Az aranysakálok táplálkozási szokásait vizsgáló nemzetközi kutatási projektben vett részt Muci, a Budakeszi Vadaspark aranysakál nősténye. A bécsi Universität Für Bodenkulture szakemberei az állatkerti körülmények között élő aranysakálok táplálkozási szokásait vizsgálták, ami alapján a vadonélő példányok viselkedésére is következtetni tudnak – olvasható a Budakeszi Vadaspark közleményében.
Két koplalónapot követően Muci válogatott finomságokat kapott, többek között nyúl-, kecske- és egérhúst, a szakemberek pedig azt figyelték meg, hogy a sakál hol és hogyan kezdi meg a zsákmányt, mennyit eszik, és mit csinál az étel megmaradt részeivel. A kétnapos koplalásra azért volt szükség, hogy a korábban elfogyasztott táplálék teljesen kiürüljön a sakál szervezetéből, a kutatásnak ugyanis az aranysakál ürülékének vizsgálata is része volt.
Mindez azért fontos, mert az ürülék alapján a természetben élő aranysakálok táplálkozási szokásaira is könnyebb lesz majd következtetni. Az ilyen típusú vizsgálatok jelentős segítséget nyújtanak a hazánkban és Európában egyre terjedő aranysakálok táplálkozásának és életmódjának megismerésében.
Az aranysakál egyébként a folyószabályozásoknak köszönhető élőhelyvesztés miatt Magyarországon a XX. század közepére szinte teljesen kihalt, ám az 1990-es évek során délről, elsősorban Szerbia felől ismét terjedni kezdett, mára pedig már az egész ország területén megtalálható.
Annak ellenére, hogy az aranysakálok már több száz éve jelen vannak a Kárpát-medencében, viselkedésükről a mai napig elég keveset tudunk. Az elmúlt évtizedekben több hazai és külföldi egyetem kutatói is foglalkozni kezdtek az aranysakál táplálkozási szokásainak megismerésével, és a fajra gyakorolt pozitív és negatív környezeti hatások feltérképezésével – ez pedig az állat természetes élőhelyének és így magának az aranysakálnak a védelmében is nagy segítséget nyújthat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.