Bolondító beléndek, a boszorkányok varázsszere

Hyoscyamus niger
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 02. 08:03
Ez a gyomnövény akár a kertjeink dísze is lehetne, hiszen lilán erezett, halványsárga, harang alakú virágai kifejezetten szépek. A baj csak az, hogy meglehetősen mérgező.

A beléndeket, latin nevén Hyoscyamus nigert Dél- és Közép-Európában, valamint Eurázsiában már az időszámításunk előtt is ismerték, és különböző varázslatokhoz használták is hallucinogén összetevőit. Olyan alkaloidokat tartalmaz ugyanis, amelyek a növényben található, más egyéb vegyületekkel együtt nyugtalanságot és hallucinációkat okoznak. Használata agyi működési zavarokat és károsodásokat idéz elő. Frissen és szárított állapotban is mérgező.

Amilyen szép, olyan veszélyes Forrás: nkordo/pixabay.com

Egykor az izomkontroll elvesztését, a pupillák kitágulását, a szívdobogásérzést és hallucinációkat a transzállapot megnyilvánulásainak gondolták. Azonban a növény túladagolása halált is okozhatott, ezt jól tudták. Ezért a görögök és gallok nyilaikat és gerelyeiket a gyomnövény főzetével mérgezték meg.

Az ókori Görögországban „Apollón" szent növényének tartották,

és arra használták, hogy kapcsolatba léphessenek isteneikkel. A középkorban „boszorkányfűként" ismerték, mert fogyasztóiban a repülés csalóka érzését keltette. A növény még az irodalomban is megjelent: Hamlet nagybátyja, Claudius az „átkozott hebenon" tinktúráját öntötte Hamlet apjának a fülébe, hogy megölje őt.

Forrás: ksyfffka07/pixabay.com

Azonban a beléndek, ha megfelelően alkalmazták, gyógynövényként is ismeretes volt. Fülfájás, reuma, isiász és álmatlanság kezelésére használták egészen a közelmúltig. Az ókorban az egyik legfontosabb fájdalomcsillapító gyógyszerként tekintettek rá, de az idők során nyugtató és altatószerként is ismerték.

A hioszciamintartalmát még mindig használják a modern gyógyászatban görcsoldóként,

valamint gyomor- és bélrendszeri betegségek kezelésére, például irritábilis bélszindróma, görcsök és Parkinson-kór kezelésére. Atropin tartalma miatt pupillatágításra is alkalmas, mert gátolja a paraszimpatikus idegrendszer működését. A világ egyes részein használják gyógyszer adalékanyagként fogfájás, asztma és idegrendszeri betegségek kezelésére.

Forrás: stevepb/pixabay.com

Észak-Európában a gyom söradalékként híresült el, és ízfokozóként használták. Az így főzött sör a kocsmárosok kedvence volt, mivel egyik mellékhatásaként annál szomjasabb lett az ember, minél többet ivott belőle.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.