Janics Natasa ügye azzal, hogy a magyar szövetségtől bolgár versenyzési engedélyt kért, új fordulatot venne, ha elhinnénk, hogy tényleg bolgár akar lenni.
Janics Natasa előbb Szerbiába szerette volna áttenni székhelyét, ám miután a magyar szövetség 42 millió forintnyi felkészülési kompenzációt kért a szerbektől, meghiúsulni látszott az üzlet. Most a háromszoros olimpiai bajnok kajakos azt kérte a magyaroktól: engedélyezzék, hogy bolgárként versenyezhessen, de Ábrahám Attila, a magyar szövetség főtitkára elmagyarázta neki, hogy erre nincs szüksége, hiszen férje jogán bármikor lehet bolgár, ezt csupán a nemzetközi szövetségtől kell kérvényeznie.
Ám mielőtt azt hinnénk, hogy Janics bolgár lesz, érdemes szemügyre venni az országváltásra vonatkozó szabályokat. Egy kajakidényen belül csak egy országot képviselhet nemzetközi versenyeken egy versenyző, vagyis ha november 30-ig Bulgária mellett dönt, nem lehet rögtön utána szerb. Csonka Gábor, Janics voltmenedzsere elmondta: a bolgárok biztosan jó szívvel fogadnák Andrian Dusevet és olimpiai bajnok feleségét, nagy kérdés viszont, hogy anyagilag fel tudják-e karolni őket – azt már mi tesszük hozzá: Bulgáriában nincs ekkora presztízse a sportágnak, mint hazánkban.
Natasa bolgár terve azért is veszélyes, mert ha a szerb vonalban továbbra is bíznak, azt remélik, hogy Janics férje, Dusev tényleg kap állást déli szomszédainktól, akkor száz százalékig meg kell bízniuk a bolgárokban. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabályzata szerint ugyanis az olimpiát megelőző három évben már nem versenyezhet más ország színeiben az adott versenyző, illetve ezt is engedélyhez kötik. Vagyis: ha a bolgárok ragaszkodnak Natasához, ők ugyanúgy megtorpedózhatják Janics szerbbé válását, mint mi tettük.
Janicsnak tehát főhet a feje a jövőjével kapcsolatban: vagy bolgár lesz, és vállalja annak kockázatát, hogy a 2016-os olimpián, Rióban is bolgárként induljon – ahol bármilyen jól is szerepel, anyagilag biztos rosszabbul jár, mint ha magyar maradt volna –, vagy vállalja a kétéves kihagyást, de utána szerbként szabadon dönthet a jövőjéről.