Fotózzon bálnákat és rögzítsen denevérzsivajt a tudományért!

tudomány
PUBLIKÁLÁS: 2019. április 19. 11:32

Minden évben van egy hét, amikor a felfedező kedvű, de nem hivatásos felfedezőket felengedi a Ponant nevű francia cég a hajójára, a Le Borealra. Ők aztán kiélvezheti a Déli-sarkvidék vadvilágát: orkák és bálnák hátát stírölhetik a fedélzetről, napozó oroszlánfókákat tekinthetnek meg egy motorcsónakból és persze partra szállhatnak az Antarktiszon is pingvinlesre.

A Washington Post cikke szerint minden ilyen utazáson fotók ezrei születnek, de nem feltétlen az Instagramra: a cél inkább a tudomány kiszolgálása. A fotókat fel lehet tölteni a Happywhale (magyarul: Boldogbálna) oldalára, ahol az a haszon, hogy a képek segítenek a kutatóknak abban, hogy a cetek megjelölése nélkül tudják, melyik állat merre jár (minden állat farokúszója egyedi mintás, innen azonosítják be őket).

És ezzel mindenki jól jár: a turista, aki elképesztő lényeket örökíthet meg, a tudomány, ami ezeket a fotókat adatbázisba tudja rendezni, és a bálnák, akik talán túlélhetnek a tudomány segítségével. A tudomány azonban drága dolog, egyetlen napnyi antarktiszi kutatás 50 ezer dollárba (14 millió forintba) kerül, így a tudósok rászorulnak a látogatók által létrehozott adatokra.

Hosszúszárnyú bálna akcióban Forrás: Pixabay

És miközben az amatőrök élvezik a sarki napfényt és fotózgatnak, nem is sejtik, micsoda fantasztikus adatbázist hoznak létre: a 2015-ben indított program keretében eddig 150 ezer fénykép gyűlt össze 40 ezer bálnákkal való találkozás során. Ehhez több kutatóintézet és a Nemzetközi Bálnászati Bizottság is hozzáfér, az utóbbi hivatott szabályozni a bálnavadászatot globálisan (már amikor ezt hagyják az olyan renitens államok, mint Japán, Izland vagy Norvégia).

A dologban persze a pénz és befolyás is szerepet játszik. A tudósok se tudhatják, éppen ki vált jegyet egy ilyen útra, lehet, hogy valami olyan befolyásos személy, aki a későbbiekben szívügyeként kezeli majd a bálnavédelmet. Sokan teljesen ráfüggnek a bálnanézésre, a Post szerint a kaliforniai Deana Glenz már csak oda utazik, ahol ki tud hajózni bálnát nézni. Már 350 bálna van, amit felismer:

Civilek a tudomány szolgálatában

A bálnászok mellett a denevérészek is kihasználják a civil turistákkal való együttműködést. Az amerikai erdészeti szerv Alaszkában például ultrahangos mikrofonokat ad a látogatóknak, amit a kocsiba kell rakniuk, ha az erdőbe mennek. Ezek rögzítik a denevérek hívó szavát, amit később meghallgathatnak a felvevők maguk is.

Ilyen civil tudományos programokat máshol is lehet találni. Ilyen a GoAbroad.com, a National Geographic Society, az Earthwatch Institute vagy a Biosphere Expeditions oldala is. Nem mindegyik olyan nyugodt nézelődés, mint a bálnales: van, ahol hosszú kilométereket kell túráznunk nehéz cuccokkal. Viszont néha olyan helyekre is be lehet jutni, amik amúgy elzártak a turisták elől. Akár otthonról is segíthetünk, például hatalmas adatbázisok feldolgozásában. Ez néha olyan mókás feladatokat szül, minthogy megszámoljuk, hány pingvin van a fotókon.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.