Perui régészek 3800 éves kőképekre bukkantak az ötezer éve virágzó caral, más néven Norte chico civilizáció egyik egykori központjában.
A kőbe vésett képekre a perui fővárostól, Limától mintegy 150 kilométerre északra folyó régészeti feltárásokon találtak rá.
Az egyik kőtáblán, amelyet egy szertartásokra használt épületben találtak a Vichama régészeti lelőhelyen, egy emberszerű béka és egy emberfej látható, írja az MTI, a BBC-re hivatkozva.
Ruth Shady Solís, a caral régészeti térség igazgatója szerint az ábrák a
víz - azaz az esőzés - megérkezését ábrázolják.
Az andoki civilizációban ugyanis a béka a vizet ábrázolja, az alatta lévő emberfej az esőzésre váró embert jelenti. Egy közelben talált másik kőképen négy emberfej látható, amelyeket kígyók vesznek körbe. A régészek szerint a kőképeket egy olyan időszakban készíthették, amikor ínség sújtotta a térséget.
A Vichama lelőhelyen 2007 óta folynak ásatások, a szakemberek szerint ott az ókorban földműveléssel és halászattal foglalkozó közösség élt, amely a caral civilizáció egyik fontos központja lehetett. A perui Barranca tartományban lévő Caral-Supe szent városa az amerikai földrész egyik legrégebbi civilizációjának központja volt. A helyet 2009-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.
Caralban nem találtak háborúra utaló nyomokat: se hadjárat, se fegyver, se csonkított testek.
Shady szerint ez egy szelíd társadalom volt, ami a kereskedelemre és örömre épült.
Az egyik templomban kondor- és pelikáncsontokból készült fuvolákat, valamint szarvas- és lámacsontokból készült kürtöt találtak. Egy csecsemő tetemét pedig kőgyöngyökből készült nyakláncba burkolva találták meg.
A caral civilizáció a Kr.e 1800-as években hanyatlásnak indult, a Vichama lelőhelyen talált faliképek, amelyek a helyi klíma megváltozásáról tanúskodnak, magyarázatot adhatnak arra, hogy miért - mondta Ruth Shady Solís, az MTI szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.