A barlangi medvék mégsem haltak ki teljesen

tudomány
PUBLIKÁLÁS: 2018. augusztus 28. 10:25

A ma élő barnamedvék magukban hordozzák a jégkorszaki barlangi medvék génjeit - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport. Eszerint a kihalt fajok genetikai síkon még több tízezer éven át részt vehetnek az evolúcióban.

Csontváz a budapesti Magyar Természettudományi Múzeumban Forrás: wikipédia / Készítette: Tiberio

A biológusok egy barna medve és négy barlangi medve 71 és 34 ezer év közöttire tehető maradványaiból, pontosabban az úgynevezett sziklacsontból nyerték ki azok örökítőanyagát. A kutatásokból kiderült, hogy a belsőfül-csont különösen sok örökítőanyagot tartalmaz, és, hogy ebből az emberek és a medvék esetében is jól konzervált régi DNS nyerhető ki – írja az MTI.

Tehát a barlangi medvék valószínűleg olyanok voltak, mint a nagy és nehézkes felépítésű barnamedvék, akik elsősorban növényekkel táplálkoztak. Mintegy 25 ezer éve haltak ki, és ehhez valószínűleg az ember is hozzájárult - vélik a tudósok.

Barlangi medve koponyája Forrás: wikipédia / Készítette: Didier Descouens

Két barlangi medve maradványa Ausztriából származik, ugyanúgy, mint a barlangi medvékkel egy időben élt barnamedve csontjai is. Ezen kívül a kutatók szekvenálták a ma élő barna-, fekete- és jegesmedve, valamint pápaszemes medve és panda örökítőanyagát is. A DNS-szekvenálás alapján kiderült, hogy a barnamedvék és a barlangi medvék egykoron, alkalmanként párosodtak is, és ezáltal keveredtek egymással. Ahogy a 41 ezer éve élt barnamedvében, úgy a közelmúltban élt példányban is fellelhető a barlangi medve örökítőanyaga.

A barlangi medvék DNS-ének egy jelentős része valószínűleg a mai barnamedve-populációban is megtalálható, tehát a barlangi medvék nem haltak ki teljesen.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.