Az antikhütérai hajóroncs i.e. 1. században elsüllyedt el a Küthéra és Kréta között fekvő Antiküthéra szigete mellett. Itt találtak rá 1902. május 17-én az úgynevezett antikhütérai szerkezetre. Azóta a 40 méter mélységben fekvő roncsban és környékén találtak számos szobrot, érméket és különböző műtárgyakat.
De előkerültek Krisztus előtt 80–70 körül készült amforák, illetve hellenisztikus kerámiák, amik pedig időszámításunk előtt 75–50. körüli időt jeleztek.
Tudósok egy része úgy feltételezi még ma is, hogy az elsüllyedt hajó Sulla római tábornok zsákmányának egy részét szállíthatta Athénból, még időszámításunk előtt 86-ban. Ennek az elméletnek pedig alapot adott a görög író, Lucian utalása Sulla egyik, az Antiküthéra régióban elsüllyedő hajójára.
De bárkinek is tulajdonítják a hajót, az biztos, hogy ennyi évtized után is tartogat még felfedeznivalókat a víz alatti régészek számára. A legújabb kutatások során - amikor több nagy sziklát is megmozgattak a roncs körül - eddig feltáratlan részekre bukkantak a szakemberek.
A csapat megtalálta egy szobor márványalapját, amelyben egy emberi alak mindkét alsó végtagja megőrződött, valamint egy szakállas férfialak masszív márványfeje.
A tudósok úgy vélik, hogy a fej az úgynevezett Antiküthéra Herkulesé lehet. Egy fej nélküli szoboré, amelyet szintén a helyszínen fedeztek fel 1900-ban, és jelenleg az athéni Nemzeti Régészeti Múzeumban látható. Ha megismernétek a többi lelet történetét is, kattintsatok tovább a Kisalfold.hu érdekes cikkére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.