik végéből a másikba.

Itthon hogyan ünnepelnek a közösségek?

Immár második éve eléggé csönben, legalább is ez derül ki a Chinatown Budapest bejegyzéseiből, mely szerint idén sem tudták még megrendezni hagyományos Holdújév fesztiváljukat a Jegenye utca éttermei és boltjai között, kint a Monori Centerben.

Forrás: Chinatown Budapest / Facebook.com

De ennek ellenére azért feldíszítették a boltokat, kikerültek a szerencsehozó vörös lampionok és az arany-piros színű feliratok is, melyek mindenütt egy szerencsésebb új évet kívánnak az arra járóknak.

Hagyományos kínai oroszlántánc előadás - reméljük jövőre már itthon is láthatunk ilyet újra Forrás: AFP/Xinhua News Agency / /Wang Tiancong

A budapesti vietnami közösség tagjai is családi ünnepet ülnek, náluk is elmaradtak a közös ünnepségek, a közös nagy lakomák. Egyik kedvenc vietnami levesezőm, a családi vállalkozásként működő Pho74 egyik tulajdonosával beszélgettem arról, hogy január 31. estére már náluk is készen áll a házi oltár, amire február elsején felrakják az ősöknek felajánlott, nagy gonddal elkészített ételeket, az ázsai élelmiszerboltokban beszerzett gyümölcsöket, hogy aztán áldást kérjék az új esztendőre.

Elmondása szerint hiányoznak neki a nagy közös találkozók, hiszen mióta itt él Magyarországon, azóta mindig sikerült ezeket megtartani. Másrészről viszont jól esik a családdal töltenni az ünnepeket, együtt elkészíteni húsos töltött batyukat, amik szintén elhagyhatatlan részei az ünnepi asztalnak.

(Címlapfotó: A szerencse istene és egy tigris Szingapúrban, forrás: AFP/Suhaimi Abdullah/NurPhoto/Suhaimi Abdullah)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.