Bár Magyarországon napról napra csökken a koronavírus-esetszám, a környező országok többségére ez nem igaz, ezért nem zárható ki, hogy a kormány az operatív törzs tanácsára szigorításokat vezet be, akár a következő napokban - adja hírül az MTI. Június 22-e óta Horvátországban 87-ről 934-re emelkedett az aktív esetek száma, és szintén jelentős növekedés tapasztalható a többi között Szlovéniában, Szerbiában, Szlovákiában és Ausztriában is.
Ausztria ennek hatására úgy döntött, hogy megkettőzi az ellenőrzést a keleti határokon, a Szlovéniából és a Magyarországról érkezők mellett kiemelt figyelmet fordítanak majd a Balkánról érkezőkre és a buszokra is. A magyar-osztrák, illetve a szlovén-osztrák határon elsősorban a beutazókat ellenőrzik, különös tekintettel a nyugat-balkáni országokból visszatérőkre.
A szlovén kormány ismét betiltja a tízfősnél nagyobb összejöveteleket, miután az elmúlt 24 órában 24 újabb esettel 1763-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. A járvány halálos áldozatainak száma 111 maradt.
Horvátországban a válságstáb jelentése szerint kedden 53-mal nőtt az új fertőzöttek száma, elérve a 3325-öt, és egy új halálesetet regisztráltak, így a járvány halálos áldozatainak száma 114-re nőtt.
Rekordmértékben növekedett a fertőzöttek száma Bulgáriában is, ahol a helyi egészségügyi hatóságok szerdai adatai szerint egy nap alatt 188 esetet regisztráltak, 14-gyel többet, mint egy nappal korábban.
Szerbiában szerdáról csütörtökre 16 719-ről 17 076-ra emelkedett az azonosított fertőzöttek száma. Szerdán 11 újabb halálos áldozata volt a betegségnek, így a halottak száma 341-re emelkedett. Mint az Euronews híréből kiderül, Aleksandar Vučić szerb elnök kedden jelentette be azt a tervet, hogy hétvégén ismét kijárási korlátozásokat vezetnek be az országban, de az egyre erőszakosabbá váló tüntetések hatására szerdán letett a tervről, így lezárások valószínűleg nem lesznek, de új intézkedéscsomagot vezetnek be, amely magában foglalhatja azoknak a büntetését, akik nem viselnek maszkot, emellett az éjszakai klubok nyitvatartását is lerövidítik.
Tíz főben maximalizálják a szabadtéri és zárt térben történő rendezvények résztvevőinek a számát, zárt térben négy négyzetméteren egy személy tartózkodhat, és azoknak a vendéglátóhelyeknek, amelyek nem rendelkeznek kerthelyiséggel, 21 órakor be kell zárniuk, a kerthelyiséggel rendelkezők 23 óráig működhetnek.
Koszovóban egy nap alatt 3886-ról 4100-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma, és négy halálos áldozata volt a Covid-19-nek az utóbbi 24 órában, ezzel 86-ra nőtt a halottak száma. A kormány szerint nincs szükség a koronavírus-járvány kezeléséről szóló törvényre, így nem fogadta el azt a tervezetet, amelyet több parlamenti képviselő nyújtott be.
Montenegróban csütörtökre 907-ről 960-ra nőtt a nyilvántartásba vett fertőzöttek száma. Az utóbbi 24 órában nem volt halálos áldozata a vírusnak, így a halottak száma 17. A fertőzöttek számának növekedése miatt a kormány azt fontolgatja, hogy a járványgócokban korlátozza vagy ideiglenesen beszünteti a vendéglátóhelyek működését.
Bosznia-Hercegovinában egy nap alatt 5609-ről 5869-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Egy nap alatt ketten haltak bele a Covid-19 betegségbe, így a halálos áldozatok száma 209.
A súlyos járványügyi helyzet miatt az idei srebrenicai megemlékezésen csak kevesen vesznek részt, a szervezők azt kérik, hogy minél kevesebben látogassanak ki szombaton az áldozatok sírjához, tekintettel arra, hogy az emlékhely mindennap látogatható. A srebrenicai mészárlás 25. évfordulójára eredetileg nagyszabású megemlékezést terveztek, ám a koronavírus-járvány miatt azt elhalasztották.
Az észak-macedón kormány döntése értelmében csütörtöktől a szerb, a boszniai, a koszovói és a montenegrói állampolgárok kizárólag 72 óránál nem régebbi, negatív koronavírus-teszttel léphetnek be az országba. Szkopje június 26-án törölte el a beutazási korlátozásokat, ám a térség országainak járványügyi mutatóit látva ismét szigorítást vezetett be. Az országban az utóbbi 24 órában 7244-ről 7406-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. Egy nap alatt nyolcan haltak bele a Covid-19 szövődményeibe, és ezzel 359-re nőtt a halálos áldozatok száma.
Romániában először haladta meg a hatszázat a diagnosztizált fertőzések napi ritmusa. Csütörtökön az ismert aktív koronavírus-fertőzöttek száma elérte a 7986-at, meghaladva a járvány áprilisi első tetőzésekor feljegyzett rekordot. A kórházak terhelése azért nem érte még el az akkori értéket, mivel most már nem kezelnek minden fertőzöttet kórházban: több mint 1600 tünetmentes fertőzöttet tíznapos megfigyelési időszak után hazaengedtek, annak ellenére, hogy nem lett két egymást követő tesztjük negatív, tehát nem nyilváníthatták gyógyultnak őket.
Az utóbbi napon 17 Covid-19-ben szenvedő beteg hunyt el, ezzel 1834-re emelkedett a járvány romániai áldozatainak száma. Külföldön 122 koronavírussal diagnosztizált román állampolgár vesztette eddig életét. A betegség romániai megjelenése óta 30 789 embernél mutatták ki a fertőzést, közülük 20 969 meggyógyult, 240-et pedig intenzív osztályon kezelnek.
A járvány június elején kezdett ismét erőre kapni Romániában, miután - a rendkívüli állapot feloldása és a veszélyhelyzet kihirdetése nyomán - lépcsőzetesen lazítani kezdték a kijárási és gyülekezési korlátozásokat.
A hatóságok egyelőre nem vonták vissza az eddigi lazításokat, de elhalasztották a vendéglátóhelyek beltéri részeinek július elsejétől várt megnyitását. Az állami tisztségviselők egyre növekvő aggodalommal próbálják nyilvános felhívásaikkal nagyobb fegyelemre, a higiéniai és távolságtartási óvintézkedések betartására bírni a lakosságot.
Jelentősen, mintegy 114 esettel - az előző napinál 51-gyel többel - nőtt a koronavírusos megbetegedések napi esetszáma Kijevben, miután lazítottak a korábban elrendelt karanténszabályokon.
Meghaladta a 700 ezret az igazolt fertőzöttek száma Oroszországban, Moszkvában pedig a halálozások száma 4 ezer fölé emelkedett a szerdai hivatalos adatok szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.