Naponta több ezerszer szívunk be és fújunk ki levegőt. Enélkül nem is élhetnénk, azt azonban kevesen tudják, hogy ezt is lehet rosszul csinálni. A helytelen légzéstechnika súlyos betegségeket okozhat, de szerencsére van rá megoldás, a Buteyko-terápia, amit bárki megtanulhat.
Annyi káros hatás ér minket a mindennapok során, hogy bármilyen hihetetlen, de elromlik a légzésünk. Tíz emberből kilencnek rossz a levegővételi technikája, túl sokat lélegzik be és ki egy időegység alatt. Ettől lecsökken a szervezetében a szén-dioxid aránya, és ez okozza a problémát. A szén-dioxid-hiánytól felborul a szervezet pH-egyensúlya, ami zavart okoz az anyagcsere-folyamatokban, emiatt alakulhat ki például az allergia vagy a túlsúly is.
Szén-dioxid hiányában beszűkülnek az erek és a hörgők. A hörgők beszűkülése nehézlégzést, köhögést, asztmát, az erek beszűkülése magas vérnyomást és a szív túlterhelését okozza. A beszűkült erekben leromlik a keringés, így a sejtek, szövetek oxigénhiányban szenvednek.
A kialakult oxigénhiány hosszú távon megbetegítheti a szerveinket. Például az agy oxigénhiánya feszültséget, pánikbetegséget, fejfájást, fáradékonyságot, figyelemzavart, alvási problémákat okozhat. Dr. Buteyko módszerével, a helyes légzés megtanulásával ezek a kórfolyamatok visszafordíthatók. A gyakorlatok célja, hogy megemeljék a szervezetben a szén-dioxid koncentrációját. Ez például a légzés csökkentésével lehetséges, vagyis kisebb levegőmennyiség beszippantásával, és azt is ritkábban.
Varga-Szilágyi Gyula évekig asztmával küzdött, és végül a Buteyko-módszerrel sikerült kigyógyítania magát betegségéből. Ezt követően ő maga is terapeutadiplomát szerzett, és már közel kétezer honfitársunknak segített gyógyírt találni a problémáira. – Nem túl bonyolult elsajátítani a helyes légzést, már iskolás kortól a gyerekek is részt vehetnek a tanfolyamon – tájékoztat Varga-Szilágyi Gyula.
– A Buteyko-módszert alkalmazók panaszaik jelentős csökkenéséről vagy megszűnéséről számoltak be a légzésük normalizálása után. Jó tudni Azonban, hogy bármilyen egyszerűen is hangzik ez a terápia, óva intek mindenkit, hogy egyedül vágjon bele az elsajátításába. A gyakorlatok helytelen alkalmazása ugyanis túlságosan megterhelheti a szívet, a vesét, növelheti a vérnyomást, a vércukorszintet pedig hirtelen lecsökkentheti.
Ha egy betegség nehezíti az életét, és az eddig kipróbált gyógymódok nem vezettek eredményre, akkor adjon még egy esélyt önmagának, és ne nézze levegőnek a problémáját, mert lehet, hogy épp ez a titok nyitja.
Ki is az a Buteyko professzor?
Prof. dr. Konstantin Buteyko ukrán orvosprofesszor a múlt század ötvenes éveiben dolgozta ki elméletét, miszerint a kevesebb légzés több oxigénhez juttatja a szervezetet. Először önmagán kísérletezett, és különböző gyakorlatokkal csökkentette légzése mélységét. Ekkor vette észre, hogy az addig magas vérnyomása rendeződött. Kísérletei ezután pácienseire is kiterjedtek. Asztmás betegeinél például csökkentek az asztmatikus rohamok. A nyolcvanas évek Szovjetuniójában már hivatalos asztmaterápiás módszerként tartották számon gyakorlatait.
Így csinálja!
Akkor lélegzünk helyesen, ha nem szájon, hanem az orrjáratokon keresztül vesszük a levegőt. Ez legyen a külső szemlélő számára észrevehetetlen és hangtalan. A tanfolyamokon a pácienseket megtanítják arra, hogyan lazítsanak orrlégzés közben, és hogyan vegyenek kisebb, rövidebb lélegzetet, miközben egyre hosszabb szünetet tartanak két légzés között.
Sokaknál ilyenkor légszomj alakul ki, melytől nem szabad megijedni, ez tanulással megszüntethető. Fontos, hogy csupán annyi levegőt lélegezzünk be, amennyire fizikai terhelésünk alapján szükségünk van.
Az új légzési módszert ajánlatos naponta kétszer-háromszor, alkalmanként hússzor-harmincszor is gyakorolni.