A só az egyetlen ásványi eredetű táplálékunk, ugyanakkor nem csupán a szervezet ideális vízháztartásához nélkülözhetetlen: a száraz sóterápiával tucatnyi nyavalya kúrálható sikerrel. A Bors stábja egy fővárosi „barlangot” keresett föl, hogy bemutassuk, mire is jó ez a kezelés.
Régóta ismeretes, hogy a sóbányák levegője jótékony hatású a légúti betegségek esetén. A kilencvenes évek elején Oroszországban kifejlesztették azokat a mesterséges sószobákat, ahol minél tökéletesebben utánozták a természetes sóbányák és sóbarlangok mikroklímáját.
Így jött létre a sóterápia, amelynek leghatékonyabb változata szabályozott, vagyis a levegőbe juttatott sókoncentrátum megfelelő szintje mérőműszerek által folyamatosan biztosított.
Száraz, vagyis a sórészecskék nem telítődnek nedvességgel, így nem akadnak el a felső légúti nyálkahártyán, s eljutnak a tüdő legtávolabbi részéhez, a hörgőkig.
Mi történik a kezelés során?
A negyvenperces kezelés alatt halk relaxáló zene szól, miközben tüdőnk észrevétlenül tisztul. Az ötmikronnál is kisebb sórészecskék, mélyen bejutva a tüdő valamennyi léghólyagocskájába, megsemmisítik a baktériumokat és egyéb káros organizmusokat, s a lerakódások, melyek eddig beszűkítették a légutakat, köhögés útján távoznak a tüdőből. A só ezenkívül stimulálja a légutak védekező mechanizmusait, megnövelve az egész szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét.
Kinek mennyit?
Mint megtudtuk, már 5–15 keze- lés után helyreállíthatók a tüdő és légutak helyes működési folyamatai. A sóterápiás kezelések hatása egyébiránt orvosilag igazolt: felnőtteknél 88–90, gyermekeknél 90–96 százalékban érhető el jelentős javulás, tünetmentesség.
Még a pollenszezon előtt!
Ha egy hónappal allergiaszezon előtt veszünk egy tizenöt alkalmas kúrát, majd hetente egyszer meglátogatjuk utána is a barlangot, nagy mértékben csökkenthetjük a szénanáthánk tüneteit, valamint gyógyszeradagunkat.
Nem csak köhögésre
A sórészecskék negatív elektromos töltése kiválóan alkalmassá teszi pszichoemocionális betegségek kezelésére is. Nagyban segíthet a depresszióban, krónikus fáradtságban szenvedő, a szmognak és stressznek kitett városi embernek a rizikófaktorok csökkentésében.