A Szlovák Műemlékvédelmi Hivatal tájékoztatása szerint bronzkori kardot találtak véletlenül a Vág folyó medrében Galgócnál, a Nagyszombati régióban. A 26 centiméter hosszú, 150 gramm súlyú, fémből készült rövid kardra vagy hosszú tőrre egy helyi lakos bukkant még tavaly nyáron, amikor erősen leapadt a folyó vízszintje - derül ki a kisalfold.hu cikkéből.
Miközben a kardlap kiváló állapotban konzerválódott, a szerves anyagból készült markolat teljesen elbomlott, csak a kardon található szegecsek utalnak a létére.
A Pamiatkový úrad Slovenskej republiky szerint hasonló rövid kardokat a Duna-medence térségében találtak több helyen Dél-Németországtól a Vajdaságig. Ezek a kardok a Közép-Európát a középső bronzkorban uraló halomsíros kultúrára jellemzők, vagyis mintegy 3600 évesek. Korábban hasonló fegyver került elő egyéb bronzkori tárgyakkal együtt Méhiből, a Besztercebányai régióból is.
Galgócon is találtak már, ugyancsak véletlenül, 2017-ben egy ősi, mintegy 4000 éves tőrt egy grillparti alkalmával,
amelyet a Vág folyó mentén rendeztek. Az igen jó állapotú penge 24, és fél centiméter hosszú, súlya 320 gramm. Felső részébe motívumokat metszettek, és 3 lyuk van rajta, hogy a pengét nyélbe lehessen fogni.
A 2017-ben talált nyeles tőr a közép-európai bronzkor kezdetéhez köthető,
mintegy 4000 évvel ezelőtti Unetice-kultúrához tartozik,
amely a mai Szlovákia és Csehország területén létezett. Nevét onnan kapta, hogy a közép-csehországi Únetice település térségében bukkantak a kultúra legjellemzőbb régészeti leleteire.
Az első fémkardok a kora bronzkor kezdetén jelentek meg Közép-Európában,
nagy valószínűséggel a hosszú bronztőrökből fejlődtek ki. Galgócon a helyi lakosok az elmúlt években már több véletlenül talált régészeti leletet is beszolgáltattak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.