A tervek szerint a NASA amerikai űrkutatási ügynökség augusztus 29-én a floridai Kennedy Űrközpontból indítja el óriási újhold rakétáját az Artemist – olvasható a BBC oldalán.
A debütáló kilövés egy tesztutazás lesz személyzet nélkül, de egy különleges utassal. Az Artemis-1 rakéta mesterséges intelligenciával a fedélzetén vág neki a körülbelül 40 napos küldetésének a Hold körül.
A közel 100 méter magas rakéta augusztus 23-án, késő este gördült ki a szerelőcsarnokból, és három fő célja lesz: visszatérni a Hold körüli pályáról, bírni a teljes repülést (az indítástól az óceánba csapódásig), illetve sikeresen és biztonságosan kiemelni a óceánból a Földre visszatért egységeket. Emellett egy kevésbé kiemelt célja is lesz: szelfiket kell készítenie az Orion űrhajóról napelemekkel az előtérben és a Holddal a háttérben.
Ez kulcsfontosságú pillanat a NASA történelmében, amely decemberben ünnepli az Apollo 17, az utolsó ember Holdraszállásának fél évszázados évfordulóját. A NASA úgy látja, hogy a Holdra való visszatérés egy jó módja annak, hogy felkészüljön arra a lépésre, amikor 2030-ban vagy röviddel azután űrhajósokkal együtt a Marsra utazzon.
A Csillagászati Hírportál szerint a fedélzeten helyet kapott három "űrhajós" bábu, melyeken azt tesztelik, hogy a sugárzás és az űrutazással járó stressz milyen hatással van az emberi szervezetre.
Az Artemis-1 holdrakétával utazik Snoopy, a Charlie Brown képregények kutyája plüssállat formájában, rajta az űrhajósokéval megegyező anyagból készített, miniatűr OCSS űrruhában. Snoopy "zéró gravitáció" indikátorként várhatóan ide-oda sodródik majd a kabinban. A Holdhoz indul még továbbá négy miniatűr figura a Lego Education jóvoltából, valamint Shaun, a ravasz és bátor gyurmabárány, akinek űrutazásos kalandjait blogbejegyzésekben követhetjük majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.