Az egyik asztalán egy kis csoki, a másik fiókjában sós rágcsa, ebédidőben közös pizzázások, majd azok után a habos kávék... Egy munkahelyi közösség maga a kulináris csábítás, így nem csodálkozhat az, akire az évek alatt felszalad néhány pluszkiló.
Van, aki arra hivatkozik, kollégája tehet arról, hogy ő meghízott. Ebben lehet némi igazság, bár nem ennyire egyszerű. A nagyobb munkahelyi közösségekben biztosan van néhány olyan társunk, aki rejteget valami finomat a fiókjában, asztalán, a pult alá téve. Ők kínálgatnak, amit a nap közben ért stressz vagy éppen az étel látványa miatt nehéz elutasítani. Esetleg annyira megkívánjuk a látott csemegét, hogy leszaladunk a legközelebbi boltba megvásárolni azt.
Emellett ott vannak még a közös tízóraik, ebédek, uzsonnák, ahol a beszélgetés mellett még a fogyókúrázók is hajlamosak elfeledkezni a kalóriák számlálásáról. Ennek eredménye a félévente, évente egyre nagyobbra gyarapodó csípő-, has- és popsiméret. Amerikai kutatók (Healthways Center for Health Research in Franklin/Tennessee) vizsgálták meg, hogy pontosan mi növeli a munkahelyen a túlsúly kialakulásának kockázatát.
Ha neki szabad, nekem is
Másoljuk a másikat: ha hosszú távon azt látjuk, a kollégánk büntetlenül nassol egész nap, akkor hajlamosak lehetünk őt öntudatlanul utánozni. A mi táskánkban is egyre több csokoládé vagy sós rágcsálnivaló lesz, nyugodtabb lelkiismerettel választjuk majd a zsíros pizzát a saláta és natúr hús helyett, mindezt egy habos kávéval vagy cukros üdítővel öblítjük le. Dr. Elmar Basse hamburgi pszichológus szerint ezt azért tesszük, mivel a körülöttünk élő emberek egy bizonyos fokon minták a számunkra. Ők testesítik meg a társadalmi normát, vagyis amit az egyik csinál, azt nekünk is lehet. Ez megfelel annak a vágynak, hogy tartozzunk valahová.
Segít a váltás
A munkahelyváltás nem biztos, hogy segít, ráadásul a hízás miatt valószínűleg senki nem szánná rá magát egy diétásabb hely keresgélésére. A viselkedésünkön való változtatás és a nap közben evett ételek megválogatása azonban sokat segít. Először is nézzük meg jobban állandóan nassoló kollégáinkat. Vegyük észre, hogy ő mennyit hízott, illetve ha az ő alakjának nem ártott a sok étel, akkor kérdezzük meg, hogy csinálja. Vélhetőleg ő sokkal többet sportol nálunk, vagy egyszerűen ilyen alkat.
Okolhatunk valakit a túlsúlyunk miatt?
Nem. Mások hibáztatása nagyon egyszerű, hiszen ilyenkor kissé feloldozzuk magunkat a hibáink alól, vagyis nem kell megkérdőjeleznünk a saját viselkedésünket. Ez elégedetté tesz és megnyugtat minket – legalábbis egy ideig. De eljön az az idő, amikor felébred a lelkiismeretünk, és rájövünk, hogy meg kell tenni az első lépéseket a változtatás felé.
Tippek
Ha egyszerre nem tud felhagyni a nassolással, és a megszokott nagy adag ételekkel, akkor segítsen magán néhány trükkel.
1.Édesség helyett csipegessen gyümölcsöt vagy apróra vágott nyers zöldséget. Az ananász jó zsírégető, így érdemes ezzel (kizárólag friss gyü- mölccsel, nem konzervvel!) kiváltani a nasit. Akinek nagyon hiányzik az édes íz, az egyen néhány almaszeletet kevés mézzel meglocsolva.
2.Egyen olyan ételeket, melyekben több a rost, kevés (vagy egyáltalán nincs) a cukor és a fehér liszt. A teljes értékű alapanyagból készült ételek jobban eltelítik, így étkezés után nem érzi szükségét a nassolásnak.
3.Többször kevesebbet – ez az egyik lényege a tartós fogyásnak. A teljes értékű tápanyagok lassabban szívódnak fel, így tovább biztosítják a jóllakottság érzését. Aki ezekből választ, és három-négy óránkét eszik egy keveset, az könnyebben tud ellenállni az édességnek és a felesleges kalóriák bevitelének.
4.Ha már semmiképpen nem tud lemondani a csipegetésről, válasszon csökkentett kalóra- és cukortartalmú élelmiszereket.
5.A sportot semmiképpen nem lehet kihagyni. Jelentős túlsúllyal természetesen óvatosan és lehetőség szerint orvosi ellenőrzés mellett kell mozogni. Hetente minimum háromszor 40 percet végezzen valamilyen testmozgást a fogyni vágyó.