A mandragóra szár nélküli, évelő gyógynövény, nagy karógyökerekkel, amelyek akár fél méter hosszúra is megnőhetnek. A virágok fürtben kelnek ki a növény közepéből, és fajtól függően a sárgászöldtől a kékesliláig terjednek. Az édes illatú gyümölcsei kis sárga almára emlékeztetnek. Kifejezetten szépek, csak az a baj, hogy erősen mérgezőek. Olyan alkaloidokat, szkopolamint, hioszciamint, atropint és mandragorint tartalmaz, amelyek erős hatással vannak a központi idegrendszerre.
Altató és fájdalomcsillapító növényként használták sok száz éven át, bár féltek is tőle, mert erős kábító, hallucinogén mérgei könnyen halálhoz vezettek. A mandragórának hat faja van, többnyire Dél-Európában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában elterjedt. A legismertebb fajok a Mandragara officinarum és a M. autumnalis, előbbi tavasszal, utóbbi pedig ősszel virágzik. Sokáig a Földközi-tenger térségének legmisztikusabb gyógynövénye volt. Bogyóit az arabok az „ördög almájának" nevezték. Csodatévő hatását a közel-keleti írások gyakran említették. A mandragóráról szóló utalások találhatók a korai mezopotámiai, görög, óhéber, római, egyiptomi, arab és más szövegekben is. Mandragóragyökér-díszítést találtak Tutanhamon sírjában.
A középkorban Európa legjelentősebb gyógynövénye volt, amelyről azt tartották, hogy gyakorlatilag mindent meg tud gyógyítani, a meddőségtől és álmatlanságig, jósolni is lehet a szirmaiból, sőt a katonákat is megvédi a csatában. Varázslatos erejét olyan erősnek tartották, hogy nem merték kihúzni a földből.
Azt terjesztették róla, hogy amikor a földből ki akarják emelni sikoltozni kezd, s hangja bárkit megöl, aki hallótávolságon belül van.
Ezért a középkorban csak a holdfényben merték a gyökerével együtt kiemelni a földből, s ezt nem is emberek, hanem kutyák csinálták hangos trombitaszó mellett.
Mivel a gyökerének emberi alakja van szentül meg voltak róla győződve, hogy képes bárkit megvédeni a különféle betegségektől. Emiatt pedig sokan a nyakukban viselték, mint egy szent és védelmet biztosító amulettet. Az ilyen gyökerek nagyon drágák voltak, ezért hamisították is, mindent mandragórának adtak el aminek a gyökere kicsit is hasonlított az emberi formára. A drága pénzen vásárolt amulettet kis fadobozban tartották sok éven át. De fontos volt a mandragóra-embert minden pénteken megfürdetni, mert ennek elmulasztása ismét csak sikoltozáshoz vezetett. Az értékes fürdővizet aztán eladhatták terhes nőknek, hogy elfogyasztásával megkönnyítsék a szülést.
Egyes kultúrákban a mandragóra kifejezés együtt járt az ördöggel, miközben másik helyen a negatív energiák, a betegség és a megszállottság elleni védelemként szolgált. Szárított gyökere a boldog otthon, és a jólét garanciája volt ezen kívül a házban felakasztott mandragóra megvédett a betegségektől és a gonosztól.
Az irodalomban is sokszor olvashatunk róla. A mandragóra segített Cleopátrának átaludni az időt amíg Antónius visszatér, Júlia tetszhalála, Machbet őrülete, vagy Trisztán és Izolda szerelmi bájitala sem másból készült mint a titokzatos mandragórából. A Bibliában vannak utalások arra is, hogy a mandragóra sárga gyümölcsének illata vágyat ébreszt. Az Odüsszeiában a görög varázslónő, Kirké a mandragórát használta fel arra, hogy Odüsszeusz embereit disznókká változtassa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.