A New York-iaknak meglehetősen fura érzés lehetett azzal szembesülni, hogy a képregények lapjain megrajzolt városuk utcáin rendre emberfeletti lények, szuperhősök és egyéb fura teremtmények mászkálnak. Például valaki épp a teraszon áll, a reggeli kávéját kortyolgatva, amikor Pókember elhálóhintázik előtte, miközben Hulk a sarkon borogatja fel az autókat, a Vasember pedig a magasban röpköd. Persze, valószínűleg az ott lakók hamar megszokták, hogy számos fikció játszódik a városukban, és a könyvekben, filmekben, képregényekben már számtalanszor felrobbantották, elárasztották vagy óriásszörnyekkel rombolták le New York-ot.
A két legnagyobb amerikai képregénykiadó, a Marvel és a DC fiktív univerzumának egyik lényegi különbsége, hogy míg az utóbbi nem létező városokba helyezte el hőseit (Batman: Gotham City, Superman: Metropolis, előtte Smallville, Flash: Central City - ha ezeket a településneveket lefordítjuk magyarra, tulajdonképpen elég röhejesek), addig a Marvel figurái többnyire létező helyszíneken tevékenykednek. És ha pusztán New York-ot nézzük, szinte minden sarkon belebotolhatunk egy-egy szuperhumánba, ahogy a főhadiszállásaik is a város különböző pontjain helyezkednek el.
Természetesen ezek az épületek nem léteznek, de a Stan Lee-alkotta Marvel-univerzumban megvan a pontos helyük, utcanévvel és házszámmal együtt. Az elmúlt bő hat évtizedben sok minden történt ebben a világban, és nyilván az épületekkel is, így az alábbiakban csak a "klasszikus" helyüket keressük meg – ahogy a képregények különféle alternatív világaival sem foglalkozunk.
Manhattanben, a 42. utca és a Madison Avenue sarkán található a Fantasztikus Négyes főhadiszállásaként az a 35 emeletes Baxter Building, amellyel több minden történt az évek során, még a világűrbe is kilőtték. Az épület a Fantasztikus Négyes tagjainak lakásán kívül számos laboratóriumnak, konferenciateremnek, mindenféle irányítóteremnek is helyet ad, sőt, egy óriási, különböző járművekkel telepakolt garázson kívül saját rakétakilövő állása és dimenziókapuja is van! A valóságban mellette terül el a Bryant Park, ahol a New York Public Library központi épülete, a Main Brunch áll.
Tony Stark vállalatbirodalmának központja stílszerűen a modern irodaépületekkel teli Midtown Manhattanben áll, alig néhány száz méternyire a Baxter Buildingtől, a Park Avenue 200. szám alatt. A 93 emeletes toronyházhoz egy 35 és egy 55 emeletes oldalszárny is tartozik.
A valóságban az 59 emeletes MetLife Building áll ezen a helyen, amelyet az 1963-as átadása után PanAm Buildingnek neveztek, ugyanis a repülőtársaság központjaként szolgált. A MetLife/Stark Tower közvetlen közelében magasodik a Chrysler Building – New York nevezetességei közül talán az egyik legismertebb, hiszen minden itt játszódó katasztrófafilmben lerombolják.
A klasszikus képregényekben az Avengers Mansion épülete egy Tony Stark tulajdonában lévő kúria, amely a Central Parkra néz, és ha létezne, az Ötödik sugárút 890. szám alatt találnánk. A valóságban egy igen hasonló épület áll itt, a Henry Clay Frick House, amelyet Henry Flick gyáriparos és művészetpártoló építtetett 1912 és 1914 között, jelenleg a képzőművészeti gyűjteményét őrző múzeumként üzemel. Stan Lee minden nap elsétált az épület előtt, és annyira lenyűgözte, hogy a képregények lapjain menten be is költöztette a Bosszúállók tagjait.
A 39. utca és a Második sugárút sarkán áll a nevezetes napilap szerkesztősége, amelynél Peter Parker külsős fotósként dolgozott, hogy a Pókemberről készült fotóival illusztrálják J. Jonah Jameson ócsárló cikkeit.
Sam Raimi korábbi Pókember-filmjeiben a 23. utca, az Ötödik sugárút és a Broadway találkozásánál, a Madison Square-rel szemben lévő háromszögletű alapú Fuller Building-ben, vagy ahogy általában ismerik, Flatiron Building-ben található a lap szerkesztősége. A 22 szintes épület Manhattan második legöregebb felhőkarcolója, 1902-ben építették.
Doctor Strange jellegzetes tetőablakú otthona Greenwich Village-ben található a Bleeker Street 177 A szám alatt. A valóságban egy teljesen átlagos, négyszintes lakóház áll ott, az aljában italbolttal, trafikkal és tetoválószalonnal.
Noha a hálószövő 1962-ben tűnt fel a képregények lapjain, egészen 1989-ig kellett várnunk, hogy megtudjuk, pontosan hol is élt Peter Parker May nénikéjével – mert korábban simán csak a Queensben található Forest Hillst jelölték meg az alkotók, Stan Lee és Steve Ditko. Peter Parker házának pontos címe tehát Ingram Street 20., amelyet a Google Mapsen is megtalálunk.
De az egészben a legkülönösebb, hogy amikor David Michelinie író kiötlötte a pontos címet, nem tudhatta, hogy egy jó évtizeddel korábban azon a helyen tényleg élt egy Parker nevű család.
Ha már sorra vettük New York híres, fiktív látnivalóit, illik megemlíteni a Marvel főhadiszállását is, amelyet a 135 West 50. Street alatt találunk, a McGraw-Hill Buildingben. Egy szuperhősös városnézéshez pedig találhatunk az interneten rengeteg ötletet és útitervet, de ha valaki komolyan veszi a Marvel-képregények (nem létező) helyszíneinek felfedezését, érdemes beruházni egy speciális útikalauzra (pl. az Amazonról), ami sorra végigveszi a legfontosabb látnivalókat.
A cikk elkészítéséhez ezen az oldalon található forrásanyag volt segítségünkre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.