Nikola Tesla az őrült géniusz, aki feje tetejére állította a világot – ezek életének legdöbbenetesebb pillanatai

feltaláló
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 10. 09:15
Az elektromosság ma már a mindennapjaink része, de nem mindig volt ez így. Aztán jött Nikola Tesla, aki a XIX. század végén felismerte, hogy az elektromosság nemcsak világításra való, hanem sokkal többre is, például rádióhullámok továbbítására vagy vezeték nélküli energiaküldésre.

Július 10-én világszerte egy különleges emberre, egy bogaras feltalálóra emlékezünk. Születésének évfordulója azonban nemcsak a tudomány rajongóinak ünnep, hanem mindannyiunké, akik valaha felkapcsoltuk a villanyt, vagy rádiót hallgattunk. Nikola Tesla neve ma is egyet jelent a zsenialitással, a kíváncsisággal és azzal, hogy néha a legnagyobb ötletek a legfurcsább emberek fejéből pattannak ki.

Nikola Tesla, feltaláló, váltóáram
Nikola Tesla, aki az Osztrák Magyar Monarchiából indulva hódította meg a világot Fotó: Roger-Viollet via AFP /  AFP

Időről időre rádöbbenünk, mennyi mindent köszönhetünk azoknak, akik nem féltek másként gondolkodni. Tesla pont ilyen volt. Egy magányos, makacs, de rendkívül kreatív feltaláló, akinek az élete tele volt fordulatokkal, sikerekkel, de persze néhány kudarc is becsúszott. De hát ki az, aki folyton csak nyer?

Nikola Tesla élete - Egy különc fiúból világhírű feltaláló

Nikola Tesla 1856. július 10-én született a mai Horvátország területén, egy szerb családban. Azt mondják, már gyerekkorában is kilógott a sorból. Állítólag egyszerűen képtelen volt abbahagyni a gondolkodást – még alvás közben is új találmányokon járt az esze. Az iskolában a tanárok hol csodálták, hol csak értetlenkedtek, vajon mit kezdjenek vele.

Nikola Tesla, feltaláló, váltóáram
A bogaras zseni, Nikola Tesla a laboratóriumában Fotó: Bettmann /   GettyImages

Fiatalon Bécsben és Prágában tanult, majd hamarosan Amerika felé vette az irányt. Egy bőrönddel, néhány dollárral és egy rakás ötlettel érkezett New Yorkba, ahol aztán gyorsan felkeltette Thomas Edison figyelmét is, de a két zseni nem igazán jött ki egymással. Edison a gyakorlat embere volt, Tesla pedig az álmoké.

Tesla és a váltóáram – Forradalom a villamos energiában

Amikor felkapcsoljuk a villanyt, jusson eszünkbe, hogy azt Tesla egyik legnagyobb találmányának, a váltóáramnak köszönhetjük. Az ő ötlete volt, hogy ne csak egy irányban áramoljon az elektromosság, hanem folyamatosan váltakozzon – így ugyanis sokkal messzebbre, de kevesebb veszteséggel lehetett eljuttatni az energiát.

Nikola Tesla, feltaláló, váltóáram
Nikola Tesla neve alatt 146 szabadalmat jegyeztek be az életében (ebből 112-t az USA-ban) Fotó: © Wikipédia

Ez akkoriban óriási vitákat szült. Edison és Tesla között valóságos „áramháború” zajlott. Edison az egyenáram mellett kampányolt, míg Tesla és támogatója, George Westinghouse a váltóáram mellett tette le a voksát. Végül Tesla győzött: a Niagara-vízesésnél épített erőmű már az ő rendszerével működött, és végül ez alapozta meg a modern villamosenergia-ellátást.

Feltaláló, aki megálmodta a jövőt 

Tesla nem csak az árammal foglalkozott. Ő találta fel a rádió távirányítást, dolgozott vezeték nélküli energiaátvitelen, és már száz évvel ezelőtt arról álmodott, hogy egyszer majd mindenki vezeték nélkül kommunikálhat a világ bármely pontjával. Ma, amikor a zsebünkben ott lapul az okostelefon, kicsit mindannyian Tesla álmait éljük.

Nikola Tesla, feltaláló, váltóáram
Tesla Colorado Springsben saját laboratóriumában dolgozott tovább az elektromos energia és információ vezeték nélküli továbbításán Fotó: Anadolu via AFP /  AFP

Sokan mondják, hogy Tesla volt az első, aki igazán megértette, hogy az elektromosság nem csupán világításra való. Ő már akkoriban olyan dolgokon gondolkodott, mint a radar, a neonfény vagy az elektromos autó. Néhány ötlete persze túl merész volt a korának – de hát a nagy újítóknak ez a sorsa.

Zsenialitás és különcség

Tesla persze nem csak a találmányaival tűnt ki. Állítólag sosem aludt többet két óránál egy nap, és megszállottan kerülte a baktériumokat – szinte minden étteremben saját evőeszközöket használt. Imádta a galambokat, sőt, egyesek szerint volt egy kedvenc fehér galambja, amelyhez különösen ragaszkodott.

A pénzzel nem tudott bánni. Hiába voltak korszakalkotó találmányai, élete végére szinte teljesen elszegényedett. De őt ez nem zavarta. Azt mondta, a gondolatai és az álmai minden pénznél többet érnek.

Nikola Tesla, feltaláló, váltóáram
Nikola Tesla 1881-ben Pomázra költözött, hogy a Puskás Tivadar-féle American Telephone Company-nek dolgozhasson, majd a budapesti telefonközpont főmérnöke lett Fotó: © Wikipédia

Nikola Tesla alakja ma is mindenütt felbukkan a mindennapjainkban, még ha nem is mindig vesszük észre. Az elektromos hálózatok, a rádió, a távirányítók, sőt, a modern vezeték nélküli technológiák is mind-mind az ő ötleteiből nőttek ki, de az autógyártók is szívesen hivatkoznak rá – gondoljunk csak az elektromos Teslákra, amelyek az ő nevét viselik.

S bár a világ talán sosem lesz tele Teslákkal, szerencsére egy is elég volt. Egy olyan ember, aki mert nagyot álmodni, és nem félt attól, ha néha bolondnak nézték.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.