Micimackó Százholdas Pagonya tényleg létezik!

citybreak
PUBLIKÁLÁS: 2019. április 06. 09:38
Milne a saját fiáról mintázta Róbert Gidát, míg Micimackót, Malackát, Fülest és a többi állatot a fiú játékairól. Azt azonban talán kevesebben tudják, hogy a Százholdas Pagony tényleg létezik, sőt, ma is áll a híd, ahonnan Micimackóék tobozokat és fadarabokat dobáltak a patakba. Legújabb sorozatunkban a sokak által ismert könyvek, egykori kötelező olvasmányok fiktív vagy valós helyszíneire kalauzoljuk el olvasóinkat. Ezúttal Micimackó nyomába eredünk.

Alan Alexander Milne Micimackója a világirodalom egyik leghíresebb meseregénye – ha máshonnan nem, hát a Disney-rajzfilm(ek)ből mindenki ismeri. Az egymással lazán összefüggő történetek két kötetben jelentek meg: az 1926-os Micimackót két évre rá követte a Micimackó kuckója.

Milne fiának, Christopher Robin Milne-nek az eredeti játékai, középen Micimackóval Forrás: Spictacular / Wikipedia

Ami különösen érdekes, hogy az a Micimackó, amit mi, magyarok olvashatunk, nem Milne Micimackója, hanem Karinthy Frigyesé, és a nővéréé, Emíliáé, aki a tényleges fordítást végezte. Karinthy ugyanis nem tudott nyelveket, bogaras testvére viszont nyelvzseni volt, így Emília – becenevén Mici – a nyersfordítást odaadta Frigyesnek, ő pedig... nos, írt belőle egy regényt.

A magyar változat jelentősen eltér az eredetitől hangulatában és stílusában is, és olykor-olykor konkrét fordítási hibák is előfordulnak. Karinthy komplett részeket írt át benne, és ha valamivel nem tudott mit kezdeni, egyszerűen kihagyta. Így a Micimackó egy eltorzított változata Milne művének, bár, hozzá kell tenni, hogy remekmű, és szokás azt állítani, hogy jobb, mint az eredeti.

Az persze más kérdés, hogy etikus-e ilyesmit tenni, és akik egyszerűen csak azzal vádolják, Karinthy-t, hogy meghamisította az eredeti szöveget, azoknak is igazuk van.

Az igazi Micimackó Winnie és Harry Colebourn szobra a londoni állatkertben Forrás: Chris Sampson / Wikipedia

A Karinthy Emília után Micinek nevezett mackó eredeti nevét – Winnie the Pooh – a londoni állatkert lakója után kapta. Milne fia, Christopher Robin – azaz a magyar változatban Róbert Gida – annyira megkedvelte a Winnipeg nevű medvét, hogy Winnie-re keresztelte át Edward nevű játékmaciját. Winnipeg az első világháború során kabalaállatként szolgált a seregben – egy vadásztól vásárolta egy kanadai ezredes, aki a szülővárosa után nevezte el a mackót, majd később a londoni állatkertnek adományozta, ahol hamar megszerették az állatot.

A Százholdas Pagony többi lakóját is Christopher játékai ihlették: az igazi Kanga, Füles, Malacka és a Tigris a Csekélyértelmű Medveboccsal együtt ma a New York Public Library-ban tekinthetők meg.

A Százholdas Pagony

Ezek után talán nem meglepő, hogy bizony a Százholdas Pagony sem pusztán az írói fantázia szülötte. Londontól mintegy 50 kilométernyire délre, Kelet-Sussexben fekszik az Ashdown Forest. Milne 1925-ben megvette a Cotchford Farm néven ismert házat az erdő északi részén fekvő Hartfield mellett, és a londoni család ott töltötte a hétvégéket, és a tavasz meg a nyár egy részét. Milne Cotchfordban írta meg a Micimackót, és ott is halt meg 1956-ban. Az udvaron Christopher Robin szobra áll. A ház történetéhez egy tragédia is tartozik: Milne-ék után egy amerikai házaspár vásárolta meg a farmot, és építettek egy úszómedencét – ebbe fulladt bele 1969 júliusában az utánuk következő tulajdonos, Brian Jones, a Rolling Stones gitárosa.

Forrás: Rob Bright / Ashdown Forest Centre Facebook

A Micimackó számos helyszíne egyértelműen beazonosítható: ilyen az Elvarázsolt Völgy (Galleon's Leep), ami a valóságban Gil's Leap névre hallgat, Füles kedvelt búslakodó helye a Wrens Warren Valley, Zsebibaba játszóhelye az erdő egy homokos tisztásán pedig valójában egy használaton kívüli kőbánya. És természetesen a patak fölött átívelő híd is létezik, ami a regény egyik nevezetes illusztrációján is látható – a rajzokat készítő E.H. Shephard ugyanis következetesen megrajzolta az Ashdown Forest helyszíneit is, csakúgy, mint Christopher Robin játékállatkáit.

Számos túraútvonalat javasolnak az erdőn keresztül – köztük természetesen Micimackósat is -, amelyek az Ashdown Forest Centre honlapjáról letölthetők. A weboldalon egyébként minden szükséges praktikus információt megtalálhatunk, többek közt az erdő megközelítését is.

Micimackó-Vízipóló, azaz a Poohsticks

Az erdő szabadon bebarangolható, természetvédelmi terület, így szerencsére nyoma sincs üzleteknek – a legközelebbi az erdőn túl található, a Pooh Corner Hartfieldben. Ám az Ashdown Forest egyik fő látványossága, zarándokhelye a fahíd, amelyen a Csekélyértelmű Medvebocs, Malacka, Nyuszi, Zsebibaba és Füles – bár utóbbi nem önszántából, hanem a folyó viszi arra – Micimackó-Vízipólót játszanak, azaz fenyőtobozokat vagy botokat dobálnak a vízbe, és megnézik, hogy a híd másik oldalán melyik sodródik elő hamarabb.

Az 1907-ben épült fahidat eredetileg Posingford Bridge-nek hívták, ám a 70-es években már olyan népszerűvé vált a Micimackó-Vízipóló, hogy a BBC hírműsoraiba is bekerült. 1979-ben részben felújították, és a felavató ünnepségen Christopher Milne részvételével hivatalosan is átnevezték Poohsticks Bridge-re.

A későbbiekben azonban a látogatók hadától annyira elhasználódott, hogy 1999-ben Kelet-Essex megyei tanácsa megegyezést kötött a Disney-vel, így – számos más cég segítségével – sikeresen összeszedtek 30 ezer fontot, amiből korszerűsíthették, ugyanakkor rekonstruálhatták a hidat. A Micimackó-Vízipóló (Poohsticks) azóta is szabadon játszható, de az odalátogatókat arra kérik, hogy vigyenek magukkal botokat, mert a felelőtlen turisták rengeteg kárt okoztak az erdőben az ágak letördelésével.

Little Wittenham híd Forrás: Motmit / Wikipedia

Bármilyen furán is hangzik, de Micimackó-Vizipóló világbajnokságot is szoktak rendezni. Eleinte az Oxfordshire-beli Dorchester-on-Thames-ben tartották, a Little Wittenham Bridge-en, majd miután egyre népesebbé vált a rendezvény, átkerült mintegy 20 km-re, északnyugatra fekvő Witney-be. Az első bajnokságot 1984-ben szervezte Lynn Davids dorchesteri gátőr, miután felfigyelt rá, hogy a Little Wittenham Bridge-ről sokan dobálnak le fadarabokat, ahogy a Micimackóban tették. Majd tőle vette át a stafétát a Rotary Club of Oxford Spires – ám a 2008-as rendezvény majdnem az utolsó lett, mivel a klub tagjai egyszerűen túl öregek voltak már ahhoz, hogy levezényelhessék a sporteseményt. Azonban szerencsére lett utód, és a Micimackó-Vízipóló világbajnokság a következő évben is folytatódhatott.

És ha már világbajnokságuk van, természetesen számos Poohsticks egyesület is létezik, a legnevesebbek a Rotary Club mellett a Magdalen College Pooh Sticks Society és a Pembroke College Winnie the Pooh Society.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.