Sokat költünk rá, pedig árt az egészségünknek – mi az? Például az üdítő. A kóla, a cukrozott, szénsavas löttyök és gyümölcslevek helyett jobb a házi jeges tea vagy a gyümölcsből készült üdítő.
Sokan szeretik a boltokban kapható ice teákat, amelyek többsége adalékanyagokat, konzerválószert és cukrot tartalmaznak.
– Sajnos sokan a gyerekeiknek adják, pedig a szervezetre nincsenek jó hatással – szögezte le dr. Bense Tamás háziorvos. – A házilag készített tea azonban egészséges. Sokan vitatkoznak azon, hogy a fehér, a fekete vagy a zöld tea jobb-e, de valójában nagy különbség nincs közöttük. Érdemes azonban tisztában lenni a koffeintartalommal, mert a túl sok koffein káros.
Forraljuk fel a vizet, majd miután elzártuk alatta a gázt, tegyük bele a teafüvet, és áztassuk, a fekete teát csak néhány percig, a gyógynövényeket és zöld teát 10-15 percig, majd szűrjük le. Legjobb hazai növényekből főzni: bodzából, hársfavirágból, citromfűből. Érdemes még melegen, cukor nélkül inni, de a gyerekek jobban szeretik mézzel. A maradékot öntsük üvegbe, és később kihűlve fogyasszuk! Aki hidegen szereti, teheti hűtőbe, de langyosan jobban oltja a szomjat, és a torokgyulladás is elkerülhető.
Béky természetgyógyász a cukormentes könnyű házi gyümölcslevekre esküszik.
– Bármilyen idénygyümölcs levét kipréselem, és külön ízesítés nélkül, esetleg vízzel hígítva vagy egy kis őrölt fahéjjal bolondítva fogyasztom, ez a legjobb frissítő. A kánikulában segíti a szívműködést, a fanyar házi gyümölcslé pedig biológiailag aktív anyagok sokaságát viszi be a szervezetbe. Például a C-vitamint, amelyből a forróságban sokat veszít a test. A házi idénygyümölcslevekben a szervezet számára felismerhető és jól hasznosítható anyagok vannak.
A gyümölcslé éhgyomorra fogyasztva hasznosul legjobban, a visszamaradt rostból pedig tönkölyliszttel, zabpehellyel, zabkorpával kitűnő gyümölcspogácsa készíthető, zöldsaláta körettel kész is az ebéd.