Valaha elveszett hely volt, ma izgalmas látványosság: Brno földalatti víztározói

Brno
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 19. 16:00
Földalatti templom? Egy elrejtett katedrális? Vagy talán egy film díszlete? Aki leereszkedik a látványos brnoi földalatti víztározókba, egy egészen más világba csöppen. A morvaországi ciszternák ma Csehország legizgalmasabb turisztikai látványosságai, ahol koncerteket, fény show-kat és más rendezvényeket tartanak meg.
A brnoi víztározók ma a város egyik legizgalmasabb turisztikai vonzerői Forrás: Schutterstock/krcil

Titkos ciszternák a föld alatt Brno alatt

Ha véletlenül a brnoi (régi magyar nevén Brünn) Žlutý kopec-hegyen, a parkban sétálnál, talán eszedbe sem jutna, hogy egykor több mint 30 millió liter víz rejtőzött a sima füves tér alatt. De ez már régen volt. Mert a brnoi víztározók valóban régiek. A kettő régebbi téglából, míg az újabb betonból készült.

Egymás után épültek a századfordulón: 1874-ben, 1894-ben és 1917-ben. Aztán hosszú időre feledésbe merültek. Egészen addig, amíg a lebontás veszélye fel nem hívta rájuk a nyilvánosság figyelmét. Ma pedig, mint kedvelt turisztikai attrakciók, közelről és távolról vonzzák a látogatókat Csehország második legnagyobb városába, Brnoba.

Az első víztározó 2020 óta, a második 2022 óta, a harmadik pedig 2024 nyara óta várja a látogatókat.

Mi célt szolgáltak ezek a gigantikus víztározók?

A XIX. században Brno volt az Osztrák Habsburg Monarchia részét képező Morvaország fővárosa. A ciszternák építését még I. Ferenc József osztrák császár rendelte el a század végén, mivel Brno lakossága egyre nőtt. A városnak nemcsak több lakótérre, hanem jobb higiéniára is szüksége volt. A tiszta víz megfelelő ellátása pedig az egyik legfontosabb tényező volt ennek eléréséhez.

A brnoi Žlutý kopec, vagyis Sárga-hegy gyomra rejti a három víztározót, amely ma a város egyik legnagyobb turisztikai látványossága - illusztráció Forrás: Schutersock/Angelus.H

Az új vízvezetéket és az első víztározót az angol Thomas Docwry építette brit mintára 1874-ben. A vizet az egyik folyóból vették, majd három biológiai szűrőn keresztül tisztították. Ahogy az ivóvíz és a háztartásokban használatos víz igénye tovább nőtt, 1894-ben megépült a második tégla víztározó is, melyet Emil Procházka brnoi mérnök tervezett. A harmadik számú víztároló tartály végül 1917-ben épült meg.

Lebontás helyett kulturális műemlékké nyilvánították

A víztározók egyébként egészen 1997-ig működtek – persze a végén már nem ivóvíztározóként. Később, bezárása után a terület feledésbe merült, és pusztulásnak indult. 2014-ben végül fontolóra vették a lebontását is.

Ennek megakadályozására a cseh kulturális miniszter 2019-ben az egész helyszínt kulturális műemlékké nyilvánította. Fontos lépés, mert a víztározók ma Brno leglátványosabb turisztikai vonzerejét jelentik, és különböző rendezvények, koncertek helyszínéül is szolgálnak.

A víztározókat minden keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között lehet látogatni. A belépő 350 cseh korona, ami körülbelül 5.700 forint.

Ilyen egy látványos fényshow a víztározókban:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.