Videó: Ezek a legszebb, kevésbé ismert horvát vízesések, amiket látnod kell!

Krka Nemzeti Park
PUBLIKÁLÁS: 2024. április 25. 07:30
Déli szomszédunk Horvátország, nemcsak a közelsége miatt a magyarok egyik kedvenc nyaralóhelye. A gyönyörű, történelmi tengerparti városok, a finom ételek és a kellemes strandok mellett az ország a szárazföldön is bővelkedik festői tájakkal, pazar nemzeti parkokkal és lélegzetelállító vízesésekkel. Cikkünkben 3 olyan álomszép, de kevésbé ismert vízesést mutatunk be, ahol nem tolong annyi turista, mint a Plitvicei-tavaknál.
A Krka-vízesés leglátványosabb tagja, a Skradinski buk (Nagy vízesés) Forrás: Shutterstock/ Zdenek Matyas Photography

Vízi csoda 800 méter hosszan: Krka-vízesés

A Krka-vízesés Sibeniktől északkeletre, egy szép erdős területen található. A védett tájat egy hosszú kanyon és sok-sok vízesés alkotja. Hasonló mint a magyarországi Szalajka völgy, csak sokkal nagyobb méretben. Ha a Sibenik régióban nyaralunk, egyik nap érdemes felkeresni a Krka Nemzeti Parkot, melynek legfontosabb látványossága a munomentális méretű Skradinski buk (Nagy vízesés).

A Krka-vízesés teljes hossza 800 méter, szélessége 200 és 400 méter között változik. A szintkülönbség 48 méter. Egy gyalogos útvonalon körbe lehet járni az egész vízesés-rendszert, amiből a Nagy vízesés 100 méteres szakaszt fed le és 17 kisebb vízesés alkotja a pazar természeti csodát. A nemzeti park otthont ad még két lenyűgöző vízesésnek, amiket ha ott jártok, érdemes felkeresnetek: a Roški Slapot és a Skradinski Bukot.

Kis Plitvice: Rastoke vízesések

A Slunjčica folyó bár csak 6,5 km hosszú, mégis Horvátország egyik legszebb területét alkotta meg. Mielőtt beömlene a Korana folyóba, 23 vízesést hoz létre, amelyek páratlan szépségükről híresek. Budapestről nagyjából 380 kilométerre fekszik egy aprócska kisváros Slunj, magyar nevén Szluin, amit Kis Plitviceként is emlegetnek a sok kisebb, lezúduló vízesés miatt. Korábban már szenteltünk egy bővebb beszámolót a festői természeti csodának, ami jelen felsorolásunkból sem maradhat ki.

Valamikor 22 vízimalom működött a városkában, és még mindig érezhető, hogy az ember és a víz micsoda harmóniában képes élni egymás mellett. A városka Rastoke elnevezésű részén a víz az úr, több kisebb vízesésben gyönyörködhetünk. A Slunjčica folyó több patakra oszlik szét, amelyek fölött át is sétálhatunk a hangulatos kis hidakon.

Az elragadó városban jó szálláslehetőségeket és remek éttermeket találunk, valamint alkalmunk nyílik az aktív kikapcsolódásra is: biciklizhetünk, horgászhatunk, kajakozhatunk és lovagolhatunk a környéken.

Közép-Isztria rejtett kincse: a Sopot-vízesés

A Buzet városához közeli, nyugodt Sopot faluban megbúvó, magával ragadó természeti csoda hívogatja a látogatókat, hogy elmerüljenek érintetlen szépségében. A Sopot-vízesés Pazin és Labin között fekszik. A 64-es főúton Zacji-nál kell lefordulni és Floricici-ig kell vezetni. Ott a Szent Simon túraúton haladjunk tovább és alig ötperces sétával elérjük a vízesést. A 24,5 méter magas természeti csoda fenségesen zúdul alá egy türkizkék színű, természetes módon kialakult medencébe.

A nyári hónapokban, amikor kevés az eső, a patak kiszáradhat, de a vízesés alatti medencében megmarad a víz. Ezért leginkább tavasszal vagy ősszel érdemes ide kirándulni.
A vízesés mellett két kilátópont vár felfedezésre: az egyiket a szláv Perun istennek, az égbolt uralkodójának szentelték, a másikat pedig feleségének, a termékenység istennőjének és a nők védelmezőjének, Mokošnak.

(Forrás: croatiaweek.com, croatia.hr, horvatorszaginfo.hu )

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.