Eladó az egykori jugoszláv diktátor pusztuló, szecessziós villája

Palicsi Termálfürdő
PUBLIKÁLÁS: 2022. február 02. 13:30
A szerb-magyar határhoz oly közeli Palics egykor a Monarchia kedvelt fürdőhelye volt. Többek között tavának vize és iszapjának gyógyító ereje tette híressé a települést nem csak a szomszédos Szabadkán, hanem az egész birodalomban. Palicson most éppen eladó egy villa, amelynek utolsó neves lakója Tito volt, és amely mindent elmesél a huszadik századi történelméről.

Tito, azaz Josip Broz Tito, aki az egykori Jugoszlávia teljhatalmú ura volt 1943-tól 1980-ig. Talán nem is tudta, hány háza volt országszerte. Saját üdülőszigeteit, a horvátországi Brijuni-szigetcsoportot minden luxussal felszerelte, és előszeretettel fogadott itt világsztárokat, hírességeket a külföldi politikusok mellett.

A Brijuni-szigeteken a hotelek mellett nemzeti park és rengeteg római emlék található Forrás: goran_safarek/shutterstock.com

De volt villája az Újvidék szomszédságában fekvő Bélamajoron (Karadjordjevóban), Igalóban, Bugojnóban, Ohridban, Ilokon, Szamoboron, Kaproncán, Goricán és Zlatiboron is, emellett saját szoba várta a VU Tara szállodában, a spliti Dalmacija villában és a dubrovniki Lapad-félszigeten lévő egyik hotelben is. Tehát nehezen lehetne állítani, hogy a palicsi - vagy bármely más - villa volt szíve csücske. Nekünk azonban sokat mond a története.

A villa 1900-ban épült fel egy négyezer négyzetméteres telken, az akkori idők legdivatosabb szecessziós stílusában, a lehető legjobb anyagokból. A környéken már akkor is álltak gazdag villák, de ez volt az első, amely mellé nem gyümölcsfákat telepítettek, hanem teniszpályát építettek.

Még nagyobb - bár kevésbé látványos - újdonsága volt a vízöblítéses WC és a fürdőszoba,

ami akkoriban kezdett a jólét kifejezőjévé válni. A víz vezetéken érkezett a házba, és nem kútból, ami szintén szokatlan volt ezen a tájon.

Az elhagyatott villa Forrás: BalkansCat/shuttersock.com

A házat Szeged híres épületeinek építésze, Reichl Ferenc tervezte, az építtető és tulajdonos a szabadkai Konen Vilmos (Vilim Conen) volt, a város jelentős cégének, a Konen és Hartmann vágóhídnak a társtulajdonosa. Trianon után Palics a Szerb Királysághoz került, Konen tisztként a szerb hadseregben is szolgált. A második világháború után a német és magyar hadifogságot is átélt, zsidó és antifasiszta Konent, mint a „nép ellenségét", aki együttműködött a megszállókkal halálra ítélték, vagyonát - közte ezt a villát is - elkobozták. A kivégzést megúszta, de újabb és újabb perekben megint halálra ítélték. Végül két év börtön után futni hagyták, de csak 2013-ban ismerték el az ártatlanságát.

A villa állami tulajdonban maradt. Tito csak 1963-ban aludt itt egyszer, de a házra ráragadt a „Tito-villa" név, ugyanakkor gyakran említik Konen-villa néven is, annál is inkább, mert az örökösök 2018-ban pert indítottak a visszaszerzésére. Az épület a mindennapokban inkább alkotóházként szolgált, és több híres regény is született a falai között. A 2005 óta lakatlan, 234 négyzetméteres, 3,5 méter belmagasságú villa, nagyrészt az eredeti szőnyegekkel, nyílászárókkal, díszes mennyezettel 800 000 euróért, azaz 288 millió forintért eladó - olvasható a novosti.rs oldalán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.