A bontás egy hosszú távú terv első lépése: a cél az, hogy a folyón ismét szabadon áramolhasson a víz. A gát megakadályozta többek között a lazacok vándorlását és szaporodását, így végül a halállomány egyszerűen összeomlott, olvasható a WWF sajtóközleményében. A gát megszűnésével a Sélune egy szakaszon újra szabadon folyhat, így a vízében élő állatok újra szabadon élhetnek és vándorolhatnak, többek között az UNESCO világörökség részét képező Mont-Saint-Michel-öbölbe is.
Két éven belül megtörténik a Vezins-gát és a La Roche Qui Boit bontása is, így már a Sélune folyó 90 kilométeres szakaszán lesz szabad a folyó áramlása. Így javulni fog a víz minősége, illetve a lazacok is visszatérhetnek régi ívási helyükre.
A gátak elbontása egy európai uniós jogszabálynak is köszönhető: ez kötelezi a tagállamokat folyóik helyreállítására, hogy azok legkésőbb 2027-ig jó ökológiai állapotba kerüljenek. A duzzasztógátak nagyon rossz hatással vannak a folyók ökoszisztémájára, mivel feldarabolják a vízfolyásokat, és így a természetes élőhelyek már nem tudnak egymáshoz kapcsolódni. Plusz akadályozzák a hordalékáramlást és a vándorló halak útját is, így csökkennek az adott területen honos halfajok populációi.
Egész Európában beindultak a bontások. 2018-ban Spanyolországban történt a kontinens eddigi legnagyobb gátelbontása, míg az észtek 8-10 gát lerombolására készülnek, ezzel 3300 kilométernyi folyószakaszt kapcsolnak majd újra egymáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.