Sok kutató szerint a vinčai népről igencsak hibás kép él a köztudatban. Ezek az emberek a Balkán-térségben éltek, és sokmindenben előrébb jártak a többieknél. Civilizációjuk főleg földművelésen alapult és fontos részét képezte a kereskedelem is. A vinčai leletek keletkezését az i. e. 5. és i. e. 3. évezred közé helyezik.
Európában ez a kultúra használt először rezet nagy mennyiségben, már ebben a korban művelték a zalatnai aranybányákat is. Búzát termesztettek és állatokat tenyésztettek, főleg szarvasmarhát.
A vinčai kultúra emellett jelentős kézműves tevékenységgel büszkélkedhet, amelyről a megmaradt kerámiák tanúskodnak. A tárgyak a közép-balkáni területről származnak, ebből következtettek arra a kutatók, hogy a vinčai nép ezt a térséget is lakta.
A feltárások során a Balkánon vulkáni üveget, úgynevezett Obszidiánt is találtak, amelyből régen késeket készítettek.
Most ezeket a felszínre hozott tárgyakat és a vinčai nép kultúráját ismerhetik meg a látogatók a szerb főváros múzeumaiban - írja a szerbiai Turistički Svet magazin.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.