A vízfakasztó szent és a bükfürdői gyógyvíz kapcsolata

wellness
PUBLIKÁLÁS: 2020. szeptember 03. 09:31
A vízfakasztó Szent Kelemen inspirálta szellemiség viszonylag ritkán jelenik meg hazánkban, de az ország második legerősebb gyógyvízkincsével rendelkező városában, a nyugat-magyarországi Bükön igazán régre vezethető vissza.

A szent életében, a róla elnevezett büki templom, illetve a helyi gyógyfürdő kialakulásában számos érdekes kapcsolódási pont figyelhető meg. Ez az őszi szezon pedig a legjobb időzítés lehet arra, hogy 'közvetlenül' is megismerjük a Szent Kelemen kultuszt, hiszen gyönyörűen megújult a büki Szent Kelemen Plébániatemplom kertje – mindenképp érdemes ide ellátogatni egy melengető hétvégén a szép vénasszonyok nyarában! Ráadásul ez a környék számos, ősszel különösen élvezetes látnivalót, programot tartogat számunkra. A különleges helyi gyógyvíz pedig igazi csodák forrása!

A Szent Kelemen kultusztól a Szent Kelemen kútig

A Répce-vidék egyik legszebb román kori temploma a Szent Kelemen Plébániatemplom Forrás: Bükfürdő Thermal & Spa®, Csepregi Tibor

A Répce-vidék egyik legszebb román kori temploma a Szent Kelemen Plébániatemplom - régészeti feltárások alapján legalább XII. századi alapokkal bír - Bük központjában található egy műemléki védettségű parkban. A templom védőszentjének megválasztása is ősi eredetre utal. Az i.sz. I. században élt Szent Kelemen a vértanú Szent Péter harmadik követőjeként került pápai trónra, így az egyház legkorábbi szentjeihez tartozik, az első századok védőszentjeit pedig általában a legrégebbi templomok névadójának választották.

Szent Kelement a keresztényüldözések során kényszermunkára ítélték, és a Krímre száműzték, ahol a rabtársai előtt munkaeszközével vizet fakasztott a földből, és ezért fogvatartói úgy gyilkolták meg, hogy horgonyt kötöttek a nyakára, és a tengerbe vetették. Kelemen attribútuma ezért a horgony és a bővizű forrás.

A vízfakasztó Szent Kelemen inspirálta szellemiség viszonylag ritkán jelenik meg hazánkban, de Bükön igazán régre vezethető vissza Forrás: Bükfürdő Thermal & Spa®, Csepregi Tibor

Ez utóbbi Bük fürdőváros éltető ereje, szimbóluma is egyben. Éppen ezért kapta a mai Bükfürdő Thermal & Spa®-t megalapozó, 1957-ben feltárt, 1282 méteres talpmélységű BÜK-1-es kút a Szent Kelemen elnevezést a későbbiekben. Továbbá a fürdő területén található Szent Kelemen medence is ilyen kapcsolódási pont, ami a fürdő első, 1962-ben megnyitott, „félfedett" medencéje.

A medence a 2003-as átépítése során kapta jellegzetes ívelt faszerkezetű tetejét, amivel nem csak a fürdő, hanem az egész település egyik ikonja lett. Forrás: Bükfürdő Thermal & Spa®, Csepregi Tibor

A medence a 2003-as átépítése során kapta jellegzetes ívelt faszerkezetű tetejét, amivel nem csak a fürdő, hanem az egész település egyik ikonja lett. Szent Kelemen nevének, alakjának további megjelenései, ábrázolásai a városban a Szent Kelemen oltárkép (a templombelső), Szent Kelemen szobor és a Szent Kelemen vizet fakaszt a bányászoknak című homlokzati mozaik (ezek a Szent Kelemen Plébánián tekinthetőek meg).

A megújulás után a Szent Kelemen Plébániatemplom és parkja továbbra is a természet-vallás-történelem értékhármast képviseli. Különleges, némely fajtáknál több évszázados egyedeket rejtő növényvilág jelenti a természeti értéket, a vallási jelentősége maga a templom s a körülölelő park olyan eseményei, mint például a körmenetek - egyébként ez a park része a Mária út büki megállóhelyeinek. A harmadik, történelmi értéket pedig a református politikus, egykori országgyűlési követ, Felsőbüki Nagy Pál sírja is megjeleníti, akinek elévülhetetlen érdemei voltak a Magyar Tudományos Akadémia megalapításában. Szintén itt áll az I. világháborús hősi emlékmű, a Roma Holokauszt emlékmű és az 1848-as emlékmű.

Különleges, némely fajtáknál több évszázados egyedeket rejtő növényvilág jelenti a természeti értéket Forrás: Bükfürdő Thermal & Spa®, Csepregi Tibor

"A SZENT KELEMEN KULTUSZTÓL A SZENT KELEMEN KÚTIG" CÍMŰ, GINOP-7.1.9-17-2018-00034 számú projekt a „Turisztikailag frekventált térségek integrált termék- és szolgáltatásfejlesztése" pályázati program keretein belül valósulhatott meg, a teljes pályázati költségvetés 276.997.454 Ft volt.

További információ: https://www.bukfurdo.hu/hu/hir/a-vizfakaszto-szent-es-a-bukfurdoi-gyogyviz-kapcsolata

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.