Zanzibár egyik tagja, Pemba szigete az afrikai kontinens keleti partvidékének közelében, de a civilizációtól kellő távolságban fekszik. Így aztán az itt található Manta Resort minden egyes bérelhető háromszintes faépítményéről elmondható, hogy szó szerint kapcsolatban áll a télen is 26 fokos óceánnal, és a térség legszebb korallzátonyaival. Mégsem a trópusi szigeteket illető ötcsillagos luxus jut róla az eszünkbe. Vagy talán mégis, ha megfizethetetlenként értékeljük azt a fajta tapasztalatot, amit a természet bőrön érezhető közelsége és az infrastruktúra-mentes övezet ad nekünk.
És mindez a gyakorlatban úgy néz ki, mint Vízipók-csodapók birodalmában, ahol a víz alatti Kristálypalotáját az általa szövögetett fonalakkal erősítette egy zátonyhoz. Nagyjából ez történik Pemba szigetének közelében is: a parttól kellő távolságra egy kishajóval viszik be az embert a víz alatt sodronyokkal rögzített bungalóba, amelynek felső részét egy napozó terasz, középső szintjét a fürdőszoba és a nappali, alsó részét pedig a hálószoba adja. Utóbbiban persze az ágy a lényeg, amelyet három oldalról hatalmas edzett üveggel felszerelt ablakok vesznek körül. Ezeken keresztül pedig meg is kezdődhet életünk legszebb és legvalódibb természetfilmes élménye. A tetőtéri teraszon éjjel a Tejút-rendszerről vetít nekünk az égbolt, de ha felkapcsoljuk a víz alati reflektorokat, könnyedén odacsábíthatjuk az óceánfeneneket képviselő halakat és lábasfejűeket is. A Manta Resort tavaly elnyerte Afrika leginnovatívabb szálláshelye címet, amin a látottak alapján, és a Tripadvisoros értékelések alapján nem is csodálkozunk.
Ha valaki elrepül Costa Rica partvidéke felett, könnyen kihagyhat egy pillanatra a szívverése, ha meglátja a sűrű növényzet között itt-ott kibukkanó pirosra festett Boeing gép részleteit - pont úgy, mintha néhány pillanattal azelőtt lepottyant volna. És tulajdonképpen tényleg az volt a Costa Verde cég célja, hogy már a látványától is elálljon az ember lélegzete, pláne, ha felmerészkedik a Manuel Antonio Nemzeti Park közelében parkoló gép fedélzetére. Az élmény kedvéért egy 1965-ös évjáratú Boeing 727-es gépet szuperáltak ki, csak a törzs vázát tartották meg, a belsejét teljesen kipucolták, hogy aztán az alábbi két hálószobás apartmanként fogadhassanak benne vendégeket éjszakánként - időszaktól függően - USA dollárról átszámolva, nagyjából ötven- és százezer forint körüli áron.
A belső tér burkolóanyagaként a szilárdságáról és tartósságáról ismert tikfát használtak, egy hatalmas ágyat tettek a közepére, és felszerelték légkondival. A kilátásást a sűrű, buja dzsungelre és az óceánra a 15 méter magasságban sorakozó ablakok biztosítják, az élmény feldolgozását pedig a szárnyak alá berendezett terasz segíti egy asztalkával és két hintaszékkel. A gépet két irányból lehet megközelíteni, egyrészt a szokásos, pilótafülkéhez közeli helyen egy stabil lépcsőn keresztül, másrészt pedig egy hosszú, fák között kifeszített függőhídon, amely az éttermet is magában foglaló központi épülettel köti össze a gépet. Aki azonban még az étkezés idejére sem akarja elhagyni a fedélzetet, az a pilótafülkéből kialakított konyhában főzőcskézhet magának. Bár egy éjszakánál többet nem nagyon tudnánk itt elképzelni, de a bakancslistán különleges Boeinges-élményt számon tartókat egész biztosan le tudja nyűgözni.
A kirgizisztáni Karakol település belvárosától két percre van egy körbekerített apró falucska, amelynek már megközelítése is boldog nyugalommal tölti el az utazót. Legalábbis az odavezető út, a festői hegyvidék látványával egy egészen különleges mikroklímát ad annak a jurtatábornak, amelyet Boldog Nomádok névre kereszteltek, és amely valójában egy nomád kirgizcsalád otthona. "A tűz, a víz, a föld és a levegő az alapja itt mindennek, ahogy a természetnek is. A kirgiz emberek az ősidőktől fogva ebben a környezetben élnek, ez itatja őket friss vízzel, eteti a természetben talált javakkal, és ez jelenti boldogságukat. Ha mások kíváncsiak nomád életformánkra, szívesen látjuk őket a bozuinkban" - fogalmaz a feleségével, fiával és menyével együtt élő családfő egy kisvideóban a pattogó tűz mellett ülve, és egyben utalva arra, hogy a kirgizeknek egy külön szavuk van tradicionális otthonukra, a jurtára: ez pedig a bozui.
Három éve nyitották meg ezt a kis helyet, ahol egész évben nyílt tűzön készített ételekkel, az étkezőjurtában földön ülős falatozásokkal, egy külön épületben zuhanyzási lehetőséggel, és a hálójurtákban télen például a koreai padlófűtés-technológiájának köszönhetően megdöbbentő meleggel várják a vendégeket. A vastag szőnyegekkel és hangulatos fali dekorációval bélelt ötszemélyes jurtákat a turisták igényeinek megfelelően modernizálták. Így kerül reggelente friss ágynemű az ágyakra, és a napelemek biztosította világítás mellett ingyen wifi a kis faluba. Az orosz, angol és német nyelven beszélő család férfi tagjai napközben a környező hegyekbe viszik túrázni és lovagolni a vendégeket, este pedig közösen a tábortűz mellett készítenek vacsorát.
A jeges hotelek trendjét megalapító Svédországhoz hasonlóan - ahol egyébként már nyáron is garantálni tudják a fagyos körülményeket - 1998 óta Bolivia is elmondhatja magáról, hogy sóhoteljeivel képviseli a világ leginnovatívabb szálláshelyeit. Ekkor építette ugyanis Juan Quesada Valda boliviai vadász különleges sóbirodalmát Salar de Uyuni területén, vagyis a világ legnagyobb és legmagasabban fekvő felszíni sómezején. Sóból építette a hotel falait, a mennyezetet, a vendégtér kanapéit és karosszékeit, majd érthető módon Palacio de Sal-nak, vagyis Sópalotának nevezte el.
A 4500 négyzetméteres luxusbirodalomban 30, minimál stílusban berendezett, fapadlós szoba bérelhető, amelyeket kisebb sótéglákból építettek igluszerű bungalókká. A főépületben található közös helyiségek alját viszont nem burkolták, a vendégek cipőtalpa alatt itt döngölt sóréteg serceg. A National Geographic két évvel ezelőtt készített videójában arról beszélnek, hogy a legkülönlegesebb látványt azonban mégiscsak éjjel nyújtja ez a hely, amikor a világ legnagyobb sóbirodalmára leereszkedik valami zen-szerű nyugalom, és betakarja a csillagoktól ragyogó égbolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.