Az Amerikai Egyesült Államoktól Európán át Afrikáig bemutatjuk a legkülönlegesebb nemzeti parkokat, melyek egytől egyik világelsők valamiben. Bakancsot fel, és irány a természet!
1872. március elsején a világ első nemzeti parkjaként alapították meg a Yellowstone-t Wyoming, Montana és Idaho államok területén, amely a mai napig Földünk egyik legnépszerűbb kirándulóhelyeként ismert.
A csaknem kilencezer négyzetkilométeres park egy hatalmas vulkán kráterében alakult ki, ezért itt található a világ egyik legnagyobb, vulkánkitöréstől megkövesedett erdeje is. Egy nemzeti parkból persze az élőlények sem hiányozhatnak: ezerhétszáz őshonos fa, mintegy háromszáz grizzly medve, hatalmas bölényállomány, és számos veszélyeztetett faj is él itt. Többek között fehérfejű rétisassal, vándorsólyommal, hiúzokkal, de akár még pumákkal is találkozhatunk errefelé, a turistáktól lejmoló fekete medvék pedig lassan már a park szimbólumává válnak.
A park az utóvulkanikus tevékenység eredményeként létrejött gejzírek, iszapmedencék és fumarolák miatt is híres – ez utóbbin keresztül kétszáz, vagy akár kilencszáz fokos vízgőz is a felszínre törhet, misztikus páratakaróba vonva a környéket.
Itt található a világ leghíresebb gejzírje is, az Old Faithful (Öreg Hűséges), amely már nyolcvan éve óramű pontossággal lövell ki egy több méter magas vízgőzsugarat másfél óránként. Ezzel szemben a szintén itt található Steamboat-gejzír (Gőzhajó-gejzír) – amely a világ legnagyobb aktív gejzírje- teljesen kiszámíthatatlanul működik. A Yelllowstone számos vízesése közül talán a negyven méter magas Tower Falls nyújtja a leggyönyörűbb látványt, vízzuhataga ugyanis egy hatalmas fenyőerdőbe torkollik.
Tipp!
Ha az éjszakát egy közeli kempingben tervezzük tölteni, ügyeljünk a réteges öltözködésre. A Sziklás-hegységben még a legtikkasztóbb napokon sem megy harminc fok fölé a hőmérséklet, sőt, olykor még nyáron is előfordul, hogy havazik.A Yellowstone Nemzeti Park 1978 óta a Világörökség része, és évente csaknem hárommillióan keresik fel. A legtöbben a nyári hónapokban, ezért ha tehetjük, érdemes inkább kora őszre időzítenünk a látogatásunkat. (A mellékutak többségét azonban novembertől áprilisig lezárják, ezért a téli és a kora tavaszi hónapok sem a legideálisabbak a látogatásra.)
Afrikában található világ legnagyobb kiterjedésű természetvédelmi területe, amely 290 ezer négyzetkilométeren öt ország (Angola, Namíbia, Botswana, Zambia és Zimbabwe) harminchat nemzeti parkjának és rezervátumának egyesítésével jött létre 2012-ben.
A bűvös ötös számnál maradva a terület otthont ad Afrika öt nagyvadjának: az oroszlánnak, az elefántnak (a kontinens elefántjainak fele itt él), a kafferbivalynak, a leopárdnak és az orrszarvúnak. Továbbá több mint hatszázféle madárfajjal, és olyan veszélyeztetett fajokkal is találkozhatunk itt, mint a gepárd és a vadkutya. Egy itteni látogatás bizony jócskán felülmúlja bármelyik dzsipes szafaritúrát, ráadásul a különleges flóráról még nem is beszéltünk, amelyet háromezer növényfaj alkot, közülük is több száz őshonos faj.
Az általánostól eltérően ez a nemzeti park nem kizárólag azért jött létre, hogy megvédje a természetet az emberi beavatkozástól, hanem az is első számú cél volt, hogy harmóniát teremtsen a helyi – csaknem két és fél milliós – lakosság, és a környék élővilága között. A haszonállatokat pusztító megbetegedések és a vadállatok által okozott károk megelőzésére egyelőre úgy tűnik, hatékony megoldást nyújt a természetvédelmi terület létrehozása, de még mindig vannak kisebb játszmák az állatok és az emberek között.
Az elefántok például módszeresen rájárnak a termésre, és bármilyen ártatlan céllal is teszik ezt, sajnos útközben összetapossák a földeket is, ami ellen a helyiek kénytelenek különböző eszközökkel fellépni. (A távol tartó módszerek közül egyelőre a csilivel megbolondított elefántürülék tűnik a leghatékonyabbnak. Hiába, kutyaharapást szőrivel.)
A természetvédelmi területhez csatlakozott országok közül Angola az egyetlen, melynek természeti értékeit korábban nem igazán ismerte a világ. Hiszen a Zambia és Zimbabwe határán elhelyezkedő Viktória-vízesés a világ legszélesebb vízzuhataga, a Botswanában található Okavango-delta a világ legnagyobb szárazföldi deltatorkolata. Namíbia pedig Afrika egyik legnagyobb állatrezervátumának, az Etosha Nemzeti Parknak ad otthont.
Nagy kedvencünk a kaliforniai Yosemite Nemzeti Park, amit akár a legek legjeként is említhetnénk, hiszen több szempontból is rekordernek számít. Bár a Yellowstone az alapítással megelőzte, ez a terület volt a világon az első, melynek megőrzéséről és közösségi használatáról hivatalos egyezmény született (1864-ben). A világörökségi listán pedig 1984 óta szerepel.
A háromezer négyzetkilométeres területet különböző nehézségű – összesen 1350 kilométernyi – túraútvonalon lehet bejárni, ahol a szenvedélyes kirándulók és a lelkes kezdők is megtalálhatják a számukra legalkalmasabb terepet. (A park nagy része ráadásul akadálymentesített, és ötszázhatvan kilométernyi kiépített autóút is a rendelkezésünkre áll, ha nem tudjuk, vagy nem szeretnénk gyalog bejárni az egész területet.)
Tipp!
Itt is ugyanaz érvényes, ami a Yellowstone esetében: a kora őszi időszak a legjobb választás a nemzeti park felfedezésére. Érdemes előre tájékozódni arról, hogy éppen melyik utak járhatók, mert például a kelet-nyugati irányú forgalom egyik legfontosabb átjárója, a Tioga Pass még júniusban is le lehet zárva. (Tapasztalatunk szerint a Google Maps követi a változásokat.)A völgyet egy jégkorszaki gleccser hozta létre a Sierra Nevada gránit kőzetében, kialakítva ezzel a világ legnagyobb gránittömbjét, az El Capitant is, ami 2307 méteres magassával a sziklamászók és a bázisugrók kedvelt célpontja.
Itt található Észak-Amerika legmagasabb vízesése, a 739 méteres Yosemite-vízesés, és a törésvonal nélkül leghosszabban lezúduló Ribbon-vízesés is. Ha még mindig nem lenne elég a rekordokból, térjünk át a park állat- és növényvilágára.
A Yosemite Nemzeti Park legdélebbi részén, a Mariposa Grove-ban több száz példány él a világ leghatalmasabb élőlényei, a mamutfenyők közül, a park legidősebb példánya, a Grizzly Giant (Óriás Grizzly) pedig feltételezett 2200 évével a világ legöregebbjei között is méltán helyet kaphat. Az elnevezés viszont csalóka: a parkban nem élnek grizzly medvék, viszont megközelítőleg ötszáz fekete medvének ad otthont Yosemite.
Tudta, hogy Közép-Európa legnagyobb nemzeti parkja itt fekszik a szomszédban – Karintia, Salzburg és Tirol osztrák tartományok határán? A Hohe Tauern Nemzeti Parkban 1200 kilométeres túraútvonal-hálózat várja a kirándulókat különlegesebbnél különlegesebb tematikus túrákkal: az éjszakai természetfotózás a hegyi tavaknál, a szarvasbőgés-, és a gleccsertúra csak néhány példa ezek közül.
A park 2590 négyzetméteres területén több mint nyolcvan menedékház és alpesi kunyhó található, ahol alkalmunk nyílik betekinteni a környezettudatos gazdálkodásba, sőt, ha kedvünk szottyan, akár el is szegődhetünk vajat köpülni, olyan vendégszeretettel várnak mindenkit az itt lakók.
Tipp!
Érdemes túravezetővel nekivágni a nemzeti parknak, mert ahogy a jól ismert osztrák mondás tartja: „csak azt láthatjuk meg, amiről tudunk." Mi így tettünk, és nem bántuk meg!Ha régóta szeretnénk megedzeni a vádlinkat, tökéletes helyszínt választottunk, itt ugyanis hegyre fel-hegyről le a fő program, de a látvány a legizzasztóbb percekért is kárpótol. A nemzeti park 240 háromezer méteres hegycsúccsal büszkélkedhet, ráadásul a hegymászás bölcsője is itt található, a 3251 méter magas Ankogel volt ugyanis az első hóval borított alpesi hegycsúcs, amelyet megmásztak (1761-ben). Azonban a Grosslocknerről se feledkezzünk meg, hiszen 3700 méter magasságával ez Ausztria legmagasabb hegycsúcsa.
Az alpesi tájat vörös-, erdei és lucfenyők borítják, ahol a lomhán nyújtózó teheneken kívül szarvasokkal, kőszáli kecskékkel, mormotákkal, havasi pityerekkel és Bonelli füzikékkel is találkozhatunk. A hegyi rétek nyáron ibolyába és harangvirágba borulnak, a gleccserek olvadékvize pedig tovább duzzasztja a vízeséseket, melyek közül a legnagyobb a 380 méter magas Krimml-vízesés. Európa legmagasabban vezető műútját is itt találjuk: a Grossglockner-Hochalpenstrasse a tengerszint felett 2502 méterre kapaszkodik fel.
A Bükki Nemzeti Park Magyarország egyik első nemzeti parkja, ahol vad szurdokok, csobogó vízesések, titokzatos barlangok és ódon romok várják a kirándulókat.
Az Északi-középhegységben található Bükk-fennsík felszínét a különböző karsztformák teszik igazán változatossá. A terület több mint 850 barlangja közül a legismertebb a 250 méter mélyen és mintegy 7 kilométer hosszan húzódó István-lápai-barlang és a miskolctapolcai tavasbarlang.
Tipp!
A mi kedvencünk a Szalajka-völgy: a Szalajka-patak, a Fátyol-vízesés és a Pisztrángtenyészet mind-mind kihagyhatatlan élményt nyújtanak. Pattanjanak fel a kisvasútra, így bőven marad energiájuk bejárni a nemzeti park többi részét is!
A park kilencvenöt százalékát borító erdőt cseres-tölgyesek, gyertyános-tölgyesek és bükkösök alkotják, ez utóbbiak között akár kétszáz éves példányokkal is találkozhatunk. (Ezt az Őserdő nevű területet természetvédelmi okokból ma már csak kerítésen keresztül lehet megtekinteni.) A Bükk-fennsíkon legel a híres lipicai ménes, de élnek itt hiúzok, vadmacskák, gímszarvasok, muflonok, és olyan fokozottan védett állatfajok is mint a parlagi sas, a kerecsensólyom vagy a kígyászölyv.
A képekre kattintva megtekintheti a nemzeti parkokról készített galériánkat is!
Ön melyik nemzeti parkban túrázna legszívesebben?
Yellowstone Nemzeti Park - 470Újabb cikkünk ebben a témában:
Online medvekövetőt vezetett be a Yosemite nemzeti park - 2017.04.06.
Használatával megtudhatják a látogatók, ha Maci Laci szemet vetett a piknikkosarukra, és időben odébb állhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.