Elkészült az első teljes méretű digitális szkennelés, letapogatás az Atlanti-óceán fenekén, 3800 méter mélyen fekvő Titanicról. A szinte tű pontos képeket mélytengeri térképezéssel (deep-sea mapping) készítették. A technika egyedülálló 3D-s látványt biztosít, ami azt jelenti, hogy teljes egészében láthatjuk a Titanicot, úgy, minta leengedték volna körülötte a vizet.
A feltérképezést végző specialisták azt remélik, hogy az új, pontosabb képek pontosabb választ adhatnak arra mi is történt a hajóval 1912-ben. Azon a borzalmas estén, amikor a hajó az első útján jéghegynek ütközött, több mint 1500 ember vesztette életét. A Titanic, korának legjobb hajója Southamptonból New Yorkba tartott.
A Titanic roncsait többször is megvizsgálták már, mióta 1985-ben megtalálták a tengerfenéken. De a hajótest olyan hatalmas, hogy a mélység homályában a kamerák csak a részleteit tudják fotózni, soha nem az egészet.
Az új szkennelési technika azonban teljes egészében rögzíteni tudja a roncsot, teljes képet mutatva a kettétört hajótestről. A Titanic ugyanis két részre törve hever az óceán fenekén, az orr és a tat között körülbelül 800 méter távolság van, és hatalmas törmelékmező veszi körül a roncsot.
A mélytengeri szkennelést 2022 nyarán a Magellan Ltd, egy mélytengeri térképészeti cég végezte el, valamint az Atlantic Productions, ami dokumentumfilmet készít a projektről - olvasható a BBC.com oldalán.
A tengeralattjárók, amelyeket egy speciális hajó fedélzetén lévő csapat irányított, több mint 200 órát töltöttek a roncs hosszának és szélességének felmérésével. Ez idő alatt több mint 700 000 képet készítettek minden szögből, így végül pontos 3D-s rekonstrukció jött létre. A Magellan Ltd és az Atlantic Productions által készített képek magukért beszélnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.