Újabb mérföldkőhöz érkeztünk Velence és az óceánjárók kapcsolatában

tilalom
PUBLIKÁLÁS: 2021. április 03. 15:50

A velencei hajószabályozás ügye először majdnem 10 éve, 2012-ben merült fel, azután hogy az év januárban a Costa Concordia tengerjáró zátonyra futott a toscanai Giglio szigeténél. A tragédiát követően a velencei hatóságok attól tartottak, hogy hasonló katasztrófa történhet a lagúnákban is, és a velencei lakosság is tiltakozni kezdett az óriási hajók bejárása miatt.

Az MSC Magnificát 2019-ben vontatóhajók húzzák Forrás: AFP/Miguel Medina

2013-ban aztán a Szent Márk-medencébe torkolló két nagy csatorna egyikéből, a Giudeccából kitiltották a 96 ezer tonnásnál nagyobb kirándulóhajókat, és napi ötre csökkentették a Szent Márk-tér előtt - a Giudecca-csatornán - elhaladó, 40 ezer tonnásnál nagyobb hajók számát, ám 2015 végén ezt a szabályozást visszavonták. Ugyanakkor egy ideiglenes határozat szerint a Szent Márk-tér közeléből kitiltották a 100 ezer tonnásnál nagyobb óceánjárókat, 2017-ben pedig döntés született arról, hogy ezeknek a hajóknak kevésbé látványos kerülőúton a szárazföldön fekvő Marghera városrész egykori ipari kikötőibe kell menniük.

2019 júniusában viszont újabb baleset történt, melynek során egy tengerjáró egy kisebb turistahajónak ütközött a Guidecca-csatornánál, így augusztusban ismét terítékre került a tengerjárók kitiltásáról szóló szabályozás módosítása, 2020 augusztusában pedig több tengerjáró is egyszerűen kihagyta körutazási útvonalából a lagúnák városát.

Most arról szólnak a hírek, hogy több olasz minisztérium együttesen ötletpályázatot írt ki, amelynek célja, hogy műszaki és gazdasági javaslatokat és projekteket gyűjtsön a 40 ezer tonna feletti személy- és áruszállító hajók kikötőinek megépítésére, vagyis várható, hogy a belvárosba engedett hajók méretlimite is csökken.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.