A magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya, Kim Rasmussen többször élesen bírálta azokat a tanítványait, akik dohányoznak. Legutóbb a fehéroroszok elleni, vasárnapi Eb-selejtező előtt emelte fel a hangját. Igaz, azt a találkozót 25-18-ra megnyertük.
– Egy profi sportolónak minden esetben arra kell törekednie, hogy a maximumot hozza ki magából. Tény, hogy a dohányzás ebben nem segít – mondta a Sport Tv-nek a dán mester. Közismert, hogy a két nagy klasszis, Görbicz Anita és Tomori Zsuzsa egyaránt hódol a káros szenvedélynek.
A válogatott korábbi kapitánya, Németh András szerint azonban nem kell tiltani a dohányzást: e sztárok teljesítménye romlana, ha hirtelen megvonnák tőlük a nikotint.
– A szervezetük hozzászokott a cigihez, a válogatottban mindössze nyolc hetet tölt egy évben a játékos. Ha akkor tiltjuk a füstölést, abból csak negatív dolgok jöhetnek ki. Idegesebbek, stresszesebbek lesznek – fogalmazott a Borsnak Németh, aki vb-bronzéremig vezette a női válogatottat. A BL-ezüstérmes tréner hozzátette: azért nem mindenki dohányzik a nemzeti együttesben, általában a csapat 10-20 százaléka.
– Egyébként ez nem magyar sajátosság, például a szláv gárdákban jóval nagyobb a dohányosok aránya. De sok sportoló cigizik, csak nem mindegyiket kapja fel a sajtó – zárta Németh.
Dr. Szilágyi György igazságügyi szakértő, a Testnevelési Egyetem és az MLSZ orvosi bizottságának tagja szerint nem mutatható ki százalékosan egy-egy élsportolónál, mennyiben veti vissza a nikotin.
– Egyeseknél hóbort, más az idegesség levezetése miatt nyúl a cigi után – említette korábban lapunknak Szilágyi. Arról nincs vita, hogy a sportolók teljesítményére káros a füstölés. – Igaz, egyéne válogatja. A nikotinelbontás az erősebb szervezetűeknél sikeres lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.