Test és lélek

Nagy szerelmek: neje mentette meg a csodálatos elmét

Tamás Rita

Létrehozva: 2015.06.14.

John Nash tudósként káprázatos volt, mégsem emiatt lett világszerte ismert, hanem a róla készült filmnek köszönhetően (Egy csodálatos elme). Nash és neje nemrég együtt halt meg egy szörnyű balesetben.

John Nash már gyerekkorában is furcsa volt, nem szerette az embereket, mindent egyedül csinált. Ám betegségét, a paranoid skizofréniát sokkal később diagnosztizálták nála. Előbb elvégezte a világ legjobb egyetemeit, azokon a legmagasabb fokozatokat érte el, nem egészen 22 évesen pedig megírta a játékelmélettel kapcsolatos dolgozatát, amely teljesen egyedülálló, új, formabontó gondolatokat tartalmazott.

Betegségének jellegét ekkor még nem határozták meg, éppen az egyik kórházban feküdt, amikor megismerkedett Eleanor Stier nővérrel, akit elhagyott, amikor kiderült, hogy közös gyermekükkel terhes. John David Stierről nem esett szó a Nash életéről szóló, az Egy csodálatos elme című filmben, amit sokan nehezményeztek, valamint azt is szóvá tették, hogy Nash a filmben bemutatott férfinál sokkal elviselhetetlenebb, nehezebb természetű volt. Amikor karrierje kezdett beindulni, és kapta a jobbnál jobb felkéréseket, betegsége elhatalmasodott rajta, és nemhogy tudományos munkáját nem tudta végezni, de az életre is alkalmatlan volt.

Folyamatos hallucinációi és egyéb rettenetes tünetei nem tették lehetővé, hogy emberek között éljen. Eközben magánélete is fordulatot vett, a fizikusként végzett, salvadori származású Alicia Lopez-Harrison de Lardét feleségül vette, 1959-ben a nő terhes lett – később fia született, akinek egy évig nem adott nevet, mondván, ez a férje feladata lesz –, de ezzel egy időben Nasht kórházba kellett vinni. Négy évvel később elváltak, Nash a 70-es, 80-as években rengeteg időt töltött kórházban, a film szerint végül a gyógyszeres kezelés hozta őt vissza az életbe, amit ő tagadott. Inkább arról volt szó, hogy megtanult élni a betegségével, különbséget tudott már tenni képzelet és valóság között.

Nejével hosszú különélés után újra összejöttek, és 2001-ben újraházasodtak. Fiuk, aki szintén matematikus lett, örökölte a betegséget, de nála sem a hendikep, sem a tehetség nem volt annyira kirívó, mint az apjánál. Nasht és feleségét május elején halálos autóbaleset érte. A tudós 86, neje 82 éves volt. Az Egy csodálatos elme szerzője, Sylvia Nasar így emlékezett róluk:

– John és Alicia egészen különleges tapasztalatokat volt kénytelen megélni. A legnagyobb végletek történtek meg velük, zsenialitás és őrület, elbujdosás és hírnév, ezeken mind-mind együtt mentek át. Nash története nemcsak az emberi elme misztériumáról szólt, hanem egy csodálatos szerelemről is, amely gyakorlatilag mindent kibírt, még a halálba is együtt mentek, sőt azt mondom, közös, abszurd haláluk kapcsolatuk legtökéletesebb szimbóluma.

Ha több kell az átlagosnál! Keresse a Borsot a Magazinokkal!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek