Az olaszországi nemzetközi repülőtereken nem ellenőrizték egyenként az érkező utasokat a védettséget tanúsító uniós Covid-igazolás bevezetésének első napján. A két milánói repülőtéren, a Linate és a Malpensa légikikötőben szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végeztek, hogy az érkezők rendelkeznek-e védettségi igazolással.
Csütörtökön valamivel kevesebb mint ötvenezer utas indult vagy érkezett a két repülőtéren, ami a pandémia előtti időszakkal összehasonlítva a megszokott július eleji forgalomnak kevesebb mint a felét jelentette. A Leonardo da Vinci római repülőtéren csak az onnan induló utasok védettségét bizonyító papírokat vagy digitális igazolásokat ellenőrizték. Az érkezők esetében a kiindulási állomásokon végzik az ellenőrzést - jelentette az olasz sajtó. A római repülőtéren nem volt minden induló utasnak uniós Covid-igazolása: a fiatalok többsége még nincs beoltva, ezért nekik az indulás előtti 48 órában végzett negatív teszt-eredményt kell felmutatniuk.
Felmérések szerint szeptemberig 28 millió külföldi látogatóval számolnak, miközben tíz olaszból hét úgy nyilatkozott, hogy belföldön tölti a nyári szabadságát. Az olaszok harminchárom százaléka egyenesen a lakhelye közelében marad nyáron is, legfeljebb a legközelebbi tengerpartig megy el szabadnapjaiban.
Az egészségügyi tárca csütörtök esti adatai szerint 51,7 millió olasz kapott már védőoltást, de közülük csak 18,8 millióan részesültek második adagban is, vagyis a lakosság 34,9 százaléka.
Olaszországban uniós védettségi igazolást csak az átoltottak kapnak, ennek ellenére az olasz hatóságok bejelentései szerint egyre több helyszínre és eseményre való belépést a Covid-igazoláshoz akarnak kötni, többek között a szórakozóhelyekre történő belépést.
Újabb tíz ország esetében oldja fel a koronavírus-járvány miatt elrendelt utazási korlátozásokat az Európai Unió Tanácsa. A testület csütörtöki közlése szerint további tíz ország került fel a járványügyi szempontból biztonságosnak tekintett államok listájára: Örményország, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Brunei, Kanada, Jordánia, Montenegró, Katar, Moldova és Szaúd-Arábia.
Az uniós tagországoknak fokozatosan fel kell oldaniuk a nem alapvető beutazásra vonatkozó korlátozásaikat az érintett országok állampolgárai esetében. Mindazonáltal a tanács ajánlása jogilag nem kötelező erejű. Az ajánlásban foglaltak végrehajtásáért továbbra is a tagállami hatóságok a felelősek. Egy-egy tagállam nem határozhat úgy, hogy valamely, a jegyzéken nem szereplő, unión kívüli országra vonatkozóan feloldja az utazási korlátozásokat azelőtt, hogy arról összehangolt döntés születik.
Az uniós listán Albánia, Ausztrália, Dél-Korea, az Egyesült Államok, Észak-Macedónia, Izrael, Japán, Libanon, Új-Zéland, Ruanda, Thaiföld, Szerbia és Szingapúr is rajta van. A kölcsönösségre vonatkozó megerősítés függvényében Kína különleges közigazgatási területei, Hongkong és Makaó esetében is fokozatosan fel kell oldani az utazási korlátozásokat. A Kínára vonatkozó korlátozásokat az unió akkor oldja fel, ha a hasonló kínai lépés megtörténik. A Koszovóra és Tajvanra vonatkozó utazási korlátozásokat szintén fokozatosan fel kell oldani. Andorra, Monaco, San Marino, a Vatikán, Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc állampolgárai szintén korlátozások nélkül utazhatnak be az unióba - derül ki az MTI híreiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.