Az Európai Bizottság a héten bemutatta a 2028-ól kezdődő hétéves költségvetését. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor elmondta:
A költségvetés nagy tudomány. Nem csak azt kell tudni benne elolvasni, amit beleírnak, hanem azt is, amit elrejtenek a sorok között.
Egyes szakértői csoportok szerint az EU a teljes költségvetés 20 százalékát, mások szerint 25 százalékát utalnák át Ukrajnának. A miniszterelnök szerint nem jó gyakorlat, hogy az unió országai közösen vesznek fel hitelt.
Ez nem jó gyakorlat. Most, hogy Németországnak új kormánya van, ez a helyzet változhat, de a 2028-tól tervezett uniós költségvetésnek a 30-35 százaléka így is hiteltörlesztésre fog elmenni
– mondta Orbán Viktor.
A kormányfő kiemelte, nincs tisztázva, hogy mik a közös célok.
Ennek a költségvetésnek egyetlen nyilvánvaló célja van: hogy Ukrajnát felvegyék az Európai Unióba, és hatalmas összegeket tervezzenek be, illetve rejtsenek el a költségvetésben, amelyeket azután Ukrajna kap majd meg.
A miniszterelnök szerint ez nem helyes, az uniós pénzeket a jelenlegi tagállamok között kellene elosztani, Ukrajnával pedig tárgyalni az együttműködésről.
Az Európai Bizottságnak azt kellene mondania, hogy szánunk a mezőgazdaságra ekkora összeget, és ezt a következő úton juttatjuk el a lehető legegyszerűbben eljuttatjuk a gazdákhoz. Ez volna a dolga. Most ehhez képest össze-vissza a hókuszpókusz brüsszeli tolvajnyelv idetolja, odateszi
- fogalmazott Orbán Vitor.
Hozzátette:
Láthatóan azért, hogy Ukrajnának pénzt tudjon adni, minden lehetséges korábbi tételből lecsíp, levág, elvon. Azért, hogy átcsoportosíthassa Ukrajnát. Ráadásul Ukrajna tagsága azért is elfogadhatatlan ebben a költségvetésben, mert az olyan, mint a migráció. Tehát ha egyszer beengedted, nem tudod többet kitenni.
Orbán Viktor az EU-s költségvetésről elmondta:
Ha ezt a költségvetést elolvasom, akkor ez a reménytelenség költségvetése. Tehát, ha valaki legalább a vezetői összefoglalóját átküzdi magát rajta, vagy végignyálazza, akkor ebből nem egy optimista, diadalmas, világos tervekkel rendelkező, maga elé egy biztató jövőt elgondoló Uniót lát, hanem egy bajban lévő, innen is elveszünk, onnan is elveszünk, átgondolatlan célokat akarunk megfinanszírozni szervezetet.
Sebestyén József ügyének apropóján a magyar kormány kérte, hogy az Unió vegyen fel az emberi jogi szankciós listájára három kényszersorozásért felelős ukrán vezetőt. A miniszterelnök ezzel kapcsolatban elmondta:
Elővettük az Európa Tanács emberi jogi biztosának a jelentését. Ez egy komoly nemzetközi dokumentum, amely nem régen hozták nyilvánosságra, amelyben külön fejezetet szentelnek az ukrajnai kényszersorozások során elkövetett emberjogi brutális jogsértéseknek. Itt nem egyedi esetekről van szó, hanem egy gyakorlatról. Valójában embervadászat zajlik.
Orbán Viktor elmondta, Ukrajnáról úgy beszélnek a brüsszeli vezetők, hogy itt egy ország, amelyik már mindent megtett, hogy alkalmassá tegye magát, sőt már alkalmassá is vált, itt kopogtat az ajtón, és néhány akadékoskodó alak – itt vannak ezek a magyarok például, nem akarja kinyitni az ajtót, holott ez evidensen megilletné az ukránokat.
Az európai értékek, az európai emberi jogi deklarációk és alapelvek megkövetelnék, hogy a brüsszeli bürokraták maguk elé húzzák ezt az ügyet és kivizsgálják, de nem teszik, ők le akarják lökni az asztalról, hiszen itt egy olyan országról van szó, ami szerintük már régen EU-tag érett.
Ezért Brüsszelnek saját magát kellene megcáfolnia azzal, ha ezt az ügyet fölemelné
– hívta fel a figyelmet a miniszterelnök a kényszersorozásokkal kapcsolatban.
Sebestyén József mi vagyunk, magyar nemzeti közösség, függetlenül attól, hogy éppen hova húzták meg az államhatárokat
– mondta a miniszterelnök. Hozzátette, de nem innen kell érvelni, hanem az emberjogi biztos jelentése felől.
És azt kell mondanunk a Tiszásoknak, azt kell mondanunk az ukrán titkosszolgálatnak, meg az ukrán diplomáciának, hogy nem Magyarországgal vitatkoztok. Fehéren-feketén leírta egy európai szervezet, hogy ez egy gyakorlat. És ezt a gyakorlatot kell fölszámolni, speciel éppen azért, mert legutóbb egy magyar esett ennek áldozatául.
Vannak pártok, melyek egy magyar, ukrán vagy magyar-külföldi vitában mindig a külföldieknek adnak igazat.
A Tisza Párt ennek a hagyománynak a része. A DK ennek a hagyománynak a része. Ezek olyan pártok, amelyeknél a magyarnak sose lehet igaza. Mert a külföld mindig valami magasabb rendű, nálunk különb értékesebb szempontot képvisel, és nekünk nem vitatkozni kell külfölddel, hanem alá kell magunkat rendelni, követni kell, mintát kell benne látni, el kell fogadni az onnan jövő utasításokat
– fogalmazott Orbán Viktor.
Az Otthon Start programról a miniszterelnök azt mondta:
Ez egy forintalapú hitel, 3%-os fix kamat, 25 évre, legfeljebb 10% önerőt követelve meg. A megvásárolható lakás értéke az 100 millió forint, ház esetében 150 millió, ez egy biztonságos hitel annak a számára, aki ezt fölveszi. És én a fiatalokat bíztatnám, hogy fontolják ezt meg.
Ha önállóan akarnak lakni valahol, és nem olyan gazdag családban élnek, ahol a szülők vesznek nekik saját lakást, hanem önerőből kell, saját erőből kell megoldaniuk a jövőjüket és az otthonteremtésüket. Jobban járnak, ha fölvesznek egy ilyen hitelt, mintha ugyanezt az összeget albérletre vagy lakásbérletre fizetnék ki.
Az Otthon Start program esetében olyan számokat látunk, hogy mekkorát lehet spórolni egy-egy fiatal esetében az államilag támogatott kamaton, amely sok tízezer forintot jelenthet havonta, attól függően, hogy mekkora hitelt vesznek fel
– hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.
Elkészültek a matematikai modellszámítások, túl vagyunk a bankokkal való egyeztetés legfontosabb szakaszán, tehát ezt most már biztosan mondhatom, hogy nemcsak egy lehetőségről van szó, nemcsak egy gondolatot vetett fel a kormány, hanem részleteiben kidolgozott az érintettekkel, részleteiben is teljesen kimunkált javaslat van az asztalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.