Furcsa épületek, amelyeket a bakui Forma-1 futamon láthatunk a tévében

citybreak
PUBLIKÁLÁS: 2019. április 26. 08:05
Hosszan feltekert szőnyeget mintázó múzeum, láng alakban az égbe nyúló felhőkarcolók, és a helyiek által csak Halálcsillagnak becézett komplexum – Bakuban lépten-nyomon szokatlan építészeti megoldásokkal találkozhatunk. És, ha az alábbi sorokat elolvassák, a hétvégi futamon pontosan tudni fogják, hogy mikor, milyen épületcsoda mellett kanyarog épp a versenypálya.
Lehoczki Márta

Akár elnyerik a tetszésünket, akár giccsesnek tartjuk az ilyen épületeket, azt mindenképp el kell ismerni, hogy Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban bátran elrugaszkodnak a hagyományos épületformáktól. Idén április 26. és 28. között azonban a helyi forgalom ismét átadja az utakat a Forma-1-es versenyautóknak, 2019-ben már harmadik alkalommal rendeznek itt Grand Prix-t.

Az azeri nagydíj lesz a 2019-es Formula–1 világbajnokság negyedik futama, amelyet április 26. és április 28. között rendeznek meg a Baku City Circuit utcai versenypályán Forrás: Dilara Mammadova / Shutterstock

A versenypályák közül jelenleg itt vannak a legszűkebb útszakaszok, így nagyon izgalmas futamra lehet számítani. Mivel a pálya városi, gyakran jönnek szembe a tévéközvetítések során az azeri főváros furcsa épületei is. A hat kilométer hosszú versenypálya a város legnagyobb terétől, az Azadliq tértől indul, az óramutató járásával ellentétes irányban halad, érinti az óvárost és a tengerparttal párhuzamosan haladó Baku sugárutat is. Néhány érdekes és ikonikus épület ugyan kívül esik a pályán, de a képernyőn önök is láthatják majd, a távolban biztosan feltűnnek! És most itt is a súgónk, hogy az épületeket könnyebb legyen a hétvégi közvetítésen beazonosítani!

Qız qalası – a legfőbb azeri szimbólum

Az angolul Maiden Tower néven emlegetett toronyra azért használják a "szűz" vagy "érintetlen" jelzőket, mert a feljegyzések szerint egyetlen ellenséges csapatnak sem sikerült bevennie azóta, hogy a 12. században megépült.

Maiden Tower Forrás: Diego Delso / Wikipedia

Azeri történészek nagyjából húsz legendát gyűjtöttek össze a torony eredetéről és használatáról, de teljesen biztosan kevés dolgot lehet tudni róla. Nagyon valószínű, hogy a zoroasztriánus vallás egyik fontos központja volt, mielőtt az iszlám vált a régió meghatározó vallásává. A torony a közeli palotával együtt 2000-ben felkerült az UNESCO világörökségek listájára.

Láng formájú felhőkarcolók

A város legszembeötlőbb és legikonikusabb épületegyüttese a három, domboldalba épült, lángnyelveket formáló felhőkarcoló. Felületükről egészen látványosan verik vissza a napfényt, éjszakánként pedig teljes LED-borításuknak köszönhetően színes, tüzet imitáló fényárban úsznak.

A láng alakú épületek a zoroasztriánus múltat jelképezik, a vallásban ugyanis nagyon fontos szerepe van a tűznek. (A zoroasztriánusok nem tűzimádók. A tűzre úgy tekintenek, mint összeköttetésre a felsőbb hatalmak és az ember között.) A vallás alapítója, Zarathustra – bár ennek írásos bizonyítékai nincsenek –, a helyiek szerint a mai Azerbajdzsán területéről származott.

Flame Towers Forrás: Travelo

A három felhőkarcoló közül a legmagasabb 182 méterre nyúlik, és ezzel Azerbajdzsán legmagasabb épületének számít. A megépítésükről 2007-ben döntöttek, 2013-ra pedig már át is adták mindet. A három toronyban összesen 250 hotelszoba, 130 lakás és több mint 33 ezer négyzetméternyen elterülő iroda kapott helyet.

A fehér hullámforma, amit Zaha Hadid tervezett

A 2016-ban elhunyt sztárépítészt az Azerbajdzsán korábbi vezetőjéről, Heydər Əliyevről elnevezett kulturális központ megtervezésére kérték fel. Az összes látványos bakui projekt közül valószínűleg ez az, ami a nemzetközi ízlésnek leginkább megfelelő épületet eredményezett.

Zaha Hadid egyik hullámzó épületcsodája Forrás: Travelo

A kulturális központot kívül-belül hullámzó formák jellemzik. Fehér színével és nagy üveg felületeivel látványosan kiemelkedik az előtte elterülő zöld parkból. 2012-ben adták át. Egy múzeum, egy galéria, egyéb ideiglenes kiállítóterek és egy hatalmas auditórium található benne, utóbbiban felerősítve köszönnek vissza a hullámzó formák.

Épülő félhold alakú hotel

Baku következő meghatározó látványosságának a Crescent projektet tartják. A bakui kikötő mellett hotelt, lakóparkot, irodákat és bevásárlóközpontot is magában foglaló épületegyüttesnek a tervek szerint már 2017-re el kellett volna készülnie, de még mindig elég távol vannak a befejezéstől. Viszont már most, az épület vázából is jól kivehető a félhold forma, ami a projekt nevét is adta.

Baku Boulevard és a távolban épülő félhold Forrás: Travelo

Korábbi tervek szerint ennek, a félhold alakú épületnek lett volna a párja egy hotel, amit a bakui öböl egy távolabbi pontjára, a parti sétányra terveztek, és a teleholdról neveztek volna el. A Full Moon Hotel a terveken oldalról egyszerű felhőkarcolónak tűnt, szemből viszont erősen a Csillagok háborújából ismert Halálcsillagra emlékeztetett. Ezért a helyiek el is kezdték maguk között halálcsillagnak nevezni az építési területet, a Google Maps-en is Death Star néven fut még mindig a helyszín. De végül egy lótuszvirágot formáló épületet húztak fel ide.

A lótusz legyőzte a Halálcsillagot Forrás: Travelo

Sétány a Kaszpi-tenger mentén

A Baku Boulevard néven futó sétányt 1909-ben kezdték építeni, mára 25 kilométer hosszan nyúlik végig a Kaszpi-tenger mentén. Az épülő félhold és lótusz alakú gigaprojektek mellett több tucat, már működő érdekességet is találunk itt. Például a szőnyegmúzeumot, aminek az alakján nem gondolkozhattak túl hosszan, a végeredmény ugyanis egy felcsavart szőnyeg formájú épület lett. Közvetlenül mellette egy mesterséges lagúnát alakítottak ki, ahol nyáron gondolákon szelfizhetnek a turisták.

Szőnyegmúzeum épülete Forrás: Travelo

Az öböl mentén dél felé haladva a bakui óriáskerék, a Baku Eye után a következő nagyobb épületegyüttes a 2012-es Eurovíziós Dalfesztiválra épp, hogy időben elkészült, huszonhétezer ember befogadására alkalmas Baku Crystal Hall tűnhet fel majd a tévéképernyőn, és a mellette álló hatalmas domb, ami korábban a világ második legnagyobbjának számító, 162 méter magas zászlórúdjának volt a talpazata. A rúd egy viharban eltörött, de még nem pótolták.

Forrás: alexsaz / Shutterstock

A Forma-1 bakui versenypályájának mindezeket követő szakaszán már nincsenek nagy és látványos épületek. De ha nemcsak a tévés közvetítésen keresztül néznék Bakut, hanem egyszer élőben is eljutnak oda, akkor kár kihagyni azokat az izgalmas kortárs múzeumokat, éttermeket, kávézókat és rendezvényhelyszíneket, amelyek mind ezen a felújított iparterületen kaptak helyet.

Baku Crystal Hall Forrás: saiko3p / Shutterstock

Nézze meg a futamot hétvégén tévében!

Aztán, ha úgy dönt, hogy teljes valójában akarja látni a bakui épületcsodákat, akkor jó, ha tudja, hogy a Wizz Air közvetlen járatokat indít Budapestről az azeri fővárosba. A gépek hetente kétszer, minden csütörtökön és vasárnap közlekednek, jegyeket pedig egyirányba a légicég weboldalán 16 490 forinttól kezdődően lehet találni.

Címlapfotó: Tenki / Shutterstock

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.