Egyre nagyobb a nyomás a szlovén kormányon, hogy enyhítsen a szigorításokon, feloldjon néhány olyan, az üzletekre, a síközpontokra és a szolgáltatásokra vonatkozó korlátozást, amelyek elhagyása kevésbé kockázatos - adja hírül az MTI.
A kereskedelmi ágazat képviselői a kormánnyal folytatott tárgyalásokon kiemelték: a több mint egy hónapja tartó lezárások miatt 750 millió euró forgalomtól estek el, és közel tízezer embert kell elbocsájtaniuk. A síközpontok is arra figyelmeztettek, hogy amennyiben a helyzet nem változik, a téli szezon elmaradása rájuk nézve is katasztrofális következményekkel járhat.
A kormány a héten fogadta el azt az ütemtervet, amely szerint enyhítenek majd a korlátozásokon. Ebben mennyiségi sávokat határoztak meg a napi új esetek, valamint a kórházban kezelt betegek számára vonatkozóan.
Járványügyi szakemberek szerint a jelenlegi reprodukciós ráta mellett december 19-e után jöhetnének csak az első enyhítések, ekkor kinyithatnának a fodrász- és szépségszalonok. Január másodika után megkezdhetik működésüket az óvodák, és elkezdődhet a tantermi oktatás az általános iskolák első három osztályában. Majd csak február elején oldanák fel a lakhelyelhagyási és az éjszakai kijárási tilalmat. Derűlátóbb előrejelzések szerint, ha a reprodukciós ráta a jelenlegi egyről 0,7 alá csökkenne, akkor akár már január elején megszűnhet a korlátozások zöme.
Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint szombaton 1039-cel 85 814-re nőtt a fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 44 beteg, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 1744-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 1302-en vannak kórházban, közülük 197-et ápolnak intenzív osztályon.
A szomszédos Horvátországban az elmúlt egy nap alatt 2899 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta megfertőződöttek száma ezzel elérte a 150 353-at. Az elmúlt napon 72 ember halt bele a betegségbe, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 2174-re emelkedett. Kórházban 2543 beteget ápolnak, közülük 264-en vannak lélegeztetőgépen.
Zágráb újabb szigorításokat léptetett életbe múlt szombattól karácsonyig. Bezártak a kávézók, az éttermek, az edzőtermek és a sportközpontok, betiltották a karácsonyi vásárokat, valamint korlátozták az üzletek és a szállodák tevékenységét. Keddtől a kormány szigorított a határátlépési feltételeken is. Néhány kivétellel csak 48 óránál nem régebbi PCR-teszttel lehet beutazni az országba.
Összeomolhat a szerbiai egészségügyi rendszer, ha a téli ünnepekre több tízezer vendégmunkás tér haza Nyugat-Európából, és behurcolja a koronavírust az országba, ahol már így is hétezer körüli a napi új fertőzöttek száma - közölte Predrag Kon, az ország legismertebb járványügyi szakembere.
Az epidemiológus szerint már a járvány tavaszi első hulláma idején is akkor nőtt meg jelentősen a fertőzöttek száma, amikor a nyugat-európai vendégmunkások a húsvéti ünnepekre hazalátogattak, a helyzet pedig azóta sem lett sokkal jobb, így az ismételt roham nagy nehézségeket okozhat.
A regisztrált fertőzöttek száma vasárnapra Szerbiában 6903-mal 213 843-ra, Koszovóban 560-nal 42 337-re, Észak-Macedóniában 984-gyel 67 311-re, Montenegróban 412-vel 37 879-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 975-tel 93 768-ra emelkedett. A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 57-tel 1891-re, Koszovóban 14-gyel 1087-re, Észak-Macedóniában 24-gyel 1901-re, Montenegróban nyolccal 530-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig 42-vel 2922-re nőtt.
Az egészségügyi minisztérium honlapján vasárnap megjelent adatok szerint a járvány terjedésének kockázati indexe a 100 pontos skálán 13 nap után 57-ről 64-re ugrott fel, a mutató a harmadik sávból a nagyobb kockázatot jelentő negyedikbe ment át. Az érvényben lévő óvintézkedések azonban csak akkor módosulnak, ha ez a mutató hét napig alacsonyabb sávban, vagy három napig magasabb sávban marad. A döntést mindig a kormánynak kell meghoznia, és néhány más tényezőt is figyelembe kell vennie. Az óvintézkedések jelentős lazítását jelentő harmadik kockázati sávba csütörtökön lépett be Csehország.
A hét eleji 0,8-ról 1,02-re ugrott a reprodukciós ráta, ami statisztikailag azt jelenti, hogy minden fertőzött egy további személyt fertőz meg. A szaktárca tájékoztatásából kiderül, hogy szombaton 3308 új fertőzést regisztráltak, 641-gyel többet, mint egy hete. A kórházban kezeltek és a súlyos esetek száma viszont továbbra is csökkenő tendenciát mutat. A kórházakban 4436 embert kezelnek, akik közül mintegy 620 állapotát tartják súlyosnak az orvosok. A nyilvántartás szerint szombaton 59 halálesetet történt, de a halálozási adatokat a későbbiekben mindig pontosítják, és eddig rendre nőtt ez a szám. A napi halálesetek száma azonban az utóbbi héten már száz alatt maradt, amit javulásnak minősítenek a szakértők. Jelenleg mintegy 60 ezer fertőzött van az országban, és a számuk folyamatosan csökken.
A járvány húszpercenként újabb halálos áldozatot szed Bajorországban, ezért december 9-től január 5-ig tovább szigorítják a korlátozásokat. A legfőbb új szabály, hogy mindenki csak a leginkább szükséges esetben - például munkavégzés, bevásárlás, testmozgás céljából - hagyhatja el az otthonát.
A legsúlyosabb helyzetben lévő járásokban - amelyekben a megelőző hét napon regisztrált fertőzöttek százezer lakosra jutó száma kétszáz felett van - 21 órától reggel 5 óráig a napközbeninél is szigorúbb kijárási korlátozás érvényes, csak halaszthatatlan okból, például haldokló családtag meglátogatására lehet elmenni otthonról.
A gazdaság működését fenntartják, a kiskereskedelem, a szolgáltatások az eddigi rend szerint működhetnek, így a legtöbb üzlet változatlan nyitvatartással szolgálhatja ki a vásárlókat, de az eddiginél szigorúbban ellenőrzik a fertőzésvédelmi előírások betartását, az alkoholfogyasztást közterületen pedig az egész tartományban betiltják - közölte a tartományi miniszterelnök.
Az ünnepekre tervezett lazításokon is változtatnak, így nem december 23-tól 31-ig, hanem csupán december 23-tól 26-ig lesz érvényben, hogy két háztartásból a 14 éven aluli gyerekeket nem számítva öt helyett tíz ember lehet együtt. A többi között arról is döntöttek, hogy a hatóságok munkájának hatékonyabb összehangolására december 9-től kihirdetik a veszélyhelyzetet - mondta Markus Söder.
A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) adatai szerint a 13,1 millió lakosú Bajorország a legsúlyosabban fertőzött tartományok közé tartozik. A hétnapi incidencia (fertőzésgyakoriság) - az előző hét napon regisztrált fertőzöttek százezer lakosra jutó száma - vasárnap 175 volt, amivel Bajorország a harmadik helyen áll a 16 tartomány sorában, Szászország (301) és Berlin (182) után.
A szintén súlyos helyzetben lévő Ausztriával és Csehországgal határos tartományban már csaknem 230 ezer SARS-CoV-2-fertőzést mutattak ki, a járvány halálos áldozatainak száma megközelíti a 4300-at.
Németország egészében az utóbbi 24 órában 17 767 fertőződést regisztráltak. Ez bő tízszázalékos növekedés az egy héttel korábbi 15 741-hez képest, ami azt jelzi, hogy továbbra sem enyhül a járvány.
A SARS-CoV-2 okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 255 halálesetet regisztráltak egy nap alatt. Az új esetekkel együtt 1 171 322 fertőződést mutattak ki vírusteszttel, a járvány halálos áldozatainak száma pedig 18 772-re emelkedett Németországban.
A Covid-19 miatt intenzív ellátásra szorulók száma az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) vasárnapi összesítése szerint egy nap alatt 54-gyel, 4108-ra emelkedett. Gépi lélegeztetésre 60 százalék - 2457 beteg - szorul. A DIVI kimutatása szerint országszerte 27 178 intenzív ellátási ágyat üzemeltetnek, ezek közül 5539 ágy szabad.
Szombaton az egészségügyi hatóságok 631 új esetet jegyeztek fel, ami rekordnak számít a járvány első - februári-március eleji - csúcsidőszakához képest is. Az országban még soha nem volt ilyen sok aktív - 7873 - koronavírusos megbetegedés, és egyre nagyobb aggodalmat kelt az elérhető szabad kórházi ágyak számának csökkenése.
Szöulban ezért szombaton szigorú kijárási tilalmat vezettek be, és elrendelték a legtöbb üzlet bezárását két hétre. Mint vasárnap bejelentették, 50-ben maximálják az összejövetelek létszámát, és korlátozzák a résztvevők számát a vallási rendezvényeken és az iskolai tanórákon is. Az új szigorítások legalább december végéig hatályban maradnak.
Az egészségügyi minisztérium november végén - miután napokon keresztül 300 felett volt az újonnan regisztrált fertőzöttek száma - jelezte, hogy az országban berobbant a járvány harmadik hulláma. Akkor bezárták az éjszakai szórakozóhelyeket, korlátozták a vallási összejövetelek létszámát és az éttermek működését, de ezek az intézkedések nem bizonyultak elégségesnek a járvány megfékezésére. Dél-Koreában 37 546 koronavírus-fertőzöttet tartanak számon, és a járvány miatt 545 ember halt meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.