Adventi nosztalgiára hív az 1910-es évek bécsi nagyáruháza

advent
PUBLIKÁLÁS: 2021. november 20. 17:29

A Nostalgia Vienna csoport - talán a közelgő ajándékvásárlási időszak miatt - gyönyörű képet közölt az 1910-es évekből a bécsi Gerngross áruházról, amely a magyarok számára is jól ismert Mariahilfer Strasse 42. alatt található. Sajnos a gyönyörű áruházi belső már nincs meg, mert az épület 1979-ben kiégett, de más formában újjáépült. Azaz Bécsnek most is van belvárosi nagyáruháza.

A XIX. és XX. század fordulóján világszerte nyíltak a nagyáruházak. Egy áruház akkor nevezhető „nagynak", ha alapterülete legalább 2 500 négyzetméter. Érdekes módon létezik egy felső limit is, melyet 92 ezer négyzetméterben határoztak meg - ezek a méretek az 1850-es években, amikor még a főtéren álló üzletekben is alig tucatnyi vásárló fért el, felfoghatatlanul tágasnak tűntek. De még a mai nap is, ha valaki belép például a párizsi Lafayette Áruházba, és megáll annak szecessziós üvegkupolája alatt, úgy érzi, mintha más világba került volna.

A párizsi Lafayette Áruház - akárcsak egy operaház Forrás: WolfBlur/pixabay.com

És valóban. A külsőségek kifejezték a lényeget, ez egy más világ volt. Különösen a polgári nőknek, akik addig jóformán csak a családban éltek, azon kívül csak a templom és a színház kínálkozott nagyobb közösségi szórakozási lehetőségként, de oda is többynire a férjükkel mehettek. És akkor jöttek ezek a csodák! Ahol magukban vagy barátnőkkel sétálgathattak, vásárolgathattak. Alkudozás nélküli rögzített árakkal találkoztak. Akciókkal. Szakértő, udvarias személyzettel. Csomagküldő szolgálattal. (Émile Zola is írt erről az azokban az időben keletkezett A hölgyek öröme című művében.)

A Gerngross Áruház

Alfred Gerngroß vállalkozó 1879-ben költözött Bécsbe testvérével, Hugóval, és kis ruhabutikot nyitott a Mariahilferstrassén. Az üzlet sikeres működése lehetővé tette, hogy terjeszkedjen, így a századfordulón felkérte a Fellner & Helmer építészirodát, hogy tervezzék meg a város legnagyobb áruházát.


Az 1902 és 1904 között épült áruházat lenyűgöző szecessziós homlokzat díszítette, és összesen öt emelettel rendelkezett, a földszintről pedig bal és jobb oldalon is fenséges, íves lépcsősor vezetett az emeletre.


Az épületben ugyanakkor nyolc lift is helyet kapott, és számos más szolgáltatást is megtaláltak itt a betérők, mint külföldi lapokat is kínáló olvasótermet, nyilvános telefont, óránkénti expressz kézbesítést. Az áruház reggel 8-tól este 8-ig várta a látogatókat, ez a hosszú nyitvatartás akkoriban szintén ritkaságnak számított.


A Gerngross túlélte a második világháborút, az 1979-es pusztító tűzvészt azonban már nem. 1980-ban lebontotték, és új üzletet építettek, ami ma is áll - olvasható a secretvienna.org oldalán.

Összehasonlítva a mai idők bevásárlóközpontjainak olcsó hatásvadászatával, a régi időkből megmaradt áruházak 170 év után is gyönyörűek, sőt egyre szebbek. A legnagyobb különbség pedig, hogy ezek bent vannak a belvárosban, gyalogosan is meg lehet közelíteni őket, nem kell autóval a város szélére utazni ha több mindent kell venni a családnak.

Így fest ma a Gerngross Forrás: Peter Gugerell/commons.wikimedia.org

Budapest sem kezdett rosszul. Az 1882-ben épült Párizsi Nagy Áruház - a későbbi Divatcsarnok - egy időben épült a szerencsés többiekkel, amelyek New Yorktól Londonon és Párizson át Bécsig megmaradtak, élnek is virágoznak. Nálunk jóformán csak a vásárcsarnokok és a Párizsi Udvar mesél ezekről az időkről. Kihagyhatatlan turista célpontok, amelyek elmesélik, mi a különbség egy mai diszkont áruház és a vásárlás templomai között.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.