Ki korán kel, hódot lel

Balkán
PUBLIKÁLÁS: 2020. április 30. 11:24

Több, mint száz évig nem lehetett hódot látni a Tisza vajdasági szakaszán, ezért nagy öröm, hogy most ismét gyarapodik a védett emlősök létszáma a térségben. Aki korán reggel látogat ki a Tisza-partra, jó eséllyel találkozhat is az állatokkal.

Ezekkel a fogakkal akár 20-30 éves fák törzsét is el lehet rágcsálni Forrás: Wikipédia / Készítette: Sylvain Haye

Először Magyarkanizsán lettek rájuk figyelmesek, és mára más területeken is családot alapítottak. Becslések szerint mintegy 10 pár él a szerb-magyar határ és Zenta közötti részen, akik Magyarország területéről költöztek át a Vajdaságba.

A szomszédok mintegy tíz évvel ezelőtt lettek figyelmesek az első hódokra, de a számuk csak mostanra kezdett el jelentősebben gyarapodni. Magyarkanizsa környékén már fiatalabb egyedekkel is találkozhatunk a kora reggeli órákban.

Aki csónakázni indul a Tiszára, az is megfigyelheti a hódok jelenlétét: a hódrágások napközben is érdekes látványt nyújtanak, hiszen nagy fákat is meg tudnak rágni, azaz 20-30 éves nyárfákat, fűzfákat döntögetnek ki - mesélik a szakemberek.

A hód fokozottan védett állatnak számít Szerbiában, és néhány fa kidöntése ellenére sem okoznak jelentős kárt a természetben. A szomszédos országban kedves lakóknak számítanak, és egyre többen indulnak el, hogy meglessék őket.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.