A készlet egyes részeit valószínűleg emberi csontból készítették. A bonyolult, többszörösen fogazott eszközöket még 1963-ban találták a csendes-óceáni Tonga fő szigetén, a Tongatapu-szigeten, írja az MTI. Nemrég végzett szénizotópos vizsgálatokkal megállapították, hogy a fésűszerű eszközök mintegy 2700 évesek, így ezek a legrégebbi ismert, többfogazatú tetováló eszközök Óceániában - közölték kedden az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói.
Geoffrey Clark kutató szerint a csontfésűk, melyeknek pengeszerű végei vitték be a tintát a bőr alsó rétegébe, az irhába, az Óceániában található technológia egy nagyon különleges típusát képviselik. "A felfedezés a polinéziai tetoválás korát visszahelyezi a polinéz kultúra hajnalára, mintegy 2700 évvel ezelőttre" - mondta Clark. A négy vizsgált tetoválófésű közül kettő egy nagy tengeri madár csontjából készült, míg a másik kettő egy nagy szárazföldi emlőséből, valószínűleg emberéből - vélik a tudósok.
"Mivel a szigeten akkoriban nem voltak más emlősök és az emberi csont kedvelt alapanyaga a tetoválóeszközöknek, úgy véljük, valószínűleg abból készültek" - mondta Michelle Langley, a Griffith Egyetem emberi evolúciót kutató központjának munkatársa. Clark és Langley az első kutatók, akik aprólékosan megvizsgálták a leleteket és megállapították a korukat, bár az eszközöket már évtizedek óta őrizte az ANU. Vizsgálataik eredményét a Journal of Island and Coastal Archaeology című szaklapban mutatták be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.